Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и Турция откриха най-дълбоководния газопровод в света

10 коментара
Русия и Турция откриха най-дълбоководния газопровод в света

На официална церемония в турския пристанищен град Самсун бе открит струващият стотици милиони долари газопровод, минаващ по дъното на Черно море, който държи и световния рекорд за най-дълбоководно съоръжение за пренос на горива в света, съобщи ББС.

Линията за пренос на природен газ започва от руския град Изобилной и завършва в град Самсун. В някои свои части газопроводът, наречен “Син поток” достига до дълбочина 2 километра.

Този газопровод държи и друг рекорд – с него е свързано най-дългото отлагане на церемония по откриване в света. Между страните, участващи в проекта, имаше спорове за цената, често възникваха технически проблеми, както и взаимни обвинения в корупция.

Основното предназначение на съоръжението е да доставя газ за турските домакинства, като по първоначалните изчисления трябва да покрива 60% от техните нужди.

Въпреки това Анкара вижда в газопровода възможност да се превърне в един от най-големите световни играчи на пазара за този вид гориво. Турция в момента не се нуждае от цялото количество газ, което се доставя чрез “Син поток”, но не може и да я откаже. Има планове за удължаване на газопровода за пренос на горивото до Израел.

Русия също е заинтересувана от този проект, тъй като възнамерява чрез него да покрие възможно най-бързо вложените инвестиции и съоръжението да заработи с максимална мощност.

Въпреки това амбциите на Турция да се превърне в енергиен център се прицелени отвъд това, коментира ББС.

Тримата лидери, присъстващи на церемонията по откриването на газопровода – президентът на Турция Реджеб Ердоган, на Русия Владимир Путин и италианският премиер Силвио Берлускони - най-вероятно ще използват срещата да обсъдят плановете за построяването на паралелен на “Син поток” петролопровод.

В момента Босфора, през който минават всички петролни танкери, движещи се по основния петролен маршрут от Централна Азия, е прекалено натоварен.

Паралелно с откриването на газопровода, от турска страна се прокрадват опасения, че страната ще стане твърде зависима от руските доставки на природен газ.

Ако развие плановете си, Анкара се надява, че Москва ще стане в същата степен зависима от маршрутите за пренос на горива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. juss
    #11

    Ако навремето не се беше показал като толкова прост и толкова лаком на преговорите, газопровода изобщо нямаше да се построи. И тия количества газ щяха да минават през наша територия, носейки ни съответните доходи. Ама ти, като истински драгалевски мангал, като се заинати да поискаш транзитни такси, високи до небесата - хората пък си намериха начин да те заобиколят... И да те оставят с пръст в устата!От което загуби единствено държавата Бг.Впрочем, и другите ти истории са все такива. Все лаком задник, който губи....

  2. BLUEBIRD
    #10

    преди 7-8 години, когато се заговори за този газопровод казах следното:"По-вероятно и по-възможно е руснаците и турците да идат на луната, отколкото да направят газопровод по дъното на Черно море."Да, ама живота, науката и техниката ме опровергаха, това е положението.А бе, да си го натикат в задниците, тъкмо няма да зависим от неоимперците от Кремъл!

  3. CH4
    #9

    Най-добре според тебе е било да си подарим газопровода на руснаците. Щото помним за какво ставаше въпрос тогава. Даже Виденов не се съгласи с този вариант.

  4. azz
    #8

    а не съобщи нещо от името на ДС в България

  5. Калашников
    #7

    Попитайте драгалевската чернилка къде изчезнаха 150-те милиона долара, които навремето Западът отпусна за "Нефтохим" - през 1991 или 1992 г., не помня точно. Тогава той беше министър на финансите. Знае, но си трае, защото не му стиска да говори.

  6. orm
    #6

    си че видни корифеи преди 7-8 години обясняваха че изграждането на такъв газопровод е невъзможно.Сега да си хвърлят дипломите в кофите.Едно е ясно от цялата история - на европейския енергиен пазар има един голям играч и неговата тежест ще се усеща с всяка изминала година.

  7. ignatoff
    #5

    BRAVO! Dobre go kaza!

  8. Българан
    #4

    Като си спомня как започна всичко! Някой казал на Надето, тогава външен министър, че газта може да се кара със самолети!? Та Надето се изтъпани пред всички медий и заяви че България ще внася газ от Тюркменистан и хукна за там да подписва договори! Ами че сбъркала горката и Русия реши да не разчита на транзитни страни та си пусна газопровода по дъното на Черно Море, та сега ще си внасяме руски газ, ама от Турция с надценката за транзит разбира се!

  9. extraplus
    #2

    Teya fesovete da si ya navrat. Ayde na krachma karay.

  10. Миролюбец
    #1

    Е, няма да мине през Булгаристан, но, за компенсация, ще си имаме американска военна база и ще се отопляваме изобилно с употребяваните партенки на морските пехотинци! Ура!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.