Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С времето цената на тока ще намери своето справедливо ниво

0 коментара

- Много добре. Както знаете, докладът на междуправителствената работна група бе одобрен миналата седмица в четвъртък, заедно с писмото за политическа подкрепа. НЕК иска да бъдат направени някои промени в договорите. Ние ги анализирахме през уикенда и сега ги обсъждаме с експертите на компанията.

- Имате ли график за приключване на преговорите?

- Нашият график е възможно най-скоро. Всички знаем, че изборите са на 17 юни. Ние искаме да подпишем документите преди тази дата, което означава, че преговорите трябва да завършат до края на месеца.

- Виждате ли проблемни точки, по които трудно ще се договорите, в предложенията на междуведомствената работна група?

- В момента преговаряме и ще мога да кажа нещо конкретно едва когато приключим разговорите с НЕК.

- Готови ли сте да преговаряте за намаляване на цената на електричеството по проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица Изток 3"?

- В момента не дискутираме въпроса за цената. Ако бъдем помолени за това, то тогава ще вземем решение за нашата позиция.

- Каква бе основната причина за толкова дългите преговори между "Ентърджи" и НЕК?

- На първо място, когато ние дойдохме в България, тук липсваха основните регулации на пазара. Законът за енергетиката бе приет по-късно и ние трябваше да съобразим нашата сделка с неговите разпоредби. Втората важна причина е, че нашият проект бе първата толкова голяма инвестиция, свързана с проектно финансиране в България.

- Как реагирахте на решението от началото на февруари, с което бе възложено на междуведомствената работна група начело с Петър Жотев да даде свое мнение по проекта?

- Това отне време, но става въпрос за големи сделки за България и бе правилно, че сключването им мина през правителството. За нас е много добре, че кабинетът реши, че това е добра сделка.

- Как ще се промени цената на тока у нас и на Балканите през следващите няколко години?

- Цената на електричеството ще се повиши до нивото, което отразява истинските производствени разходи. С промените в закона за енергетиката се постига разделянето в отделни дружества на мините, централите, преноса и дистрибуцията. Новата цена ще бъде такава, че ще позволява на всички тези участници в една обща верига да имат справедлива възвращаемост. Аз не бих говорил за драматично повишаване на цената на електричеството, а за това, че с времето тя ще намери своето справедливо ниво.

- Как бихте определили рисковете в проекта за "Ентърджи"?

- В проект като този ние поемаме рисковете, свързани с проектирането, изграждането и оперирането на централата. Ежедневният риск, свързан с работата на централата, която ние ще управляваме, се поема от нас.

- Според вас доколко е рисковано за НЕК да сключва дългосрочни договори, като този с "Ентърджи", който е за 18 години?

- Дългосрочните договори са необходими, ако искате да привлечете инвестиции, които са финансирани с дългосрочен дълг. Защото проекти като нашия се финансират по един и същи модел в целия свят. Според мен това, в което НЕК трябва да внимава, е да не сключи прекалено много дългосрочни договори.

- Какви ще бъдат най-важните последици от вашия проект?

- Той ще покаже на чуждестранните инвеститори, че тук може да се прави бизнес и по този начин ще даде отражение на макро ниво. На регионално ниво - в страната ще влезе една голяма инвестиция, която ще създаде работа на местни производители и доставчици и така ще подпомогне икономиката. Ние ще гарантираме работата на централата за още 18 години, което означава че ще има работа както за хората там, така и за тези в мините и за всички, свързани с енергийния бизнес. Ще има и сериозни екологични последици в един силно замърсен регион. Сероочистващите инсталации ще намалят вредните емисии с 90 процента.

- Какво ще стане с ТЕЦ "Марица Изток 3" след 18 години?

- Тогава ще бъде назначена комисия, която ще трябва да направи преценка на нейното състояние. Едното възможно решение е да се прекрати нейната работа, защото тя ще е стигнала до края на своя полезен живот или ще решим, че тя може да работи още няколко години.

- Колко голям е рискът за инвестиции у нас?

- Ако погледнете рейтинга на България от "Стандард енд Пуурс" и "Муудис", ще видите, че той е В+ с положителна перспектива. Това се отразява на лихвите по заемния капитал. Ако имахте най-високия рейтинг ААА, то лихвите щяха да са значително по-малки.

- Защо решихте да разделите инвестицията си на 75% заемен капитал и 25% собствени средства?

- Защото така е по-ефективно. Както знаете, заемният капитал е по-евтин от собствения капитал и това прави целият проект по-евтин и изгоден за всички страни.

- Кога се надявате да започнете строителните работи?

- Ако договорите се подпишат до края на месеца, ще имаме нужда от шест месеца, за да наберем необходимия заемен капитал и да завършим преговорите за финансирането. Тогава можем да започнем работа веднага.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.