Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия страда от тръбопроводна зависимост в тежка форма

17 коментара
Русия страда от тръбопроводна зависимост в тежка форма

Най-често задаваният въпрос от чужди събеседници във връзка с началото на преговорите по сливането на “Газпром“ и “Нафтогаз“ звучи по следния начин “Как ще се отрази това на съдбата на “Южен поток“, пише анализаторът Юпий Когтев в руското издание РосЕнерджи.

Този въпрос живо вълнува и украинския президент Виктор Янукович, който е загрижен за това ще се намери ли газ и за украинската газотранспортна система, и за “Южен поток“, какво ще е търсенето на горивото в Европа и каква ще е рентабилността за транзита по двата маршрута.

И само една страна не участва в обсъждането на тези скучни теми – тази, на която ще ѝ се наложи да плати и за “Южен поток“, и вероятно за модернизацията на украинската газова мрежа. Нито в “Газпром“, нито в руското правителството темата за рентабилността на тези експортни маршрути се обсъжда публично.

Официалните коментари от руска страна се свеждат до констатации, че независимо колко далеч ще стигнат отношенията на “Газпром“ и “Нафтогаз“, “Южен поток“ ще бъде построен. Газът стига за всички, търсенето в Европа се възстановява, проектът ще се изплати. Точка.

Може, естествено, да се предположи, че “Газпром“ крие детайли, за да засили преговорните си позиции и някъде там в тихите кабинети анализаторите са пресметнали всички възможни варианти и са стигнали до неопровержими изводи за ефективността на “Южен поток“.

Отчитайки обаче минал опит, със “Син поток“ например, както и някои реалности на живота, не бива да се изключват и други обяснения за лаконичните газпромовски коментари: Ако има издадена заповед от най-високо, какво значение има рентабилността?

Ако политическите обещания са дадени, поръчките – разпределени, финансовите схеми – отработени, то на кой му пука с какво ще се пълни тръбопроводът и кой ще купува газа? Строи си се газопроводът Сахалин-Владовосток без ресурси и без пазарни продажби и нищо.

Възниква усещането, че гигантската машина е задействана и ще се строят тръбопроводи не защото са нужни и ефективни, а защото трябва да се намери работа за металурзите, строителите, банкерите, застрахователите и т.н. И нищо вече не може да спре тази машина.

Говорят, че Съветският съюз бе погубен от надпреварата за въоръжаването, но поне тогава имаше противници, заради които трябваше да се харчат пари за скъпо струващи програми, разоряващи страната.

Сега всичко започна с намерението за осигуряване на експортната независимост, а се сведе до тръбопроводна зависимост в тежка форма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. уморен
    #18

    кой би коментирал такава тъпа статия???

  2. Клю
    #17

    Путин превръща с огромно желание Русия в СССР.Загубите естествено ще бъдат за сметка на много истрадалият РУСКИ НАРОД.

  3. подпоручик Дуб
    #16

    Като си помисля само ,че още от времето на царь Алексей/отеца на ненормалника и педераста Пьотр Великий/,тоест от ХVІІ век и досега Рассея винаги е била ВЕЧНО ПРЕЦАКВАН източник на суровини и държава на диващината !?Ах мъкааааааа....дваж по-голяма при факта ,че я управляват крадливи "мениджъри" КГБ-сти а ла Путьонич и кампания.

  4. Мечката
    #15

    Полагането на тръби на солидна дълбочина в Черно Море струва страхотно много пари и е технически рисково за бъдещата експлоатация. Технически и икономически е по-изгодно или да се използва "Син поток" или наземна връзка

  5. Марко Тотев 2
    #14

    Там е работата,че не само водкопийците ще плащат!Украинците се наредиха до тях!А наш юнак - Гоце Седефчов ни нареди до тях с ГОЛЯМ ШЛЕМ !10 милиарда от Белене ще платят всичките им разходи!И ще си пият водката а ние с украинците ще ходим по дочени дрешки!А виновни ще са ни от Европейския съюз !

  6. Отворко
    #13

    Прочетете коментариите в руския печат за нефтопровода "Източен Сибир - Тих океан", който Путин откри тържествено в края на миналата година. Той струва на руския данъкоплатец 17 милиарда долара (защо не го построи частна компания), но засега само е замърсил Якутия с огромно количество нефт от пробивите в него, а нефта продължава да се вози с цистерни.

  7. Кийгън
    #12

    Удивително е,че народът им не може да се противопостави,а се залива с алкохол и мрат като туземци.

  8. Колев
    #11

    Извод първи - няма по-добри анализатори на руската действителност от руските - просто трябва да се четат. В Русия има много честни и прозорливи хора.Второ, по-далеч от Русия защото тя самата е опасност за себе сиТрето, Путин заробва страната си и от глупост ще докара Русия до криза - не много интелигентно, но за това упорито. Нищо чудно и Газпром да фалира - пази боже да си акционер и да гледаш как постоянно се източва компанията със стратегически инвестиции

  9. ссср
    #10

    .

  10. сересе
    #9

    Не бил работел сибирския нефтопровод,празен стоял газовия Син поток,е и какво от това?Да не би Южен поток и тръбата Бургас да заработят?Много важно!Но важното е,че ще се лапка яко!Цифри с 9 нули,пък,че руснаците мрът като африканци,много важно. demoscope.Добре,че в АЕЦ Белене/ако въобще се строи/няма да има и ЕДИН руски болт,иначе точно той ще се скъса.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.