Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия не се вълнува от острите критики на ПАСЕ за разправата с Юкос

0 коментара

Резолюцията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която остро критикува действията на руските власти към петролния концерн Юкос и бившия му изпълнителен директор Михаил Ходорковски, няма да повлияе по никакъв начин на съдебните процеси срещу бившите ръководители на компанията. Това мнение са изказали както представители на руската делегация, така и адвокати на Юкос, пише в четвъртък руският в. Комерсант.

"Аз не мисля, че Русия ще приеме препоръката на ПАСЕ, Русия не иска да признае, че в делото Юкос са били допуснати груби нарушения", заяви в сряда след пресконференцията в Страсбург Евгений Бару, адвокат на Платон Лебедев.

Две трети от представителите на ПАСЕ приеха предложената от германския депутат Сабина Лойтхойзер - Шнаренбергер резолюция по темата за Юкос. "Надявам се, че Русия ще възприеме документа много сериозно", заяви представителката на либералната Свободна демократическа партия. Като член на Съвета на Европа Русия е длъжна да съблюдава неговата Харта за правата на човека.

Руският генерален прокурор Владимир Устинов отхвърли резолюцията на ПАСЕ като несъответстваща на действителността. Руската делегация в ПАСЕ определи приетия критичен доклад като едностранчив и необективен.

Председателят на руската делегация, депутатът от руската Дума Валерий Гребенников заплаши, че долната камара на парламента скоро може да намали вноската на Русия в Съвета на Европа от сегашните 24 на 6 милиона долара.

Преди това Русия постоянно се опитваше да не допусне да се стигне до гласуване на резолюция за Ходорковски, тъй като в нея се съдържат сериозни обвинения по адрес на Кремъл.

"Ние поставяме под въпрос честността, безпристрастността и обективността на властите, които, изглежда, са действали превишавайки пълномощията си, без да съблюдават базови права на защитата", се посочва в резолюцията, която бе гласувана във вторник.

"Делото "Юкос" има за цел за отслаби политическия опонент, да сплаши други богати хора и да установи държавен контрол над стратегически промишлени отрасли. Но най-важното е, че т.нар. съдебна реформа доведе до това, че съдиите днес са още по-зависими от властта".

Лойтхойзер-Шнаренбергер подчерта специално, че при делото срещу Ходорковски данъчното законодателство е било приложено с обратна сила, че се пречи на работата на адвокатите и че резкият подход на обвинението за неплащането на данъци е приложен избирателно, само по отношение на Юкос и неговото ръководство. Спрямо нито една друга руска компания не са приложени подобни действия, макар че всички са използвали схеми за намаляване на данъците.

Съветът на Европа остро критикува и принудителната продажба на главното производствено предприятие на Юкос - Юганскнефтегаз, при това на далеч по-ниска цена от пазарната му стойност.

Междувременно стана известно, че са предявени данъчни искове и по отношение на друго от добивните предприятия на Юкос - Самаранефтегаз, което също ще бъде продадено на търг през юни.

През октомври 2003 г. Ходорковски беше арестуван за неплащане на данъци, измами и образуване на престъпна групировка. Обвинението открито изрази съжаление, че може да осъди Ходорковски само на 10 години затвор. Новите обвинения, които генералният прокурор Устинов обяви в сряда, ще направят възможна присъда от 20 години - за да не бъде допуснато Ходорковски да се включи в политиката.

Намиращият се в затвора предприемач, който заедно със своите партньори придоби на мними търгове, за общо 309 млн. долара петролния концерн Юкос и го превърна в компания за 40 млр. долара, обяви, че напуска бизнеса и се заема с политика. Своите акции той вече продаде на партньорите си и съобщи в открито писмо, че леко се е разделил със собствеността си.

В същото открито писмо бившият най-богат руснак обвини ръководството на страната, че преследва лични интереси.

Държавната компания Роснефт, която купи Юганскнефтегаз, предстои да се слее с Газпром и новосъздаденото обединение да се обособи в отделен концерн, управляван от близки съратници на президента Владимир Путин.

Заради това лично обогатяване, пише Ходорковски в своето най-критично към Путин послание, бяха принесени в жертва всички демократични свободи - като отмяната на прекия избор на губернатори, например.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.