Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската рубла потъна до 101 за 1 долар преди да бъде реанимирана по нареждане на Кремъл

29 коментара
Руската рубла потъна до 101 за 1 долар преди да бъде реанимирана по нареждане на Кремъл

Руската валута се срина до психологическата граница 101 рубли за 1 щатски долар, което е най-ниското равнище за последните 17 месеца. Рублата загуби 30% от стойността от началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 година.

Още в първите минути на търговията на Московската борса в понеделник американската валута проби границата от 100 рубли, а три часа след началото на сесията курсът се повиши над 101 рубли.


Еврото също надхвърли 110 рубли за първи път от 15 месеца, докато китайският юан се доближи до 14 рубли.

Към 11:27 московско време сделките със сетълменти "утре" се сключват при 101.02 рубли за долар (+1.6%), 110.72 рубли за евро (+1.8%) и 13.87 рубли за юан (+1.3%).
Съветникът на руския президент Максим Орешкин каза, че основната причина за отслабването на рублата и ускоряването на инфлацията е разхлабената парична политика.

Руската централна банка повтори, че не вижда заплаха за финансовата стабилност и предупреди, че възнамерява да продължи да повишава основния лихвен процент, който през юли вдигна от 7.5% на 8.5%.

Няколко часа по-късно Централната банка реанимира рублата с решението си да проведе извънредно заседание във вторник, на което се очаква решение за рязко увеличение на основния процент.

Това формално ще подкрепи рублата, но участниците на местния пазар посочват, че слабото реално предлагане на чуждестранна валута на фона на сравнително силно търсене е основен фактор за натиска върху рублата, който не е лесно да се излекува само чрез затягане на паричната политика.

До 17.55 московско време съотношението долар/ рубла беше 98.53. Еврото падна от над 111 рубли до 107.72 рубли. Рублата поскъпна с 1.5% спрямо юана, котировките са близо до 13.49.

Обезценяването на руската валута

За първи път от 2014 г. рублата се обезценява вече 6 месеца подред, а от началото на август загуби нови 9% от стойността си. Спрямо началото на годината доларът и еврото са поскъпнали съответно с 39% и 43%.


"Слабата рубла усложнява структурната трансформация на икономиката на Русия и се отразява негативно върху реалните доходи на населението ѝ. В интерес на руската икономика е рублата да е силна", заяви пред ТАСС Максим Орешкин, икономически съветник на руския президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс и БТА.

Руската централна банка обяснява рязкото поевтиняване на рублата с влошаването на търговския баланс на страната. Бюджетният дефицит на Русия през първите 7 месеца на годината достига до близо 2.82 трилиона рубли, което са близо 28 милиарда долара или 1.8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.

Причината за дефицита са огромните военни разходи на правителството, както и санкциите на западните страни, които ограничават приходите на Москва от износа на природен газ и петрол, оказват натиск върху руския държавен бюджет.
Кремъл иска силна рубла и анализаторите очакват централната банка да се намеси скоро с повишаване на основния лихвен процент.

В самото начало на руската инвазия в Украйна рублата се срина до нива от 120 за 1 долар, но след това започна възстановяване подкрепено от капиталовия контрол и нарастващите приходи от износ. Преди войната рублата се търгуваше около 75 за долар.

"По-слабата рубла е присъдата срещу войната на Русия срещу Украйна“, коментира Тимъти Аш, базиран в Лондон старши стратег в BlueBay Asset Management, цитиран от Ройтерс.

Според него, за да спре поевтиняването на рублата, Русия може да въведе отново по-строг капиталов контрол. Друг вариант би бил да се повишат лихвените проценти, нещо, което централната банка вече възнамерява да направи предвид високата инфлация, но това ограничава потенциала за икономически растеж и означава по-високи лихвени проценти за правителството, докато то финансира военните операции в Украйна.
Пазарът е объркан, каза дилър на голяма руска банка пред Ройтерс: "Всички са настроени на приток на приходи от скъп петрол, но изглежда те увиснаха някъде, а нашите регулатори са някак безразлични, няма на какво да разчитаме."


Руският петрол Urals, според Ройтерс, струва повече от 70 долара за барел, въпреки че в началото на годината се търгуваше за около 50 долара. Но "все още не сме усетили притока на допълнителни валутни приходи от увеличението на цените на петрола", казва Алексей Антонов, ръководител на отдела за инвестиционно консултиране в "Алор Брокер".

За да се стабилизира рублата, основният лихвен процент на Централната банка трябва да бъде около 10%, а бюджетът трябва да държи разходите под контрол, казва Александър Искаков от Bloomberg Economics.


Проблемът е, че почти 40% от експортните транзакции се извършват в рубли и не носят валути на пазара, а реалният приток не покрива разходите за закупуване на вносни стоки и изтичане на капитали, казва банкер от руска държавна банка.
За да се спре сривът на рублата е необходимо или намаляване на вноса, или решителни стъпки на паричните власти, а докато това не стане, доларът може да скочи до 115-120 рубли, смята той.


Следващата седмица износителите ще започнат да продават чуждестранна валута за данъчни плащания през август, но "това ще бъде краткосрочна помощ за рублата", казва Антонов.

Руски депутат: Хората получават заплати, на лицата им има усмивки

 

 

Повечето руснаци "не се интересуват" от обменния курс на рублата спрямо долара и не изпитват "никакъв стрес" поради падането на руската валута до 100 рубли. за долар, каза Анатолий Аксаков, ръководител на Комисията за финансовия пазар в Държавната дума.
"По-голямата част от населението на дава пет пари за съотношението долар-рубла Ситуацията е под държавен контрол", каза Аксаков за URA.RU, цитиран от "Москоу таймс".

Според него в Чувашия, която той представлява в долната камара на парламента, "предприятията са заети, увеличавайки обемите на производство".
"Хората получават работна заплата. Републиката живее пълноценен живот, на лицата им има усмивки и няма стрес, че курсът на долара е доближил 100 рубли", увери депутатът.
Той също така отбеляза, че не е наблюдавал "такова състояние на положително развитие" в Русия след разпадането на СССР. Освен това Аксаков припомни, че преди страната е разчитала на износа на нефт и газ, а сега на машиностроенето, уредостроенето и електротехниката.

"Без промяна в геополитическия и вътрешнополитическия дневен ред" ситуацията с обменния курс на рублата "едва ли ще се подобри", смята Дмитрий Полевой, инвестиционен директор в инвестиционната компания "Локо – Инвест".

След новината за предстояща намеса на Централната банка директорът на мозъчния тръст SovEcon Андрей Сизов коментира: "Очевидно властите са решили да не позволяват на долара да надхвърли 100 рубли. Трицифрен курс не е необходим, той намеква за някаква нежелана нестабилност".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #29
  2. БГаньо
    #28
    Отговор на коментар #26

    Страхота новина! Само се питам какво става с останалите украински области, окупирани и анексирани от Русия, макар и не напълно? И освен това, Украйна вън от НАТО и/или без ядрено оръжие е стопроцентова гаранция за нова война в близко бъдеще. Едва ли Байдън толкова е изкукуригал...

  3. БГаньо
    #27

    Нека да обобщим - в Русия жить стало лучше, жить стало веселее! Нищо ново под слънцето. Нали не сме забравили какво се случи после, след вдигането на този оптимистичен лозунг? Сещате се от кого и по чие време. Същото ще се случи и сега. Въпрос на време е. От ненормална Русия вече се превърна в напълно абсурдна държава.

  4. Байдън неофициално е подал сигнал за мир-признава Крим за руски и украйна нямало да влиза в НАТО-последните 18 сек от видеото на Тодор Ангелов от днес https://t.me/todorangelov/8542

  5. ефрейтора
    #25

    Стойността на валутите е политически дефинирана функция . За протокола .

  6. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #24
  7. Краварът
    #23

    Друзя, вие сте лузъри!

  8. rusonefil
    #22
    Отговор на коментар #15

    Руснаците най-много мразят американците и най-много обичат долара.

  9. Bлaдo
    #21

    ПОД!!! 2 стинки за рубЪлЬ :-))) ... (точно 1,8 стотинки за листенце от шумата, наречена "рубла"... А наште пиZдьОВЦИ, кай знае защо, НЕ купуват рубЪли, дори и притоя ... изгоден kypc...)

  10. rusonefil
    #20
    Отговор на коментар #16

    Ясно е. Заплахата е за народа, който ще изтупват като брашнян чувал. Заплахата (още)не е за банката, или за путиновите финанси. Управляващите народа не ги интересува. А самият народ го интересува само величието. Така че всичко е точно описано.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.