Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паническото повишение на основната лихва укрепи рублата, но за кратко

10 коментара
Рубла, лого. ЕПА/БГНЕС

Извънредното повишаване на лихвите в Русия, второ от началото на войната в Украйна, не доведе до укрепване на рублата.

Доларът и еврото възобновиха растежа си на Московската борса след извънредно заседание на Централната банка във вторник на което основният лихвен процент беше увеличен от 350 базисни пункта от 8.5% на 12% годишно.

Преди ден руската валута се срина до около 102 рубли за долар, след като Максим Орешкин, икономически съветник на руския президент Владимир Путин, публикува статия в ТАСС, в която обвинява "по-отслабената парична политика" за срива на рублата и ускоряването на инфлацията.


Руската централна банка обяви впоследствие, че свиква извънредно заседание, за да преразгледа лихвата, която бе на равнище 8.5 на сто.

Рублата се укрепи в днешната ранна търговия, тъй като инвеститорите заложиха на значително затягане на паричната политика от централната банка и се търгуваше за под 96 рубли за долар.


Към 13.23 ч. московско време обаче курсът на долара, който сутринта падна до 95.11 рубли, се повиши до 98.17 рубли. Еврото се покачи до 107.36 рубли, въпреки че в първите часове на търговия падна под 104 рубли.

"Повишаването на лихвите няма да реши нищо. Те могат само временно да забавят темпото на девалвация с цената на по-бавен растеж на БВП. Ключовият проблем са войната и санкциите, а тук Централната банка няма власт", коментира Тимъти Аш, старши стратег за нововъзникващи пазари в RBC Bluebay Asset Management, пред агенция Блумбърг.


От началото на годината курсовете на чуждестранните валути в Русия скочиха с около 40%. И когато доларът премина границата от 100 долара, висшите държавни служители започнаха да се обвиняват взаимно. Максим Орешкин, помощник на президента по икономиката, обвини шефът на Централната банка Елвира Набиулина и нейната твърде мека парична политика, а Централната банка в отговор напомни на правителството за бюджетния дефицит и увеличените държавни разходи.


"Всъщност има криза на доверието в рублата и Централната банка едва ли ще успее да я преодолее с паническите си действия", коментира е Сергей Алексашенко, бивш заместник-председател на Централната банка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Srandev
    #10

    Гадното в случая е, че на Путлер за кризата с рублата изобщо не му пука и ще продължи гнусната си инвазия...

  2. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #9
  3. PS
    #8
    Отговор на коментар #7

    Сравнението не е между рублата и паунда. Срадвнението е между това което се случва когато някой се опитва да подпира валута заради политически интереси. Прав си и че икономиките нпо никакъв начин не са сравними. Великобритания има диверсифицирана икономика. Русия е петро-клептокрация.

  4. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #5

    Сравнението на рублатас паунда не е много удачно. Технически е така но зад паунда стоеше доверие, което няма зад рублата. Сорос сътвори временен трус. Рублата се клати за дълго. А и двете икономики са доста различни.

  5. Анти Тиранин
    #6

    Недоверието в рублата не може да бъде преодоляно със заклинания, митинги, пропагандни внушения. То е резултат на дълготрайни неуспехи на много фронтове, най-вече заради войната срещу Украйна, липсата на позитивна перспектива, засилващо се недоверие към управлението на Кремъл. Буда: "Три неща не могат да останат скрити за дълго: слънцето, луната и истината"

  6. PS
    #5

    Това което прави Русия е същото което правеше Великобритания и Bank of Englad по време на Черната Сряда - опитва се с купуване на рубли и рязко повишение на лихвените проценти да подържа една валута която страда от структурни проблеми. Резултата ще е същият както и тогава. Ще се изхарчат много пари с нулев ефект. Единствената разлика е че тогава Сорос направи един милиард за един ден на финансовите пазари. Сега рублата на практика не се търгува свободно, така че е малко вероятно някой извън Русия

  7. обикновен
    #4

    Кризата на доверие в рублата и съвсем вероятната девалвация, всъщност е много по-малкият проблем на руснаците. Много по-сериозната драма и трагедия е кризата на доверие в цялата държава Русия! Държава, която се ръководи от диктатор - военнопрестъпник и неговия огромен репресивен апарат, която е нашественик - терорист, напада, разрушава и убива стотици хиляди от съседите си , държава, в която деградиралото население е безучастно или одобряващо чудовищните престъпления и издигнатия в държавна идеология

  8. ABV
    #3

    рублата - една от трите най-зле представящи се валути; орките - една от трите най-некадърни армии; путЬю - един от тримата най-къси президенти!

  9. ABV
    #2

    коцето от Максуда и той поискал мУтрофанова да му плаща хонорарите в юани...

  10. ABV
    #1

    "Краварски", ама Долар! "Еврпгейско", ама Евро! А рублата е "православна, традициона и духовна" ама рубла!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.