Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С еврофондовете заплатите ни трябва да пораснат с над 76% до 2020 г.

9 коментара
С еврофондовете заплатите ни трябва да пораснат с над 76% до 2020 г.

Очакваният ефект от използването на договорените 15 млрд. евро от еврофондовете до 2020 г. трябва да доведе до по-висок брутен вътрешен продукт с 18.6%, ръст на заплатите от 76% и на износа на стоки и услуги с 47%, по-нисък държавен дълъг с 19.4%. Сравнението е, ако България не ползва тези пари. Изчисленията са направени от математическия модел СИБИЛА, а данните бяха съобщени от министъра по еврофондовете Томислав Дончев по време на на дебата "Бюджет на ЕС 2014 – 2020 - Равносметката за България".

 

Една от най-големите битки за бюджета на ЕС, не само в България, но и за всички държави членки, е как по най-добър начин да се максимализира ефектът от похарчените средства, подчерта на няколко пъти министър Дончев.

 

Три са основните цели, които е преследвала България в преговорите за новия бюджет на ЕС – запазване на средствата по политиките на сближаване, увеличаване на субсидиите за фермерите и компенсации за спирането на първите четири реактора за АЕЦ “Козлодуй” са постигнати, отчете министърът на външните работи Николай Младенов.

 

Изкушен от постигнатия успех Младенов разкри и как се е стигнало до тази “благоприятна развръзка за България” - “след изтощителни совалки между Берлин и Лондон”. Те са били проведени между двете срещи на върха на ЕС – тази през ноември и настоящата на 7 и 8 февруари, на която се стигна до компромис от 960 млрд. евро за бюджета на ЕС в периода 2014–2020 г. В совалките, освен Младенов, по думите му е участвал и бившият зам.-финансов министър Боряна Пенчева, която неотдавна стана подуправител на БНБ.

 

България е убедила двете най-силни страни в ЕС да се застъпят за нейните искания с успешното усвояване на еврофондовете през последните четири години, контролни механизми, които прилага, успешно реализирани проекти и постигнатата финансова стабилност в условията на криза, посочи Младенов.

 

Няма съкращаване на средствата по седемте оперативни програми. Ще може да разчитаме общо на 14.3 млрд. лева. От тях 7.2 млрд. лв. идват от Европейския фонд за регионално развитие, около 4.8 млрд. лв. от Кохезионния фонд и 3 млрд.лв. от Европейския социален фонд, посочи министър Дончев.

 

Запазено е държавно съфинансиране от 15%, а не както някои страни са искали увеличаване на 25%. Още една голяма новина по думите на министър Дончев е, че вече всички пари ще се изразходват по правилото n+3, а не както е в момента n+2/n+3. Това означава, че заявеният бюджет за всяка година ще трябва да се изразходва през следващите три години. Намалени са обаче авансовите плащания от сегашните 7% на 3% за следващия програмен период, но това няма да се отрази на националния бюджет, смята министър Младенов.


В областта на общата селскостопанска политика България се е преборила с исканията на някои членки новите страни да стигнат средните нива на директни плащания на старите по-бавно от предвиденото, заяви министър Младенов. Така по думите му българските фермери през 2014 г. ще получават средно по 185 евро/ха, а през 2020 г. - помощта им по директните плащания ще достигне до 230 евро/ха. В същото време фермерите на “други страни сравними с България ще получават през същия период между 140 до 200 евро/ха”, каза министър Младенов, намеквайки за Румъния.

 

Общо договорените директни плащания за фермерите са 5.4 млрд. евро, което е с около 2 млрд. повече спрямо настоящия програмен период. Намаление има в сумата по Програмата за развитие на селските райони от 2.6 млрд. евро на 2.3 млрд. евро. Бюджетът за селскостопанска политика обаче е гъвкав и страната ни има право да мести пари от единия стълб в другия, каза външният министър, като се застрахова, че засега не е предвидено това да се прави.

 

Двамата министри прогнозираха, че постигнатата сделка за бюджета от лидерите на 27-те страни членки на ЕС в Брюксел ще бъде одобрена от Европарламента.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    да бе, колкото пораснаха след 13 млрд. еврофондове от 2007 досега ...

  2. Анонимен
    #8

    2,5 Тичайте при доктора че сте МНОГО БОЛНИ. Все едно слушам Тиквата. Абе ОВЦЕ,като е толкова "добре" в Бг що всяка година в последните 4 ЕМИГРИРАТ по 20 ПЪТИ повече българи в сравнение с 2005-2009???? ЗАЩО ХОРАТА СЕ САМОУБИВАТ ОТ МИЗЕРИЯ И БЕЗИЗХОДИЦА??? ЗАЩО ВСЕКИ ДЕН ИМА ПРОТЕСТИ????? ЗАЩО ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 4 ГОДИНИ СА ЗАКРИТИ 30% ОТ СРЕДНИТЕ И МАЛКИ ПРЕДПРИЯТИЯ???????? ЗАЩО БЕ ВАШАTA МАМА ГЕРБЕРСКА,А???

  3. Анонимен
    #7

    Ще пораснат със 76% ама НЯКОЙ ДРУГ ПЪТ! Ама че сте глупави(Рене Артоа). От 2001 до 2008г инвестициите бяха по 5 милиарда евро на година а заплатите се покачиха 100%. Сега еврофондовете ще са МАКС по милиард на година усвоени. Лъжат ви като балъци "на вход".....

  4. Анонимен
    #6

    1,3,5 бързо пийте хапчетата!

  5. Анонимен
    #5

    1000% по-ниски? Хайде бе, човек, имай мярка в оплакванията си. По доходи на работещ /покупателна способност, и изключваме пенсионерите/, България стои вече добре в европейската класация. И тъй като това са осреднени числа, ако твоята заплата си остава много ниска, значи, някой друг българин вече живее на добро европейско равнище. Не бъди егоист, радвай се!

  6. Анонимен
    #4

    Нещастници, какво са 76%, като заплатите ни сега са 1000% по-ниски от европейските, а за пенсиите да не говорим! Скрийте се и престанете с идиотщините си. Нямате насреща си само оли-го-френи.

  7. Анонимен
    #3

    2, еврофондовете създават добре платени работни места в строителството, и стимулират производството на селскостопанска продукция, оттам и износа. Средните работни заплати в България са нарастнали от 2008 год с над 55%, същото се отнася и до износа. Това са най-добрите темпове в ЕС, ако те се запазят, ето ги тези 76%

  8. Анонимен
    #2

    А бе тия нормални ли са; молете се от Брюксел да не прочетат това.... С евро-фондове да се финансират заплати и пенсии....

  9. Анонимен
    #1

    Комунистическите черва на Кутев се чудят сега кво да пишат.........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.