Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съд наложи запор върху всички активи на ДЗИ Банк

18 коментара
Съд наложи запор върху всички активи на ДЗИ Банк

С определение на Районния съд в Горна Оряховица от понеделник е наложен запор върху всички активи и акции на ДЗИ Банк, предаде Дарик радио. Това става в деня, когато бе обявено финализирането на продажбата на банката на гръцката Юробанк.

Според юристите на финансовата група ДЗИ „съдебното постановление за налагане на запор върху всички акции на публично дружество няма аналог в историята на обезпечителното производство, граничи с абсурд и представлява изключително опасен прецедент за правната и финансова сигурност на борсовия и банковия пазар”.

Допуснатите от Горнооряховския районен съд обезпечителни мерки са за запор върху 100% от акциите на ДЗИ Банк, т.е. върху 50 млн. обикновени поименни безналични акции с номинална стойност от 1 лев, както и върху недвижимите имоти, собственост на банката.

Делото е заведено от част от акционери на бившата Тракия банк – Пловдив, която през 1998 година е продадена на Росексимбанк, собственост на убития преди една година бизнесмен Емил Кюлев.

По-късно чрез приватизационна сделка Росексим купи застрахователното дружество ДЗИ и се преобразува в ДЗИ Банк.

Акционерите, които са държали 54,53% от Тракия банк твърдят, че техният дял не е бил осребрен при продажбата. Според юристите на финансовата група наложените обезпечителни мерки надхвърлят многократно евентуалните бъдещи претенции и така е допуснато свръхобезпечаване на исковете.

Съдът е дал 9-месечен срок на претендентите да внесат в съда искането си към ДЗИ за неплатените акции. От банката коментират, че това е произвол и правен абсурд, че обичайният срок е един месец и заявяват, че ще сезират компетентните контролиращи органи включително Висшия съдебен съвет за нарушенията на горнооряховския съдия Еманоел Вардаров, издал определението.

На 14 декември на пода на Българска фондова борса бе финализирана продажбата на 74,26% от капитала на ДЗИ Банк на гръцката Юробанк.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мунчо
    #19

    .....

  2. запознат
    #18

    В периода на ничията собственост в ДЗИ БАНК се краде като за последно.

  3. Аз
    #17

    не ме ебе за тъпите мутри

  4. оо7
    #16

    Поздрав на колегите юристи във форума, които са поднесли професионални коментари по случая.

  5. самюелсон
    #15

    този неграмотен горнооряховския съдия със същия успех може да наложи запор на ланския сняг в задния ми двор.Определението на съда е по принцип необжалваемо, дори когато крещящо противоречи на закона, но пък от друга страна не виждам как би могло да повлияе на реалния живот.Акционерните дружества са отговорни не с капитала си, а с имуществото си (активите си). Акциите не са собственост на банката - а са документ, че някой акционер е дал назаем пари на банката, така че няма никакъв проблем въпростният

  6. честито
    #14

    Българската мафия е много силна - в лицето на БСП тя е на власт.

  7. Absurda
    #13

    Не е извършено валидно прехвърляне на акциите, посочени във временните удостоверения. Сделката е нищожна, поради невъзможен предмет (чл. 26, ал. 2 ЗЗД). Предмет на прехвърляне са записаните поименни акции, които се различават от временните удостоверения, материализиращи правото на собственика да получи записаните акции след издаването им. За да бъдат прехвърляни, акциите трябва да съществуват реално като такива. Те трябва да отговарят на изискванията на чл. 183, ал. 1 ТЗ: да съдържат означението

  8. Absurda
    #11

    С подобна съдебна система изобщо не сме за Европа. Обезпечението вероятно се налага въз основа на посоченото Решение № 134 от 9.03.2004 г. на ВКС по гр. д. № 882/2003 г., постановено от зам.-председателят на ВКС Любка Илиева. Това съдебно решение на практика обявява за нищожни почти всички прехвърляния на акции през последните 17 години. Що за съд имаме след като след 15 години години еднозначна съдебна практика, че джиросването на временното удостоверение прехвърля собствеността на акцията, ВКС

  9. Absurda
    #10

    Решение № 134 от 9.03.2004 г. на ВКС по гр. д. № 882/2003 г., ТК, докладчик зам.-председателят на ВКС Любка ИлиеваРешение № 134 от 9.03.2004 г. на ВКС по гр. д. № 882/2003 г., ТК, докладчик зам.-председателят на ВКС Любка ИлиеваБюлетин на ВКС, бр. 12/2003 г., стр. 38чл. 185, ал. 2,Поименните акции записани с временните удостоверения могат да се прехвърлят едва след издаването им.------------------------Предявеният иск с правно основание чл. 71 ТЗ е недопустим. С него ищците искат да бъде вписано

  10. Independent
    #9

    обезпечителен иск??!:) Явно професор Сталев е пропуснал да отбележи в учебника си, че бързината на обезпечителното производство намалява пропорционално на увеличаване имуществото на съответния съдия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.