Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия притиска България със заплаха да смени трасето на "Южен поток"

34 коментара
Русия притиска България със заплаха да смени трасето на "Южен поток"

Румъния може да бъде привлечена към проекта “Южен поток” и да замени участието на България. Това твърди в броя си от понеделник руският делови всекидневник “Комерсант”. Според него това е станало ясно на срещата на президента на “Газпром” Алексей Милер в петък в Москва с румънския посланик Константин Григорие и с генералните директори на “Трансгаз” и “Ромгаз” Йон Русу и Тот Франциск. Тогава са били обсъдени договорите за доставка на газ в Румъния до 2030 г.

Според съобщението от "Газпром", цитирано от вестника, са били разгледани "перспективите за развитие на съществуващите и създаването на нови транзитни мощности, взаимодействието в сферата на подземното съхраняване на газ".

Изданието се позовава на свой източник, запознат с хода на преговорите, според когото те могат да прераснат в много по-сериозен проект - пренасочване през Румъния на газопровода "Южен поток" от Русия за Европа.

През януари бе подписано междуправителствено споразумение за строителството през българска територия на "Южен поток" на паритетни начала, напомня “Комерсант”. Газопроводът трябва да мине от Русия за България по дъното на Черно море (900 км). Цената на подводния участък надхвърля 10 милиарда долара. След това маршрутът на планираната тръба се разклонява - през Гърция по дъното на Адриатика за Южна Италия и през Сърбия и Унгария за Австрия.

Вестникът напомня, че министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров е настоявал за правото на собственост на българската държава върху тръбопровода през територията ѝ, за схемата на транзитните такси и за правото на собственост върху оператора на проекта. В същото време и “Газпром” иска да оформи като руска собственост тръбата. Със сходни проблеми "Газпром" се сблъсква и в Сърбия и Унгария.

Както подчертава изданието, основното препятствие пред реализирането на "Южен поток" не е несговорчивостта на правителствата на източноевропейските страни, а общото недоверие на Европейския съюз към Русия и "Газпром". На срещата на ЕС на 1 септември тази година, обсъждайки последиците от войната в Грузия, лидерите на европейските страни единодушно взеха решение за диверсифициране на източниците за доставка на енергийни ресурси. На първо място те взеха решение да положат всички усилия за реализирането на проекта "Набуко" - той е пряк конкурент на "Южен поток", защото трябва да доставя газ от Каспийско море за Европа, заобикаляйки Русия. “Комерсант" напомня, че румънската "Трансгаз" и българската "Булгаргаз" са акционери в проекта "Набуко".

Затова най-вероятно основната цел на преговорите с Румъния е опитът да се склони Букурещ или София именно към участие в "Южен поток", а не в "Набуко".

Според експерти, цитирани от “Комерсант”, има икономическа целесъобразност в идеята за преориентиране на "Южен поток" към Румъния. Пътят през Черно море до Румъния е със 100 км по-къс, отколкото до България, т.е. подводната част ще струва с 12% по-евтино".

Същевременно експертите смятат, че румънският вариант се използва в момента от "Газпром" като натиск върху преговорите с България. В същото време досега "Газпром" не е имал сериозни успехи в сътрудничеството с Румъния.

САЩ оказват силен натиск върху всички страни участници в проекта "Набуко", включително Румъния и България, коментират още експертите. В Генералната схема за развитие на газовия отрасъл на Русия до 2030 г. "Газпром" вече е отложил датата за пускането в експлоатация на "Южен поток" от 2013 на 2015 г. Налага се мнението, че световната финансова криза ще създаде допълнителни трудности пред "Южен поток", както и пред "Набуко".

"В крайна сметка "Набуко" и "Южен поток", всеки с капацитет по 30 милиарда куб.м. годишно, ще се допълнят един друг, но пускането на единия тръбопровод ще забави другия с около пет години", отбелязва цитираният от “Комерсант” анализатор Михаил Корчемкин, който добавя, че във връзка с откриването на новото голямо находище на газ в Туркменистан "Газпром" също ще започне на оказва натиск на участниците в "Набуко". При това както на България, така и на Румъния, които са най-новите и най-бедните членове на ЕС, ще им бъде много сложно да се противопоставят на волята на останалите страни от ЕС, ако те поискат отказване от "Южен поток" в полза на "Набуко", заключва анализаторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пиночет
    #35

    Това име не Ви подхожда- вие сте достоен за уважение !!!

  2. един
    #34

    те, румънците, не са толкова прости като нас, че да се набутват. Но ако случайно се подлъжат, това ще е празник за България

  3. чичо Ви
    #33

    Преди месеци написах, че итлианците предпочитат трасето през Румъния. И така ще стане. Изобщо не бива да се съгласяваме с руското искане за собственост върху частта от тръбите през България.

  4. втори
    #32

    румънците вземат "южен поток".

  5. МИ6
    #31

    Защо тези интелектуални гиганти,разположени около Черноморския басеин не насочат вниманието си към образувалия се във водите на морето огромен газов балон и не измислят начин да оползотворят този енергиен източник и да ликвидират надвисналата над милиони хора опасност от експлозия,по-мощна от тази на атомните бомби в Хирошима и Нагазаки - този газ се възпламенява при съприкосновение с въздуха.Какви газопроводи,какви нефтопроводи!Едно по-силно земетресение в черноморският басеин,едно цунами,което да осигури достъп на въздух до това газово образувание и няколко милиона души ще отидат на оня свят.Ами ако има и газо- и нефтопроводи!?

  6. Надежда
    #30

    Много прилича на вестникарски фишек-пробен балон.

  7. divak
    #29

    obrazuvanieto Russia- to izprati veche tolkova miliona na onia sviat, i kolko oshte shte izprati, dokato ne bude unishtojeno ot pentagona!

  8. mary
    #28

    Bulgaria triabva da ima kontrol na svoite trabi v sobstvenata strana. Zashtoto edin den moje i ruskata armia da se poiavi s pretekst che iskat da gi zashtitavat ot teroristichni aktove?/koito te samite sa napravili?/

  9. AAA
    #27

    Balgarane - -ne e taka majka. Ne e hubawto i izgodnoto a kadeto probiwat. Pri nas opitaha taj kato znaiat che BKP e tiahna podloga pak to wze che se razmirisa. KAto se ima predwid i reputeto na BG kato naj goliamata korupcia wsichko deto minawa prez Bg se schita za losho ot Evropa. Zatowa Rusnacite zaobikaliat. Kolkoto do hubawoto wija se - da ti poewtinialo partnoito ili benzina naposledak?

  10. Toshko A.
    #26

    Tolkova po-dobre

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.