Президентът Георги Първанов обясни отказа си да свика Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) по исканите от дясната опозиция теми за руските енергийни проекти у нас с аргумента, че информация за това може и се получава в рамките на парламентарния контрол.
С мотива, че КСНС се занимава с решени вече въпроси, а не с ключови за националната сигурност теми, лидерът на ДСБ Иван Костов напусна на петата минута свиканото във вторник заседание за професионализацията на армията.
“ДСБ смятат, че последните договори с Русия за изграждане на важни инфраструктурни проекти заплашват националната сигурност на България и това е съвсем очевидно от неотдавнашните изявления на президента Владимир Путин”, поясни Костов пред медиите.
“Ние виждаме, че се възражда една атмосфера от времето на Студената война. Именно това е тема, която си заслужава да бъде обсъдена по време на заседанието на КСНС”, каза лидерът на ДСБ.
Според него “се разпада националното съгласие за българо-руските отношения”, а КСНС “не допринася към формирането на национално съгласие по ключови въпроси, свързани с националната сигурност”.
“Мина времето, когато националното съгласие се разбираше като съгласие с Иван Костов”, коментира в отговор Първанов след края на заседанието.
Той припомни, че дневният ред на КСНС се формулира от президента и че той е готов да приеме “всякакви конструктивни предложения за обсъждане в рамките на този най-представителен форум”.
“Както сте видели от списъка с предложенията на ДСБ, четири от тях засягат българо-руските отношения, в частност изявленията на президента Путин. Ще ми позволите да се самоцитирам, но преди известно време казах, че има такива, които са против американските бази, има такива, които са против руските петролопроводи. Твърдя, че и едното, и другото е в рамките на българския интерес. Това е моята позиция. Готов съм да я отстоявам. Казах на г-н Костов, че когато става дума за информация, той може и я получава в рамките на парламентарния контрол. За справка – последното петъчно заседание на българския парламент”, посочи Георги Първанов
На излизане от президентството Иван Костов каза, че според него въпросът с модернизацията на армията е решен с последните промени в конституцията за отпадането на задължителната военна служба, както и чрез държавния бюджет.
“КСНС не допринася към формирането на национално съгласие по ключови въпроси, свързани с националната сигурност”, обяви той, добавяйки, че е попитал държавния глава защо въпреки декларацията му, че ще се опре на широко съгласие при формиране на политиката си, той не е отговорил нито веднъж на предложенията на опозицията за тема на КСНС.
От ДСБ припомниха, че са поискали на 20 февруари, но 2006 г. свикването на КСНС за “организационно-структурните промени, модернизацията и финансовото осигуряване на армията”. На 20 септември 2006 г. са поискали свикването му за обсъждане на въпросите около енергийната сигурност на България, на 8 ноември 2006 г. - заради министерското решение за строежа на АЕЦ “Белене”, на 6 февруари тази година за Бургас – Александруполис и преди седмица - за формирането на национална позиция за отношенията между България и Русия, ЕС и Русия, НАТО и Русия в светлината на последните изявления на руския президент Владимир Путин.
В отговор на въпрос защо нито един представител на опозицията не е го последвал и не е напуснал заседанието на КСНС, Костов заяви, че “не е очаквал нещо подобно”.
“Смятам, че не бих могъл да допринеса по една тема, по която вече има национално съгласие”. Благодаря за предоставената информация, вече прочетох раздадените доклади на Министерството на отбраната и Генералния щаб”, каза накрая лидерът на ДСБ.
Малко след него, заседанието напусна и зам.-председателят на “Атака” Павел Шопов. Той обясни, че българската армия се е превърнала в една жандармерийска част, която обслужва чужди интереси по различни краища на света и затова нямало нужда да бъде професионализирана.
Той добави, че партията му е очаквала по време на заседанието на КСНС да бъдат обсъдени протестите, които в последните седмици “заливат страната”.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
160 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
*
всички. че Костов значи класа
Крум:"книгата на Томазо Кампанела “Градът на слънцето”, веднага си я купих. Исках да прочета от първоизвора, за да разбера за себе си къде точно се бърка в приложението на социализма. Оказа се, че не се бърка никъде. Не се бърка, но резултатите не съвпадат с предвижданите. Тази книжка вече я нямам, но обществото, което беше описано си беше досущ нашето социалистическото. Градът се ръководеше от съвет на мъдреците... Решаваше дори кой мъж с коя жена трябва де се чифтоса, за да се роди най-доброто …
поколение...."ГРЕШЕН Е В ПОВЕЧЕТО НЕЩА. СОЦИАЛИЗМЪТ. ГРЕШЕН Е.Мъдреците могат да бъдат полезно нещо, но човешккото общество и животът са ПО-СЛОЖНИ И ПО-БОГАТИ НА ВЪЗМОЖНОСТИ И ОПАСНОСТИ отколкото едно "политбюро" може да си представи."Избиратели" и "избирани" за икономия на мисленето или от мързел обичат простите идеи за това какво е или какво би трябвало да е обществото или държавата. Колкото по-просто /често това значи по-глупаво/, толкова "по-добре". Това дори при положение че предполагаме хората да не са користни, не са открито или прикрито анти-обществени.А реалността е друга. По-сложна е, както е и по "лоша". Ангелите на този свят са рядкост, а новите екологични, технологични и пр. опасности трудно предсказуеми. Изобретателността на хората, за хубаво и за лошо, също.Така че социализмът като идея не е просто утопия, хубава идея, защото е ограничена, глупава идея, дори ако се предполага че всички хора са добронамерени.Без да е безупречна, по-добрата идея е Демокрация. Идеята за социализъм просто корумпира идеята за демокрация с внушението че априори повече централизъм на управлението -- отколкото демокрацията сама по себе си ражда -- е непременно желателно. Понеже властта /централизмът/ има собствена тенденция да смуче ресурси отвън /от по-голямата част на обществото/, тенденцията е централната власт да се усилва. Социализмът без конкретна нужда добавя допълнителни псевдомотиви и фактори за безпочвено силна централизация на власта за сметка на индивидуалните граждани или свободни асоциации. Точно това -- безпочвено силната централизация -- харесват професионалните социалистически мошеници. За съжаление често на помощ на професионалните мошеници се плъзва и дори юрва болшая доля от гласодайната маса...
Daze ne stavash za skapan komunist, i te imat neshto v glavata
Molia da me izviniat oligofrenite, te sa silno zasegnati ot sravnenieto s nego
Гоце-лизач на Путин!Вън Московско Влечуго!!!
Забравил си Венсеремос.
....селяндура от сиришник не върши нищо!!!
Защо им се връзвате?
Венсеремос!И Гитлер капут!гы-гы-гы :))))))