Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" убеди Сърбия да прояви интерес към АЕЦ "Белене"

78 коментара

Сърбия има голям интерес да участва в руско-българския проект за строителство на АЕЦ "Белене", съобщи в сряда министърът на инфраструктурата и енергетиката на страната Милутин Мърконич. Изявлението дойде след посещение в Белград на делегация на руската държавна корпорация "Росатом" изпълнител на ядрения проект, ръководена от зам.-генералния ѝ директор Кирил Комаров. Това съобщи руската агенция ИТАР-ТАСС, която по-рано през деня информира за визитата на Комаров за обсъждане на сътрудничеството със Сърбия и в частност участието ѝ в проекта за АЕЦ "Белене".

Какъв точно е сръбският интерес към включване в изграждането на АЕЦ "Белене" обаче не бе уточнено. Мърконич е изтъкнал само, че въпреки действащия до 2015 г. мораториум за строителство на ядрени обекти в Сърбия страната разполага с достатъчен брой висококвалифицирани специалисти в тази област, чийто опит може да бъде полезен при строителството на АЕЦ "Белене", предаде БТА.

Визитата на Комаров в Белград се провежда само ден преди изтичането на дадените от премиера Бойко Борисов на 12 януари три седмици срок за решаването на съдбата на АЕЦ "Белене". Тогава министър-председателят заяви, че решението ще бъде взето според оценката за ефективността, цената и сигурността на ядрения проект. Този анализ се прави от британската банка HSBC, която консултира бъдещето на АЕЦ "Белене" и по неофициална информация вече е предоставен в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

В края на март 2012 г. изтича и поредното удължаване на срока за постигане на споразумение между "Националната електрическа компания" (НЕК) и "Атомстройекспорт" (АСЕ), която е собственост на "Росатом", за крайната цена и сроковете за изграждане на новата ядрена мощност, което обаче евентуално ще стане на база анализа на HSBC.

С наближаването на дадения от Борисов срок, а и на края на март, отново започна спрягането на различни компании като потенциални инвеститори в АЕЦ "Белене".

В края на ноември 2010 г. НЕК, АСЕ и две чужди компании подписаха меморандум за структурата на проектната компания, която трябва да инвестира в атомната централа и след това да я експлоатира. Според документа НЕК ще има 51 процента, 1 процент се запазва за френската "Алтран", 1 процент с опция за увеличаване до 25 на сто получи финландската "Фортум", а останалите трябва да вземе "Росатом". Според появили се неофициални информации "Фортум" ще потвърди намерението си да вземе 25 на сто, но в същото време в сряда компанията обяви влошени финансови резултати за 2011 г. и не е ясно това как ще се отрази на инвестиционните ѝ намерения.

Сърбия отдавна се спряга като възможен участник в проекта, заради нуждата ѝ да внася електроенергия, а АЕЦ "Белене" от своя страна се нуждае от дългосрочно гарантирано изкупуване на произвежданата електроенергия, за да е рентабилна.

Още през ноември 2010 г. Бойко Борисов изпрати официални покани до Сърбия и Хърватия, а после и до Македония да получат по "1, 1.5 до 2 процента" от АЕЦ “Белене“. Офертата му бе за включване срещу дългосрочно изкупуване на ток от централата. Хърватия, която ще е следващият нов член на ЕС, отказа. Сърбия, която е бе "калесвана" за проекта месеци преди това, потвърди, че приема, но настоя за по-голям дял, въпреки неяснотата как ще го финансира.

По-късно обаче министърът на околната среда и градоустройството на Сърбия Оливер Дулич коментира, че участието на Сърбия в изграждането на "АЕЦ "Белене" в онзи момент не е реално. Тогава той заяви, че Сърбия не трябва да мисли за изграждане на атомни централи, докато не използва всички ресурси на възобновяемите източници на енергия.

По сегашна информация на ИТАР-ТАСС Сърбия била готова да придобие до 10 на сто от АЕЦ "Белене".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

78 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #78

    АЕЦ БЕЛЕНЕ не е електроцентрала. Та е на първо място корупционна схема, а на второ място бомба със закъснител. Поради първото, забрана за строежа й няма да бъде обявен докато всички не си получат пая, а поради второто забрана непременно ще има, защото не отговаря на европейските изисквания - просто е 2 поколения назад.

  2. Анонимен
    #77

    Бойко започвай Белене защото в противен случай Първанов ще ти се изходи в устата догодина на изборите и ще обере той лаврите.Не разбра ли че АЕЦ БЕЛЕНЕ рано или късно ще бъде построена.

  3. Анонимен
    #76

    Руснаците свършиха крадения ирански газ и сега гледат тъпо как Америка им уважава майката в газа,миналия път Рейгън разруши СССР с ниските цени на нефта,а сега да се готви Русия и тов Путкин ...в газа брато...

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #75
  5. Анонимен
    #74

    72 и 73 които най-вероятно са един и същ "енергиен разбирач" нека почетат малко повечко литература за енергетика и атомни централи защото разбират от тези неща колкото магаре от военна музика.Така че пълните лаици в енергийната търговия сте вие.Ако АЕЦ БЕЛЕНЕ е губещ проект американците нямаше да имат нищо против тази централа да стане руска умници такива.

  6. Анонимен
    #73

    Росатом търси балами навсякъде по света, то не бяха китайци, македонци, хървати, зелени и червени човечета и т.н., защо - защото тази централа ще е на пълна загуба, а спешно трябва да се осигурят пари за да може руското кукувиче яйце да бъде сделано и след това снесено в Белене, а след това българите да му мислят как да го изплащат.

  7. Анонимен
    #72

    Стига сте политизирали Белене-централата не трябва да се построи по икономически причини /защото е 3 пъти по скъпа от най-добрите/ и по здравословни /защото е 2 поколения назад като концепция; и руска, тоест зделана, същата като Чернобил, тоест опасна/. Дострояването на Козлодуй е достатъчно, предвид възможния енергиен пазар. Ако някой ми каже, че може да продаде тока от АЕЦ Белене, просто е пълен лаик в енергийната търговия!

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #71
  9. Анонимен
    #70

    Стига сте политизирали Белене-централата трябва да се построи по икономически причини и стига с тия простотии че мнозинството българи които я подкрепяме сме комунисти или русофили!Ако утре проектът стане американски ние отново ще сме за а вие ще станете по-големи подръжници на проекта и от нас-просто една смяна на фирмата изпълнител ще отнеме много време което ще е пагубно за България.

  10. Анонимен
    #69

    Спомняте ли си януарската газова криза през 2010 година, когато американците ни спряха без предупреждение доставката на природен газ насред най-лютия студ? Тогава един завод в Димитровград, гордост на българо-американската дружба, строен по американски технологии в доброто старо време, за малко да се взриви и да предизвика екологична катастрофа с непредвидими последици, предизвикани от коварното американско спиране на газоподаването. - повече на ivo.bg

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.