Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С палки и антикварни пушки срещу терористите

6 коментара
С палки и антикварни пушки срещу терористите

Индийските сили за сигурност са били крайно неподготвени за овладяването на насилието в Мумбай. Да този извод води изясняването на все повече подробности около терористичните нападения срещу обекти във финансовата столица на Индия, отнели живота на над 170 души миналата седмица.

"Онези момчета могат да направят същото и другата седмица, а нашата реакция ще бъде абсолютно същата", казва пред Асошиейтед прес Аджай Сани, директор на помещаващия се в Делхи Институт за решаване на конфликти, който според агенцията поддържа тесни връзки с индийската полиция и разузнаване.

В първата вълна на нападенията двама млади терористи, въоръжени с автомати, необезпокоявано откриха огън в охраняваната от над 60 полицаи  централна гара в Мумбай и обсипаха нищо неподозиращите хора с дъжд от куршуми. Според заместник-комисаря на железопътната полиция в Мумбай повечето полицаи в гарата са били въоръжени просто с палки, или с пушки с антикварна стойност. "Те не са обучени да реагират на сериозни нападения", отбелязва той.

След като посяха смърт и паника на гарата, нападателите продължиха насилието извън нея, издебнаха от засада полицейски микробус, убиха петима полицаи в него, между които и началникът на градския отдел за борба с тероризма, и отвлякоха автомобила, докато на задната седалка изтичаше кръвта на двама полицаи.

Тъй като в 18-милионния мегаполис няма специални части за бързо реагиране, властите трябваше да повикат единствения такъв отряд в Индия, базиран в покрайнините на столицата Делхи. За да стигнат до мястото на събитията, на командосите им бяха необходими близо 10 часа. През това време терористите успяха да установят контрол върху двата луксозни хотела и еврейския център, отбелязва Аджай Сани.

Индийският премиер Манмохан Сингх обеща да засили командоските части и да създаде нови бази за тях на различни места в страната. Обеща и да затегне мерките за сигурност по море и по въздух, и да създаде нова федерална агенция за разследвания.

Два дни, след като убиха последните трима терористи, превзели внушителния хотел "Тадж Махал", индийските сили за сигурност обявиха, че в сградата няма трупове и скрити бомби. Тази сутрин родителите пуснаха децата си на училище, а много магазини отвориха врати, за първи път след нападенията, съобщава Асошиейтед прес.

Премиерът на правителството на индийския щат Махаращра, в който се намира град Мумбай, подаде оставка. Виласрао Дешмух заяви, че се оттегля от поста си, защото се чувства отговорен, че не е успял да предотврати кървавите нападения.

Вчера оставките си заради атентатите в Мумбай връчиха и министърът на вътрешните работи на Индия Шиврадж Патил и съветникът по националната сигурност Маянкоте Келат Нараянан.

Същевременно държавният министър на външните отношения Ананд Шарма заяви, че кървавите атентати в Мумбай са нанесли сериозен удар върху отношенията с Пакистан.

"Случилото се е тежък удар върху процеса на нормализиране на отношенията и на мерките за укрепване на взаимното доверие с Пакистан. Всички тези терористи дойдоха от Пакистан. Говорим за хора в Пакистан", добави министърът, цитиран от Франс прес.

Главният заподозрян за атаките в Мумбай - екстремистката организация "Лашкар е тайба" - е най-голямата и най-жестоката от ислямистките групировки, които се сражават срещу Индия за Кашмир, пише британският вестник "Индипендънт". Вестникът добавя, че през годините организацията си е изградила тесни връзки с Ал Каида и ИСИ, пакистанското Междуведомствено разузнавателно управление.

Именно политиката на "Лашкар е тайба" на бомбени експлозии и нападения в Индия и Кашмир доведе през последните години Пакистан и Индия до ръба на конфликта. 

Според "Индипендънт" връзката с ИСИ, често описвана като "държава в държавата", може отново да възпламени отношенията между Индия и Пакистан, ако не бъде открито доказателство, че разузнавателната служба не е замесена в атаката.

Делхи многократно е обвинявал Исламабад, че участва активно в нападенията на групировката, и е заплашвал да отвърне. Пакистанците отхвърлят обвинението и посочват, че организацията е забранена в Пакистан.

Наистина под американски натиск групировката бе официално забранена от бившия пакистански президент Первез Мушараф през 2002 г. след серия бомбени атентати в Делхи. Но тя просто продължи да съществува под новото име "Джамаат ад Дауа", твърди "Индипендънт".

Изглежда дори военният режим на страната няма почти никакъв контрол върху наемната организация на ИСИ и фундаменталистите в йерархията на въоръжените сили, а настоящото гражданско правителство е още по-неспособно да спре екстремистите, създадени някога с участието на пакистанската държава, отбелязва британският вестник.

Междувременно единственият оцелелял терорист Азам Амир Касаб по време на разпит призна, че местни жители са помагали на нападателите. Касаб назова имената и адресите на най-малко петима жители на Мумбай, които са помагали на терористите да планират нападението, съобщи "Дъ таймс ъф Индия".

Източници от мумбайската полиция са заявили пред изданието, че по думите на Каса, жителите на града са им предоставили жилища, показали са им обекти от инфраструктурата на града, включително и местонахождението на полицейските участъци. Полицаите отбелязали, че ще проверят истинноста на показанията, но не бива да се говори с пълна сигурност за възможността мумбайски жители да са помагали на терористите.

Касаб е признал, че целта на терористите били живеещите във финансовата столица на Индия евреи. Така нападателите възнамерявали да отмъстят за палестинците. Съобщава се и че, евентуалната цел на атентатите е лов на британци и американци. По-голямата част обаче от жертвите на нападенията са индийци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. башкачакоглу
    #7

    хубава работа, ама индийска, демек циганска работа, ченгене работа ...

  2. М.Н.
    #6

    как смяната на религията може да направи от един народ (индийци, в случая) две отделни нации - тази, на Индия и тази, на Пакистан?! Все едно нашите българомохамедани да не са българи, а друг някакъв въображаем народ!

  3. мм
    #4

    Бившата английска колония Индия е разделена дори на три - Индия, Западен Пакистан и Източен Пакистан (сега Бангладеш). Вероятно принципа "Разделяй и владей" е бил приложен.

  4. ♫♫♪♪♫
    #3

    ??2

  5. Даката
    #2

    Я па тия, що си подават оставките, като Станишката не им ги е поискал? Да вземат пример от Гагаузов, Орешарски и Етем - не си подават оставките, защото сергейчо не бил поискал! Опппааа, грешка - на Етемката и да я поиска малкият, няма да я даде - трябва Ахмед ефенди да я поиска.

  6. урока
    #1

    и все пак българските "управници" и тези които ги избраха има какво да научат. висши администратори и министри си подадоха оставките! признаха, че не са били на ниво в работата си и поеха политическа отговорност за станалото! кой министър в българия от насточщето "правителство" направи подобно нещо след безбройните скандали, убийства, смъртоносни инциденти и бедствия в последните 3 години? дива индия, нали? по-дива от българия, "управлявана" от комунисти-социалисти и сателити няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.