Според процедурата, след като бъде прочетено искането за отстраняване на президента, заключенията на специалната парламентарна анкетна комисия за извършените от него нарушения и мнението на Конституционния съд, всяка парламентарна група ще има право да изрази мнението си.
Бъсеску може да вземе думата в който и да е момент, за да отговори на отправените срещу него обвинения в нарушаване на конституцията.
Президентът още не е потвърдил ще присъства ли на заседанието, но бе съобщено, че отменя официалното си посещение в Македония, предвидено за четвъртък и петък.
Искането за импийчмънт на президента ще бъде подложено на тайно гласуване. За да бъде прието, за него трябва да гласуват 235 депутати, т.е. 50% плюс един глас от 469 депутати и сенатори.
В случай на положителен вот, въпросът трябва да бъде подложен и на референдум в срок от 30 дни.
Бъсеску обяви във вторник, че ще подаде оставка "пет минути след евентуално гласуване на парламента в подкрепа на отстраняването му", в резултат на което няма да бъде необходимо свикването на референдум.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент