Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рядко явление: Американските медии подкрепят Тръмп за сделката ОАЕ-Израел

4 коментара

Новината за нормализиране на отношенията между Израел и Обединените арабски емирства и предстоящото подписване на двустранно споразумение между тях е сред централните теми в днешните американски издания. За разлика от друг път, сега и в. "Ню Йорк таймс", и в. "Вашингтон пост" са единодушни с американския президент Доналд Тръмп, че това е наистина исторически момент и значителна стъпка към изграждане на по-мирен, по-сигурен и по-благоденстващ Близък изток, цитира в "Ню Йорк таймс" част от изявлението на президента на спешно свиканата вчера пресконференция.

Томас Фридмън озаглавява коментара си по темата за изданието "Геополитическо земетресение току-що разтърси Близкия изток".

Фридмън започва с думите, че "веднъж и аз ще се съглася с президента Тръмп за използването на любимата му дума "огромен". Той изтъква, че споразумението, постигнато с посредничеството на администрацията на Тръмп за пълно нормализиране на отношенията Израел-ОАЕ, е точно това, което Тръмп написа в туита си: "огромен пробив".

Споразумението засяга всички основни сили в региона - както проамериканските, подкрепящи края на конфликта, веднъж завинаги, с Израел и привържениците на умерения ислям, така и радикалните проирански, антиамерикански, проислямистки сили, отстояващи постоянна борба с израелския лагер, които обаче стават все по-изолирани и задгърбвани.

Това е геополитичеко земетресение, категоричен е авторът. Той подчертава, че е много важна и вътрешната динамика на сделката. Именно мирният план на Тръмп, начертан от Джаред Къшнър и тяхната готовност да се придържат към него, всъщност създаде суровия материал за този пробив.

Фридман цитира видния историк и бивш посланик на Израел в САЩ Итамар Рабинович, че това, което Тръмп, Къшнър, де факто лидерът на емирствата принц Мохамед бин Зайед и Нетаняху са направили, е именно превръщането на лимоните в лимонада. Това е сделка с мир срещу мир, а не земя срещу мир, посочва Рабинович.

В коментара на "Ню Йорк таймс" се отбелязва, че процесът е стартирал през юни, когато посланикът на ОАЕ във Вашингтон Юсеф ал Отайба е публикувал писмо на иврит в израелския в. "Йедиот ахронот", в което директно предупреди, че израелска анексия на Западния бряг на река Йордан би подкопала безшумния напредък, който Израел е постигнал с държавите от Залива.

Именно обсъждането как да бъде спряна анексията създаде рамката, в която ОАЕ получаваше нещо в интерес на палестинците в замяна на нормализиране на отношенията с еврейската държава. В това динамиката на Нетаняху е завладяваща, или както отбеляза израелският писател Ари Шавит, "Нетаняху се опитва да се освободи от собствения си Уотъргейт с пътуване до Китай. Той е обратното на Никсън".

Идеята е, че Нетаняху правеше всичко възможно да успокои десните сили в Израел, с лъскави неща като анексията, така че те да стоят на негова страна в делото за корупция срещу него. Приемайки тази сделка, Нетаняху, както направи Никсън с Китай, изостави естествените си идеологически съюзници - заселниците, които го подкрепяха, защото смятаха, че той ще осъществи анексията. Това ще принуди Нетаняху да стане по-зависим от центъра и десноцентристите, анализира Шавит, цитиран от "Ню Йорк таймс".

В коментара на вестникът се отбелязва също, че и палестинската власт начело с Махмуд Абас е лишена от нещо с тази сделка, което може да я накара да седне на масата за преговори. Палестинската власт губи най-големия си коз - идеята, че държавите от Залива ще нормализират отношенията си с Израел, само след като израелците удовлетворят исканията на палестинската власт за държава, каквато те желаят.

"Ню Йорк таймс" изтъква, че сделката със сигурност ще насърчи други държави в Залива като Бахрейн, Оман, Катар, Кувейт и Саудитска Арабия, които имат прикрити или открити бизнес и разузнавателни отношения с Израел, да последват примера на ОАЕ.

В коментара се заключава, че има още трима печеливши от сделката - йорданският край Абдула, американската еврейска общност и Джо Байдън. Кралят се опасяваше, че анексията ще даде тласък на усилия за превръщане на Йордания в палестинска държава, американските евреи биха се разделили за и против анексията, а Байдън, ако наследи Тръмп, няма да има защо да се тревожи за щекотливата тема за анексията.

Големите геополитически губещи по редица причини са Иран и неговите проксита - Хизбула, иракските милиции, сирийският президент Башар Асад, Хамас, Ислямски джихад, хутите в Йемен и Турция, смята авторът на "Ню Йорк таймс". По-дълбокото и психологическо послание към Иран и прокситата му е, че в момента в региона има две коалиции - на тези, които искат да оставят бъдещето да погребе миналото и на онези, които желаят да оставят миналото да погребе бъдещето. ОАЕ поема кормилото на първата и оставя Иран да бъде лидер на втората.

За един кратък бляскав момент вчера ОАЕ, Израел и САЩ показаха, заключава Фридмън, че миналото не винаги трябва да погребва бъдещето, че тези, които мразят и разделят, не винаги трябва да побеждават. Това е глътка чист въздух. Нека скоро да се превърне бурен вятър на промяната, който да обхване целия регион, пожелава Фридмън.

Във в. "Вашингтон пост" Дейвид Игнейшъс също още в началото на коментара си отбелязва, че този път Тръмп не е трябвало да произвежда суперлативи и това неистина е огромно постижение, а Джаред Къшнър е очертал през последните шест седмици дипломатическата размяна, довела до постигане на сделка. Игнейшъс цитира Къшнър, че договорът ОАЕ-Израел е "ледоразбивач", който ще бъде последван от сходни действия и от други арабски държави.

Безспорно обявеното споразумение представлява политически тласък и реклама за Тръмп, отбелязва Игнейшъс. Той цитира и Нетаняху, че станалото е "повратна точка за мира", а лидерът на ОАЕ каза, че "това е най-добрата новина на 2020 г."

Тихите контакти между Израел и ОАЕ са публична тайна от десетилетие, посочва авторът на "Вашингтон пост". Той изтъква също, че Нетаняху и принцът от ОАЕ са тласнати един към друг от споделени интереси: съгласни са, че Иран и прокситата му заплашват Близкия изток, нямаха доверие на администрацията на президента Барак Обама и тайната му ядрена дипломация с Иран, застъпваха се за повече търговия и инвестиции в целия регион и освен това харесваха политиката на сделките на Тръмп.

Изненадващата новина за сделката, съобщена от Тръмп, може да е "августовска изненада" в американската кандидатпрезидентска кампания, смята авторът на "Вашингтон пост", но тя е и добре дошла новина за Израел, ОАЕ и САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #4

    Тази статия отразява огромно световно събитие, но медиапул са я забутали в талаша. Все пак, берекет версин че въобще спонсорът им е разрешил да я пуснат. Балрогбг, медиапул, както и по-голямата част от големите масмедии съзнателно не публикуваха добрите неща които Тръмп направи за САЩ а и за света като цяло през последните четири години. Няма да правя списък с тях, твърде дълът ще е а и не си струва да ти мътя главата :) Повечето българи мразят Тръм защото им е втълпено че той им разваля далаверата с ЕС. Прочети внимателно мотото на медиапул: Ти си това, което четеш и си направи извод.

  2. Real ''Mickey''
    #3

    Подкрепят МСНгЪзетите????? Ама... ТАРАТАНЦИ!!!!:):):) Вече прехвърлят успеха на други ! И дори продължават с олигфренията си, че Тръмп бил "антисемитист", щото не обичал безбожния им спонСОРОС.(който е баннат от Израел...и не само)

  3. kosta
    #2
    Отговор на коментар #1

    "Само това от Тръмп", освен - Най-бързото възстановяване на стоковите пазари, сравнено с Европа, Китай, Япония - Най-бързия ръст на промишлено производство, свравнено пак с тях - Най-големия спад на безработица, пак така сравнено

  4. balrogbg
    #1

    Правилно решение, както и намаляване на таксите за бизнеса, но е само това от Тръмп.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.