Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският посланик в ЕС: Да не бързаме с изводите за отношенията с България

Москва ще обмисли закриване на посолството си в София след отхвърления ултиматум на Митрофанова

163 коментара
Владимир Чижов

Постоянният представител на Русия към Европейския съюз Владимир Чижов определи като странно решението на София за изгонване на 70 руски дипломати, но заяви, че не бива да се бърза с изводите по въпроса за скъсване на дипломатическите отношения с България, предаде ТАСС в петък.

"Това повече от странно решение, което не се вписва в никаква разумна рамка, беше взето от вече де факто министър-председателя в оставка Петков, а доколкото чувам, в София се водят разгорещени дискусии за неговата законност и най-вече за това какво да се прави в тази ситуация по-нататък. Затова в случая не бих бързал да правя окончателни заключения", каза Чижов в отговор на въпрос по телевизия "Русия-24".

Думите му обаче означават, че по-скоро руската страна очаква българското правителство да премисли за решението си, вероятно под натиска на част от политическите сили, от някои от които зависи дали ще има нов кабинет на "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България". Лидерът на социалистите Корнелия Нинова вече критикува остро Кирил Петков заради решението и заради нея той няма да бъде предложен отново за министър-председател, а за такъв бе номиниран Асен Василев.

Чижов повтори руската мантра, че България отдавна не води самостоятелна политика, а решението ѝ да изгони 70 руски дипломати е взето под влияние на външни сили. Същото заяви по-рано и посланичката на Москва у нас Елеонора Митрофанова, която постави ултиматум на Петков да оттегли до 12 часа в петък решението си за изгонването на служителите на мисията на Русия в София. Той не стори това и тя обяви, че "безотлагателно" ще повдигне въпроса за затваряне на руското посолство в София.

Темата с изгонването на 70-те руски дипломати бе коментирана в петък и от руския заместник-външен министър Александър Грушко. Според него ситуацията "е много сериозна". "Отговорността за всички последици, които може да бъдат радикални, носи българската стана", хвърли той вината на правителството. Според него, ако българските власти не преразгледат решението си, Русия ще постави на дневен ред необходимостта от запазването на българското посолство в Москва. Грушко допълни, че решенето не е само неприятелско, но и "има откровено враждебен характер".

София обаче получи подкрепата на Брюксел, откъдето обявиха, че решението ѝ съответства на международното права и трябва да бъде уважавано.

Въпросът за закриване на руското посолство в България ще бъде разгледан от външното министерство на Русия, а ако е необходимо, ще се докладва на президента Владимир Путин. Това заяви по-рано в петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в отговор на въпрос на агенция Интерфакс дали вече в Москва е получено обръщението на ръководителя на дипломатическата мисия в София и дали то ще бъде разгледано.

По-рано посланик Елеонора Митрофанова в пост на посолството във фейсбук съобщи, че ще поиска от ръководството на Русия посолството им у нас да бъде закрито, след като българското правителство не изпълни ултиматума ѝ да отмени до 12 ч. в петък решението си за изгонването на 70 руски дипломати и технически сътрудници.

"За съжаление, нашето обръщане към Министерството на външните работи на Република България беше игнорирано. Във връзка с това възнамерявам безотлагателно да повдигна пред ръководството на моята страна въпроса за закриването на Посолството на Русия в България, което неизбежно ще доведе до закриване на българската дипломатическа мисия в Москва", гласи съобщението на Митрофанова във фейсбук страницата на посолството.

Към момента не е ясно какво точно ще предприеме Москва. Евентуалното закриване на посолството ѝ в България все още не означава, че двете държави ще скъсат дипломатическите си отношения. Много страни по света поддържат такива отношения с други държави, без да имат посланик на място, а ръководител на мисията им в една държава изпълнява и посланически функции в съседните. Това се прави главно от съображения да се пестят средства за поддържане на дипломатически представителства. Швеция например няма посолство в България, но България има в Швеция.

Ето защо закриването на руското посолство в България все още не означава закриване и на българското посолство в Русия.

Преди ден посланик Митрофанова заяви в интервю пред БНТ, че Москва обмисля скъсване на дипломатическите отношения с България.

Евентуално решение на Москва да скъса дипломатическите си отношения със страната ни би било крайна ескалация на конфликта и не е ясно дали руснаците биха искали да стигнат дотам, при положение, че България открай време е стратегически важна за Русия.

В петък, след като правителството отказа за изпълни ултиматума, въпросът за скъсването на дипломатическите отношения не е коментиран нито от Митрофанова, нито от руското външно министерство.

Отговорността за по-нататъшните тежки последици на тази стъпка е изцяло върху правителството на Кирил Петков", написа Митрофанова.

Съобщението на българското МВнР бе лаконично. От там заявиха, че министърът Теодора Генчовска е представила българската позиция спрямо указанията, дадени ѝ от началника на кабинета на Петков Лена Бориславова и е било поискано Митрофанова да оттегли искането си.

Без ултиматуми

Българското правителство няма да изпълни ултиматума на на руския посланик и няма да преразгледа отзоваването на 70 руски дипломати. Даденият срок от посолството бе до 12 ч. на обяд в петък.

"Няма да допуснем чужди дипломати да дават ултиматум на българската държава до 12 часа на обяд".

Това заяви във видеообръщение премиерът в оставка Кирил Петков. През последните дни той е в епицентъра на скандала след като бе обвинен от БСП, ИТН и президента, че еднолично е взел решението за изгонване на дипломатите. Петков отрече и обясни, че въпросът е бил обсъждан на Съвет по сигурността към правителството.

В петък ГЕРБ обявиха, че подкрепят изцяло изгонването на руските дипломати, макар то да било направено по аматьорски начин. Бившият премиер Бойко Борисов призова да не се отстъпва, защото това би значело загуба на суверенитет.

За промяна на позицията обаче настоя вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова. В парламента тя поиска ултиматумът на Митрофанова да бъде изпълнен и настоя президентът да уволни шефа на ДАНС Пламен Тончев, тъй като изгонването на дипломатите било базирано на доклади на контраразузнаването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

163 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #163

    Това масово гонене на руски дипломати се обяснява с дезинформацията, която тиражират, наемат агенти сред малцинствата и мигрантите и се опитват да насаждат настроения против официалната власт. Шпионажът е част от тяхната трудова биография. Изгонването на диплотатите е разделителна линия в политиката с Русия, с която ЕС няма намерение да подписва никакви договори оттук нататък. Русия ще бъде поставена наравно с всички производители на газ и петрол и ще търгува на свободния пазар всичко, което иска да продаде на ЕС.

  2. Jordan Stavrev
    #162

    Трябва правилно да разберем терзанията на тавариш Чижоов. Да напомня, че по-малките от вас може и да не знаят — това е оня същият, дето преди петнадесетина години беше казал, че България щяла да бъде “троянският кон” на Русия в ЕС - “в добрия смисъл на думата”! И сега какво? Заради тетка Митрофановна Расията ще остане без пасольство в “троянския си конь”! Кел файда от такъв конь без сопольство, затуй се е угрижил въпросният тавариш и “не бърза да прави заключения”, затуй предпочита да жертва тетката, но да запази останките от руската разведка в троянския си конь…

  3. полк. Дрангов
    #161

    Вечна памет на Стефан Стамболов! Просперитетът на България идва винаги след скъсване с Русия!

  4. Stefan
    #160

    "Инфлацията не ни е важна. Ще отклоним общественото внимании, като създадем новина с изгонването на руски дипломати. А след нас и потоп." Кирил Петков Бивш министър-председател на Р. България

  5. Stefan
    #159

    Този създаден еднорично от Кирил Петков проблем бе последното, от което имаме нужда. Затова и Петков, както и "промяната" , няма повече да помиришат министерски съвет. За развитието - Русия вероятно ще изчака развитието на нещата с мандатите и ще действа след това.

  6. boriana
    #158

    Намирисва ми, че някой в Москва ще дърпа силно ушите на Митроханова. Дърт..а хлевоуста путиниска.

  7. Ако махнат посолството си от София, ще им е доста по-трудно да поддържат връзките си с петата си колона у нас.

  8. Сикаджун
    #156

    Тьотката на Путлер е вулгарна и неадекватна. Няма нищо общо с интелигентните посланици от държавите с развита демокрация, които умеят да говорят дипломатично и културно. Гледаме каруцарката Тьотка и виждаме какви са слугите на Путлер...

  9. Мислимотор
    #155

    Умен човек написал: "Съгласно Виенската конвенция от 1968 г.: Член 11. 1. При липса на конкретно споразумение за числеността на персонала на представителството приемащата държава може да поиска числеността на персонала на представителството да се поддържа в рамки, които тя смята за разумни и нормални, с оглед на обстоятелствата и условията, съществуващи в приемащата държава, и на нуждите на въпросното представителство. Това значи, че на Петков не му е нужна ДАНС, както се изходи от трибуната оня запъртък Тошко Трифоновски, за да остави в София само Митрофанова, а споменатата има мноого да взема, че отговорността за евентуалното скъсване на отношенията по такъв повод е наша."

  10. Мислимотор
    #154

    Не е изненада, че дядята с пострижка ала Висарионович нищо не отбира от европейска дипломация. Женевска конвенция - это что такое? Акредитираните дипломати на РФ в София са 42 на брой. Решението за експулсиране просто свежда броя на наличните, вкарани от Азиатския департамент лица с незнайно двойно предназначение, до броя на акредитираните от Република България 42 (четиридесет и двама).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.