Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния изпревари България като място за инвестиции

0 коментара

Макроикономическите процеси в България продължават да се развиват положително, но забавените структурни реформи и особено забавянето на приватизацията значително влоши международния имидж на страната през последните 1 - 2 години. България вече е изпреварена в реномето си на добро място за чужди инвестиции от Словакия и дори от съседна Румъния, заяви днес Петър Ботушаров, директор за развиващите се пазари в "Комерцбанк".

За съжаление някои показатели, които показват дали икономиката ще има добро бъдеще - като чуждите директни инвестиции, сочат, че България загуби значително от възможностите си за последните две години, каза Ботушаров пред Дарик радио. Като пример той посочи, че за 2002 година България е привлякла около 450 млн.долара директни чужди инвестиции, Румъния - над един милиард долара, а Словакия - 4 милиарда долара.

В Румъния - основен конкурент на България за чуждия инвеститорски интерес, има над 9 000 италиански и над 7 000 немски малки и средни фирми в леката промишленост, посочи като друг пример Ботушаров. Това е, което води до растеж и което вече може да се отчете в повишаване на жизнения стандарт на нашите съседи, допълни той и като доказателство даде цифрите, че брутният вътрешен продукт на глава от населението в Румъния е около 3000 долара, докато в България все още е на ниво от 2000 - 2300 долара.

През последните 1 - 2 години загубихме доста от атрактивността на България като добро място за чуждите инвестиции, което не говори добре за бъдещето на държавата в средносрочен аспект, допълни Ботушаров.

В отговор на въпрос той съобщи, че през последните 4 - 5 месеца няма интерес към българските книжа. Главната причина е възстановеният интерес на финансовите инвеститори към Латинска Америка и към Бразилия, в резултат на което интересът им към България и други източноевропейски държави е намалял значително.

Ботушаров отново оцени като успешни спрямо момента, когато бяха направени, операциите с външния дълг на страната на сегашния правителствен финансов екип. Той обаче уточни, че поради повишаването на курса на еврото към долара с 22 - 23 процента от началото на 2002 г. влоши възможността на България да изплаща дълга си, тъй като при двете замени голяма част от доларовия дълг беше превърнат в евро. Това превръщане увеличи изплащанията с 22 %, с колкото еврото се повиши спрямо долара, допълва Ботушаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.