Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С бърза процедура МВР ще спира нелегалните емигранти в Европа

0 коментара

МВР и Външно министерство ще предложат ускорена процедура, по която да се издава забрана за пътуване зад граница на българите - нелегални емигранти. Идеята е процедурата да се опрости до степен, която позволява да се налага още в момента на депортирането на българите обратно в страната ни. Министерството на вътрешните работи предлага и срокът на забраната да се удължи от 1 на 2 години, повтори днес заместник-вътрешният министър Бойко Коцев след специална среща с представители на МВнР. На нея бяха обсъдени мерките, които трябва да предприемат двете ведомства във връзка със зачестилите случаи на депортирани българи - нелегални емигранти.

Новите условия ще станат факт с промени в Закона за българските документи за самоличност, обясни зам.министър Коцев. Той посочи, че сега наказанията се налагат с няколко месечно закъснение, заради тромавата процедура по придвижване на информацията от страната, заловила емигрантите, през българското МВнР до МВР. Това забавяне дава възможност на нарушителите през този период отново да пътуват в чужбина. Заради бавната процедура, от депортираните 6561 нашенци в периода април 2001 - октомври 2001, наказания са наложени само на 1700 от тях.

Най-много от депортираните от чужбина българи в този период са заради нелегално пребиваване без адресна регистрация - 2218, за нелегална работа - 2204, просрочен престой - 695, без документи - 462. Най-много емигранти са върнати от Германия - 1050. От Холандия са изгонени 856, от Белгия - 758, а от Италия -190.

На днешната среща МВР и МВнР набелязаха още конкретни мерки, с които бъде регулиран емиграционният поток на българи към страните от Европа, САЩ и Канада.

Двете ведомства ще поискат от правосъдното министерство да предприеме мерки за по-строг контрол при смяната на имената и ЕГН-та, тъй като това позволявало на хора с черен печат в паспорта да заобикалят закона, като си вадят нови документи за самоличност. От МВР обмислят да предоставят на съдилищата списъци с данните на депортираните, тъй като много от тях след налагането на санкцията завеждали дела за смяна на имената и ЕГН-та.

От Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" съобщиха, че от 1994 г. 194 714 българи са подменили единните си граждански номера. "Контингентът, за който говори МВР, сменя ЕГН-то си чрез съдебни дела, за промяна на датата на раждане", обясни шефът на дирекцията Снежана Георгиева. При повечето от тях съдът изслушвал само свидетелски показания на роднини на ищеца, които обяснявали кога точно се е родило детето и как медицинската сестра по немарливост сбъркала датата. Документът с оригиналното ЕГН, съставен от общината, трябвало да се защитава от общинските юристи. Но вместо да се явяват на заседанията в съда, те обикновено изпращали писмо от общината, че няма против промяната в датата на раждане, което поставя съдът пред свършен факт.

Зам.-министър Коцев каза, че МВнР се е ангажирало да издава пасаваните, които заместват задграничния паспорт при загуба в чужбина, при строги критерии и с максимално кратки срокове за валидност. Коцев предложи при четири поредни загуби на международния паспорт в рамките на 1 месец, изваждането на нов да струва 10 хил. лв. "Честото загубване на документа събужда сериозни основания за недобросъвестност", обоснова се зам.министърът.

Сред останалите мерки се включва редовна и актуална информация за лицензираните превозвачи, която министерство на транспорта ще предоставя на МВР и МВнР. Нелицензираните превозвачи ще бъдат спирани на границата. В МВР и МВнР ще постъпва информация и от министерство на икономиката за лицензираните туроператори.

Ще засилим разяснителната кампания за условията за посещение и за работа в ЕС, САЩ и Канада, каза още днес зам.-министър Коцев. Той подчерта, че една част от нарушенията ставали поради неосведоменост на хората, които излизат зад граница.

Заместник министърът на вътрешните работи посочи обаче, че България ще настоява и за ответни мерки срещу работодатели от европейските страни, които подмамват и наемат нелегални работници от България.

Българите не могат да претендират за политическо убежище в европейските страни, както се опитват да бъдат подлъгвани от финансово заинтересовани посредници, защото ЕС призна, че България е изпълнила политическите критерии за демократизация на обществото, напомни Коцев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.