Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската РАО с най-големи шансове за ТЕЦ Русе и ТЕЦ Варна

7 коментара
Руската РАО с най-големи шансове за ТЕЦ Русе и ТЕЦ Варна

Руската компания Обединени енергийни системи РАО, която не бе допусната до сделките с електроразпределителните предприятия миналата година, е с най-големи шансове да придобие ТЕЦ Русе и ТЕЦ Варна. Това стана ясно след подаването и отварянето на окончателните оферти за 100 процента от капитала на топлоцентралите в Русе, Варна и Бобов дол, за които в сряда бяха подадени общо 9 предложения от четирима кандидати.

Самото подаване на офертите бе предшествано от внушителен миньорски митинг против сделката за Бобов дол, пред сградата на Агенцията за приватизация.

Единствено за ТЕЦ Варна оферти подадоха и четиримата кандидати. Три са предложенията за ТЕЦ Русе, а за Бобов дол – две.

Руската фирма предлага най-висока цена за ТЕЦ-овете във Варна и Русе. Фаворит за топлоцентралата в Бобов дол, е гръцката Пи Пи Си.

Останалите две компании, подали оферти, са чешката ЧЕЗ, която спечели най-апетитния пакет ЕРП-та миналата година и италианската Енел. Макар че единствена Енел днес подаде оферти и за трите ТЕЦ-а, на този етап се очертава да повтори провала си при наддаването за ЕРП-та през миналата година, когато не успя да спечели нито един от трите пакета.

Оферти не подадоха австрийската компания EVN, немската E.ON, френската Далкия и японската Мицуи, а на по-ранен етап американците AES, японската Джей Пауър и британската Интернешънъл Пауър внесоха писма за отказ от участие в процедурата.

Подадените днес оферти ще се проверят за валидност и съответствие с документацията на конкурса, след което ще се обяви класацията, обясни изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Атанас Бангачев. Той допълни, че единствената тежест при класацията ще е на емисионно претеглената цена на брой акция.

За ТЕЦ Варна офертата на РАО е 389 727 391 евро или 680.85 за акция. Два пъти по-ниско е предложението на ЧЕЗ – 192 044 561евро или 335.50 за дял. Енел предлагат 150 893 790 евро или 263.61 за акция. Най-малка е офертата на Пи Пи Си – 131 632 093 евро или 229.96 за къс от капитала.

И за ТЕЦ Русе най-високата цена е на РАО – 119 997 239 евро или 24.93 за акция, следвана от почти пет пъти по-ниската оферта на ЧЕЗ – 24 307 503 евро или 5.05 за акция. От Енел са предложили едва 4 813 367 евро или 0.21 за дял.

Близо 500 пъти по-висока е цената на гръцката Пи Пи Си спрямо конкурента ѝ Енел за ТЕЦ Бобовдол - 70 917 426 евро или 282.09 за акция срещу нищожните 100 560 евро или 0.40 за акция, предложени от италианците.

Купувачите ще могат да платят до 10% от цената с компенсаторки през борсата

Кандидатите, които бъдат определени за купувачи, ще могат да платят до 10 % от цената през фондовата борса с компенсаторни инструменти, обясни Иванка Диловска, директор на дирекция “Либерализация на енергийния пазар” в министерството на енергетиката. 33 % от договорената цена ще може да се внася разсрочено за три години, но с лихвен процент от 4.8 на сто, допълни Бангачев.

Новите собственици ще могат да увеличават с до 16 на сто капитала на дружествата при първото прехвърляне на акциите, каза още Диловска. Новите акции ще бъдат записвани по договорените цени за къс при приватизацията. Това ще привлече реални пари в дружествата, които могат да се използват веднага за инвестиции.

На купувачите се дава и опция да продадат до 16 % от дела си на три изрично споменати международни финансови институции. Това са Европейската банка за възстановяване и развитие, Черноморската банка и Международната финансова корпорация, част от Световната банка. Чрез тях също ще е възможно да са привлече допълнителен паричен ресурс.

До края на годината близо 900 млн. евро ще постъпят от приватизацията на топлоцентралите, като 600 млн. евро ще влязат директно в хазната, а останалите 300 млн. – в дружествата, чрез задължителното увеличение на капитала, обясни Диловска.

Министърът на енергетиката Мирослав Севлиевски коментира, че е доволен от броя на офертите и предложените цени в някои от тях. По повод символичните предложения на Енел за ТЕЦ-овете в Русе и Бобов дол той коментира, че явно италианците са имали по-сериозни намерения само за Варна.

До няколко дни се очаква комисиите да оценят валидността на офертите и след това да се определят купувачите, с които ще се преговаря за параметрите на приватизационните договори. 

АП включи миньорите в отварянето на офертите за ТЕЦ Бобов дол

Преди подаването на офертите, над 1000 миньори почти блокираха центъра на София с протестното си шествие срещу приватизацията на ТЕЦ Бобов дол, който се захранва със суровина от 14 въгледобивни дружества в страната. Протестът приключи, след като лидерите на миньорите и изпълнителният директор на АП се споразумяха техни представители да присъстват при отварянето на офертите за Бобов дол.

Малко преди 12 ч. по обед, под засилена полицейска охрана представители на мините от Бобов дол, Перник и Софийския каменовъглен басейн се събраха пред сградата на АП. Шествието тръгна от ул. “Гурко” по бул. “Васил Левски” и стигна пред сградата на агенцията на ул. “Аксаков”. То бе предвождано от черен кръст с надпис “Български въгледобив” и съпътствано с викове "искаме работа", "мафия", "оставка", "искаме парите си".

Миньорите твърдят, че приватизацията на ТЕЦ Бобов дол отделно от мините ще унищожи българския въгледобив. Те настояват топлоцентралата да се продаде заедно с мините, за да са сигурни, че новият ѝ собственик няма да смени горивото, което се използва за производство на електроенергия. Около 11 хил. миньори работят в дружествата, които подават въглища за топлоцентралата.

Към 12.30 ч. при протестиращите слезе изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Атанас Бангачев и съобщи, че в проектодоговора за приватизацията новият собственик се задължава да не променя горивната база. Ако някоя от офертите не приеме условията, които защитават работата и на мините, ще се обяви за невалидна, увери Бангачев.

Едно от притесненията на миньорите бе, че купувачът на ТЕЦ Бобов дол може да премине към използване на природен газ.

Той напомни, че НЕК е задължена да изкупува произведената от местни въглища електроенергия от ТЕЦ Бобов дол за 5 години напред след приватизацията. “Министърът на енергетиката определя квотата колко ще се изкупува от ТЕЦ Бобов дол. Знаете от протокола, подписан на тристранния браншови съвет, че става дума за 1.7 млрд. квтч годишно изкупувана енергия, което означава около 1.9 млрд. произведена. Тоест ТЕЦ Бобов дол ще гори точно толкова въглища, колкото гори и в момента”, опита се да ги убеди Бангачев.

Реакцията на протестиращите обаче бе, че шефът на АП се опитва да ги прехвърли към министерството на енергетиката. В крайна сметка, след обещанието на Бангачев да допусне техни представители при отварянето на офертите за ТЕЦ Бобов дол, протестиращите решиха да се разотидат и да не стряскат предварително кандидат-купувачите на ТЕЦ-овете.

Въпреки договорката, председателят на миньорската федерация към КНСБ Пенчо Токмакчиев се закани, че ако процедурата за приватизация не бъде спряна, тепърва ще се види какво означават миньорски протести и блокади на пътища. Той заяви, че следващия път пред АП ще дойдат не 2000, а 34 000 миньори.

В поредната си декларация с искания до премиера, министрите на енергетиката и на транспорта и до АП миньорите настояват да се приеме стратегия за приватизация на ТЕЦ Бобов дол с ясни и конкретни гаранции, че централата ще продължи да работи предимно с местни български въглища. Те настояват и да се даде възможност на собствениците на въгледобивни мини, доставящи въглища за ТЕЦ Бобов дол, да участват в конкурса за ТЕЦ-а, който да се продаде в пакет с мини Бобов дол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПОМОЩ
    #8

    Каква приватизация е това ??? От Българската държава - на Съветската държава??? СРАМ!!!

  2. ПОМОЩ
    #7

    Запазете ни от импер-комунягите!!!

  3. Tchervenata Kokoshka
    #5

    Pedalite gurtzi sa se razbrali po ahmashki s jabarite italiantzi. A Sevlievski ili nishto ne razbira, ili si misli tche nie nishto ne razbirame. I toy ahmak izleze. A tova za minite Bobovdol : abe ya da vidime koy e sobstvenik na tia mini ? :))

  4. ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ
    #4

    Как ще преодолеем националната катастрофа, как ще вдигнем разрушената икономика на крака, как да възстановим производствата, как ще устоим на предизвикателствата на големия пазар на ЕС, как ще внесем законност и ред в държавата си и прекратим огромната корупция-ЧРЕЗ ФОРМИТЕ НА РЕАЛНАТА ДЕМОКРАЦИЯ И ГРАЖДАНСКИ КОНТРОЛ НАД ВЛАСТТА! Никой от сегашните политически хамелеони не трябва да влиза в бъдещия Парламент на България! За нова политическа класа и нов политически морал!Запознайте се с проекто- програмата на Движението за реална демокрация за създаване на Партия, обединяваща сънародниците ни в България и завръщащата се българска емиграция www.ideazabulgaria.org

  5. azz
    #3

    руска акционерна компания, и е като АД(ЕАД) у нас но само за държавни фирми. Името е Единни енергиини системиПак Медия пуул не е в час

  6. ВУТЕ
    #2

    БРАТЯ, БЪЛГАРИ, ЕЛАТЕ ДО ЕДИН ДА ГЛАСУВАМЕ! САМО ТАКА ЩЕ СПРЕМ ЛОШИ ТЕ И ПРЕСТЪПНОСТТА! УБЕДЕТЕ И БЛИЗКИТЕ СИ ДА ДОЙДАТ!

  7. ВУТЕ
    #1

    БРАТЯ, БЪЛГАРИ, ЕЛАТЕ ДО ЕДИН ДА ГЛАСУВАМЕ! САМО ТАКА ЩЕ СПРЕМ МАФИЯТА И ПРЕСТЪПНОСТТА! УБЕДЕТЕ И БЛИЗКИТЕ СИ ДА ДОЙДАТ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.