Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния предлага на България общи действия пред ЕС за 2007 година

0 коментара

Румънският премиер Адриан Нъстасе днес изненадващо повдигна въпроса за румънското малцинство в България. Без темата да е обсъждана от българската и румънската делегации, на съвместния си брифинг на "Дондуков"1 с премиера Сакскобургготски, Нъстасе заговори за румънското малцинство в България.

В моята делегация е включен представител на българското малцинство в румънския парламент, надяваме се така да е и у вас, каза пред медиите Нъстасе. Считаме, че на парламентарно ниво и по отношение на общественото развитие, трябва да има подкрепа на българското и румънското малцинство, допълни премиерът.

В експозето си той подчерта, че е от важно значение отличното ниво на политическо сътрудничество между Букурещ и София да се прехвърли в областта на икономиката и на подкрепата за българското и румънското малцинства в двете страни.

На уточняващи въпроси по-късно той заяви, че Букурещ не обсъжда въпросът за малцинствата по специален начин, а само когато има нужда да се помогне, независимо дали става въпрос за финансова или логистична подкрепа.

По-късно правителственият говорител Димитър Цонев категорично отрече въпросът за малцинствата въобще да е бил поставян на разговорите между двете делегации.

По данни от последното преброяване, 10 566 души в България са се самоопределили като принадлежащи към влашката етническа група и само 1088 - към румънската етническа група, съобщи секретарят на Националния съвет по етнически и демографски въпроси към МС Михаил Иванов. Помолен да коментира думите на румънския премиер, Иванов каза:"Това е виждане на г-н Нъстасе и ние трябва да се отнесем с пълно уважение към него". Според международните документи съществуването на едно етническа, религиозно или езиково малцинство не зависи от решението на дадена държава, а се установява на основата на обективни критерии. Това е въпрос на факт, на това как се самоопределят дадена група хора, а не на признаване, заяви Михаил Иванов. Погледнато по този начин, в България има представители и на влашкото, и на румънското етническо малцинство, които се чувстват свързани с Румъния и тя ги подкрепя, каза още секретарят на съвета.

Румънският премиер предложи още днес България и Румъния да представят пред Европейския съюз общи аргументи за определяне на 2007 г. като крайна дата за присъединяването на двете страни. Нъстасе и българският министър -председател Симеон Сакскобургготски заявиха, че преговорите на двете страни за присъединяването към ЕС ще се водят успоредно, но съобразно различните проблеми и приоритети на всяка от двете държави.

"Ние сме във втората вълна. България и Румъния ще преговарят по отделно, но е естествено, след като се намираме в една и съща група, много от темите да се третират по еднакъв начин. По този начин ние ще защитим едни и същи интереси в една и съща посока", заяви Сакскобургготски.

Румънският министър-председател изтъкна, че е в интерес и на двете страни да проследят развитието на процеса на присъединяване след приемането на първата вълна страни-кандидатки, за да не би "заради вътрешно напрежение в ЕС този процес да се забави". Българският премиер пък посочи, че вчера на срещата на ЕС и страните -кандидатки в Копенхаген България и Румъния са демонстрирали добро сътрудничество.

Румънският премиер посочи доброто сътрудничество между София и Букурещ по пътя на членството в НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.