Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънски евродепутат предлага на Австрия да бъде наложен механизъм за сътрудничество и проверка

6 коментара
Рареш Богдан

Механизъм за сътрудничество и проверка трябва да бъде създаден за Австрия, която, като блокира достъпа на Румъния до Шенген, свободното движение на граждани и стоки, нарушава договорите на ЕС и не зачита върховенството на закона. Такава позиция изрази на официалната си Фейсбук страница румънският евродепутат Рареш Богдан.

“Има предложение Механизмът за сътрудничество и проверка да бъде заменен с общ механизъм за санкциониране на държави, които не спазват върховенството на закона. Блокирането на присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство вреди на финансовите интереси на ЕС, засягайки транспорта и околната среда (ако все пак поставим Зелената сделка на преден план). Да не говорим за унижението на милиони румънци”, написа в социалната мрежа политикът.

Изказването му идва, след като румънският премиер Марчел Чолаку заяви в интервю за австрийското издание “Дер Щандарт”, че Румъния ще съди Австрия в Европейския съд и ще поиска обезщетение, ако правителството във Виена отново се противопостави на присъединяването на Румъния към Шенген.

„Ако австрийското правителство настоява да злоупотребява с правото си на вето, ние също ще защитим националния си интерес и ще съдим Австрия в Европейския съд. Ако не намерим приятелско решение, Австрия ще трябва да поеме загубите, записани от страната ни“, каза Чолаку.

„В този момент класическата дипломатическа стратегия вече не е успешна, що се отнася до австрийския канцлер г-н Нехамер, който продължава, заедно с министъра на вътрешните работи Герхард Карнер, да прави изявления срещу Румъния, използвайки я като стена, като фалшива мотивация, по темата за имиграцията”, коментира пред Диджи24 Рареш Богдан.

Според него е нужен различен от класическата дипломагическа стратегия подход. В противен случай има риск на следващия Съвет по правосъдие и вътрешни работи отново да бъде отказан достъп на Румъния до Шенген.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #6

    През 1683 Виена е обсадена от 300 000 османска армия и се очаква да падне. Но на на 10.09. пристига полският крал Ян III Собийески с 80 000 полска армия и удря османците в гръб. Те са разбити и бягат. Преследвани са до Белград от от Принц Ойген - Евгени Савойски. После избухва Чипровското възстание. Интересното е, че в полската армия са участвали и две български дружини от по 300 души - от Никопол и Видин. Всичко това го има в описано в Полската черква на Kahlenberg на Wiener Wald - където е била битката. Лошото е, че това изобщо не се се учи в българската история.

  2. Калико Джо
    #5
    Отговор на коментар #4

    Който иска да си припомни, колко напредничава държава е била Австро-унгарската империя, може да препрочете "Храбрия войник Швейк". Но иначе и до днес, австрийците се изживяват като вишестоящи попечители и благодетели на Източна Европа. А такава нагла корупция каквато демонстрираха от тяхната дясна Партия на Свободата спрямо руските интереси, даже и в България не е имало.

  3. Отбелязвам
    #4
    Отговор на коментар #2

    Връзката между Австрия и Унгария е от Австро-Унгария, разбира се. Интересно, но почти неизвестно е, след изтеглянето на Червената армия от Австрия през 1955 от радост в Унгария на следващата година вдигат възстание. И като виждат потушаването му, Австрия окончателно остава руска робиня и до днес. Да не говорим, че по време на руската окупация в Австрия няма никаква съпротива срещу нея. И още нещо - като съм разказвал във Виена за българските горяни и тяхната въоръжена борба през 1944-56, просто не ми вярваха.

  4. Бугараш
    #3

    Австрия не критикува и Полша, през която в Германия в момента влизат голяма част от мигрантите! От януари до юни германската гранична полиция регистрира 14.808 "незаконни влизания" на мигранти през Полша. През Австрия в Германия са регистрирани 10.242 "незаконни влизания", мигранти които "шенгенска" Австрия не е спряла! Защо "шенгенска" Австрия "пуска" мигрантите в Германия? Дори тези 10.242 мигранта да са минали през България, вижда се че през Полша миграцията е по-голяма!

  5. Бугараш
    #2

    Австрия критикува България, че "пускала" бежанците, но не критикува своя русофилистичен приятел Унгария, която не спира мигрантите и не ги регистрира, въпреки че е задължена, а ги изпраща директно към Австрия!

  6. Отбелязвам
    #1

    Браво на румънците! България трябва да изрази същото мнение и координирано с Румъния също да съди Австрия след нов отказ да влезем в Шенген!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.