Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия плаши с цени от 300 долара за барел при петролно ембарго

19 коментара
Русия плаши с цени от 300 долара за барел при петролно ембарго

Цените на петрола на световните пазари могат да достигнат 300 долара за барел, ако Западът спре да купува руски петрол, предупреди руският вицепремиер Александър Новак по повод зачестилите искания за налагане на забрана от ЕС за вноса на руски нефт и газ заради започнатата от Москва война в Украйна.

Кремъл пък заяви, че Европа ще пострада тежко от въвеждането на ембарго върху руския петрол, което ще нанесе удар по енергийния баланс на континента, но няма да повлияе на САЩ.

Въвеждането на допълнителни санкции срещу Кремъл ще се обсъди на среща на министри на външните работи и отбраната от ЕС в Брюксел, заедно с въпроси като предоставянето на спешни помощи за Украйна, военното сътрудничество и въвеждането на още санкции, предаде ДПА.

Решението за налагане на допълнителни санкции "ще доминира" и взимането му няма да е лесно, каза дипломат от ЕС, тъй като предизвикващият разделения въпрос дали да бъде забранен вносът на руски енергоносители все още не е решен.

Полша и балтийските страни искат да бъдат въведени по-тежки санкции, включително забрана на вноса на руски газ и петрол в ЕС. Но Германия, която е силно зависима от руския газ, и някои други страни членки на ЕС, са против.

"Неизбежно е да започнем да говорим за енергийния сектор и определено можем да говорим за петрола, защото той е най-големият източник на приходи в бюджета на Русия", заяви, пристигайки в Брюксел, литовският външен министър Габриелюс Ландсбергис, цитиран от Ройтерс. Под въпрос е доверието в Запада. "Не можем да се изморим от налагането на санкции, не можем да се изморим от предоставянето на съдействие и помощ на Украйна", добави той.

Президентът на САЩ Джо Байдън ще пристигне в Брюксел в четвъртък за срещи на високо равнище на НАТО, ЕС и Г-7, на които се очаква да се говори за по-твърд западен отговор на действията на Москва.

Варшава иска не само още санкции, но и по-силен акцент върху сътрудничеството в рамките на НАТО по общата отбранителна стратегия, която ще се обсъжда днес, отбелязва ДПА, позовавайки се на дипломати от ЕС. Предложението за водене на такава политика, което беше в процес на разработка много преди началото на войната в Украйна, има за цел да подобри военното съдействие в блока и предвижда създаването на обединени сили, които да отговарят бързо на нововъзникнали кризи.

Според Новак засега е невъзможно Европа да се откаже от руския газ.

"За в бъдеще могат да обявяват каквото си искат, но да се заместят сега руските петрол и газ просто не е възможно", каза вицепремиерът. "В краен случай ние ще пренасочим доставките към азиатските пазари, които растат по-бързо от световните. Това са добри пазари", добави той

А според генералния секретар на ООН Антониу Гутериш стратегията на големите западни икономика за замяна руските енергоносители може да ги постави в дългосрочна зависимост от изкопаемите горива и да загърби заложените климатични цели, предава ТАСС, като цитира изявление на Гутериш пред онлайн конференция на сп. "Икономист".

"Подобно ембарго би се отразило много сериозно на световния петролен пазар, ще се отрази много зле на енергийния баланс на Европейския континент", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери.

"Нищо няма да се промени за американците и те ще се чувстват много по-добре от европейците (в случай на петролно ембарго). Това би било тежко за европейците - такова решение би засегнало всички", добави Песков.

На този фон и на липсата на сигнали за напредък в преговорите за спиране на войната в Украйна петролните котировки отново се повишиха рязко в азиатската търговия.

Фючърсите и на двата референтни петролни сорта поскъпнаха с над 3 на сто тази сутрин. Сортът Брент от Северно море се котираше за 111.46 долара за барел, а американският лек суров петрол - за 108.25 долара за барел.

Цените на петрола са нестабилни през последните седмици - през март скочиха до рекордни максимуми, а миналата седмица се сринаха с над 20 на сто до малко под 100 долара за барел. В края на седмицата отново поеха нагоре и отново преминаха над този праг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #19
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  3. анита хегерланд
    #17

    Русия точно в този момент е в много изгодна позиция да предложи дъмпингови цени, да продаде цялото количество петрол, което има в запас, и така да понижи цените на останалите участници на пазара. По този начин ще реализира най-голяма печалба с най-малък риск.

  4. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #16
  5. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #15
  6. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #14
  7. NORAD
    #13

    Хах, борсовата цена зависела от Россия... другите производители с удоволствие ще я заместят А пък при дългосрочна цена над $120 в Албърта , Канада има петролни песаци с тежък петрол , добивът от които става рентабилно ... количествата там се оценяват на 2/3 от резервите от всичкия останал петрол по света , взети заедно... и във Венецуела има (освен огромните им нормални залежи дето нямат технологии да го добият) напоени пясъци с лек петрол Така че на $100 -150 Има естествени прагове които балансират по нататъшно покачване

  8. АниD
    #12
    Отговор на коментар #11

    Я сложи и България там..."На заседанието на ЕС Генчовска е била против санкции срещу вноса на руски петрол. Обсъждано е изключване на всички руски банки от SWIFT"https://faktor.bg/bg/articles/na-zasedanieto-na-es-genchovska-e-bila-protiv-sanktsii-sreshtu-vnosa-na-ruski-petrol

  9. anton nikolov
    #11

    Щом от Москва пищят и заплашват, значи това им е слабото място и е крайно време кекавият ЕС и особено Германия и Италия, които най-безсрамно продължават да отхвърлят санкциите срещу руския петрол и газ да бъдат накарани да действат в тази насока.

  10. Bлaдo
    #10

    путин може и ... 3000 долара за в:)арел да поиска 'при ембарго', но ЕМБАРГО означава, че просто НИКОЙ НЯМА да им купува мазутя... и, следователно, при ембарго русия ще получава точно НУЛА долара за барел..., каквато и цена да си е изфантазирал путин, докато още не са го обесили за крачетата от стената на Кремъл.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.