Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния приема реституционно законодателство

0 коментара

Румънското правителство пое отговорност пред парламента за проектозакон за реституция на национализираните по време на комунистическия режим имоти или обезщетяване на собствениците им или техните наследници, съобщи Аджерпрес.

Процедурата дава възможност на парламентаристите да внесат в рамките на три дни вот на недоверие срещу правителството, който може да бъде иницииран от най-малко една четвърт от общия брой на депутатите и сенаторите. Ако това не бъде направено, законопроектът се смята за приет.

По време на парламентарното заседание премиерът Виктор Понта заяви, че "румънското общество и правовата държава трябва да уважават собствеността" и че новият нормативен акт представлява "момент на политическа отговорност", в който правителството и парламентът си сътрудничат за решаването на "един исторически проблем".

Понта увери от парламентарната трибуна, че не е привърженик на използването на тази съкратена процедура за одобряване на проектозакони без дебатирането им в парламента и че не смята да прибягва до нея отново в скоро време.

Премиерът посочи, че до момента са реституирани близо 10 000 сгради, от които 2000 принадлежат на публични институции. Той подчерта, че парковете и зелените площи не могат да бъдат реституирани по никакъв начин, а училищата и болниците, които са реституирани, няма да могат да променят предназначението си за период от десет години. Понта напомни, че прокетозаконтът е бил обсъден с експерти от Европейския съд за правата на човека.

Според проекта бившите собственици на национализирани имоти, които не могат да бъдат обезщетени в натура, ще получават точки, които ще могат да използват в търгове за покупка на други имоти или да ги обменят срещу пари, което ще става след 2017 г.

Понта подчерта, че "чрез този закон иска с помощта на парламентаристите да реши един изключително тежък съдебен спор, който се води срещу румънската държава в Европейския съд за правата на човека", като отбеляза, че в момента има над 3500 подобни дела.

Премиерът посочи също, че новият закон си поставя за цел да се пребори с "едно изключително тежко престъпно явление", което е нанесло сериозни щети на бюджета на Румъния след 1989 г., имайки предвид неправомерното използване на спорни права на обезщетение. Той даде като пример цесионери, които са платили 50 или 100 хиляди евро, а са получили обезщетения на стойност 20 или 50 милиона евро.

Същевременно опозиционната Демократично-либерална партия заяви, че следващата седмица ще атакува в Конституционния съд закона за реституцията. Председателят на партията Василе Блага подчерта, че "този закон има много недостатъци, но най-важният е, че нищо не решава". По думите му Понта е поел отговорност, че бъдещите правителства след 2016 г. ще решат проблема с реституцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.