Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският език като инструмент на меката сила за постигане на руските интереси

8 коментара
Руският език като инструмент на меката сила за постигане на руските интереси

Руският език беше определен от руския премиер Дмитрий Медведев като "изключително важна държавна задача". Същата мисъл изказа и президентът Владимир Путин на специално заседание, заявявайки, че именно от руския език зависи единството на страната. За изпълнението на тази задача бяха отделени близо 7 милиарда рубли, които ще бъдат използвани за образованието в страната и за "разширяване на пространството на руския език" зад граница.

Руският вестник "Комерсант" пише по този повод, че след сериозното влошаване на външнополитическата обстановка руските власти са започнали да гледат на образованието като на "инструмент на меката сила за постигане на руските интереси".

Правителството заяви, че зад граница ще бъдат създадени центрове за колективен достъп до руските образователни, информационни и социокултурни ресурси. То обеща да поддържа руските училища в страните от ОНД и други чужди държави чрез осигуряване на учебници, пособия, научно-популярни книги и списания. До 2020 г. руските власти ще очакват също разширяване на присъствието на руския език в интернет, както и повишаване на неговата популярност и престиж.

"Ведомости" отбелязва, че руският език и литература след историята се превръщат в предмети, приковаващи политическото внимание. На вчерашното съвещание при президента, посветено на руския език, участниците повтаряха колко е важно развитието на националните езици, но откроиха "важната роля на руския език в укрепването на държавността", посочва изданието.

"Ведомости" цитира мнението на един от президентските съветници, че езикът и културата са "меки инструменти на силата и натиска", а също базов елемент за единството на нацията.

Политологът Михаил Виноградов коментира пред вестника, че въпросът за значението и развитието на руския език е "меко, политически коректно обръщане на властите към темата за национализма и патриотизма". Той припомня, че тази тема вече бе използвана по време на конфликта с Украйна: необходимостта от признаване на руския език като втори официален бе една от причините за въвличането на Русия в кризата.

"Независимая газета" се спира на отправените от Владимир Путин упреци към медиите и интернет за неграмотност и призивите му да се спазва баланс при използването на чуждици. Вестникът цитира и изявлението на директора на института по руски език Александър Молдован, който обърнал внимание на заседанието върху още един проблем - проникването на просторечието и жаргона на престъпните среди в публичното пространство.

Първият вицепрезидент на Центъра за политически технологии Алексей Макарин коментира пред "Независимая газета", че за властите въпросът за езика е изключително важен, защото руският е онази спойка, която е нужна в период на криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #8
  2. анита хегерланд
    #7

    Проникването на просторечието и жаргона в публичното пространство е показател за това, че културните пластове в Русия за разместени и фиксирани. "Нисши прослойки" са изплували в обществото и се размесват с "висшите". Руснаците четат /които могат/ на английски "интернет новини", защото истината в родните им медии е осакатена до безнравственост и прави информацията несмилаема и натоварена с емоции. Руските вестници могат да бъдат основа на информираност за събитията и тяхното тълкуване само след филтриране, разместване и слепване на парчетата от пъзела на деня.

  3. Pilgrim
    #6

    Кажи баби thank you . А английският къкъв е - мека или твърда сила в империята където не залязваше слънцето, а сега осакатеният англоамерикански и сега ще учат децата ни Хелоу янки вместо здраствуйте братушки и ИВазов и плеядата интелектуалци и възрожденци ще се обърнат в гроба. Е от тоз народ не става нация!

  4. Blackadder
    #5

    България е освободител на Полша и Финландия: Брест-Литовският мирен договор от 3 март 1918 г. между Четворния съюз (Германия, Австро-Унгария, България и Османската империя) и Русия слага край на руското участие в Първата световна война. Претърпяла поражение, скоро след Октомврийската революция Русия е принудена да сключи мир с цената на значителни териториални, демографски и стопански загуби. В резултат на Брестския мир Полша, прибалтийските страни и Финландия са трайно, а Украйна, Беларус и Кавказ временно, откъснати от Русия.

  5. so what_deactivated_1521205049
    #4

    Руският език е мека сила и по.твърда няма да стане, като и на ПУТИНОВЕЦА сижурно му е мека силата. В този форум не понасяме да се пище на руски. Достатъчно насила ни караха да учим руски.Това е минало. Като ви срещне някой руснак и по характерния си про.сташки начин ви заговори на руски, му кажете: I Don't speak Russian!Или на български: НЕ ГОВОРЯ РУСКИ! Да се научат на чужди езици и като искат да са в България - НА БЪЛГАРСКИ!

  6. Entdecken
    #3

    Трудна задача. Руският език е доста анахроничен по структура и поради това е труден за усвояване. Като са ползвали българския за модел можеха успоредно да го доразвият като аналитичен, за да се възприема по-лесно, но така или иначе простото копиране при тях е основен метод. Ходи че учи пет-шест падежа като луд заради "богатата" съветска колхозна култура. Кой ще се занимава... А има и друг проблем. Тези които много знаят руски по някое време руснаците идват да ги освобождават. Доста мрачна перспектива, все пак!

  7. Коментарът е изтрит в 13:46 на 21 май 2015 от автора.
    #2
  8. strobo
    #1

    Езикът наистина е ефективна "мека сила" за влияние на една или друга страна в Света. Но не най-важната, по важни са идеите и практиките които стоят зад даден език.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.