Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът обяви за незаконни и сегашните цени на тока

21 коментара
Съдът обяви за незаконни и сегашните цени на тока

Действащите цени на електроенергията са незаконни. Това реши Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), отменяйки решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за увеличение на тока от 1 юли 2004 г. Това съобщиха в сряда от съда.

Произнасянето на ВАС в полза на жалбата на Георги Найденов и Ивета Минкова, представител на Федерацията на потребителите в България, идва ден след като стана ясно, че зам.-главния прокурор Митьо Марков е протестирал миналия петък пред ВАС пък поскъпването на тока от 2003 г. В сряда съдът обяви също така, че вече е образувал дело по прокурорския сигнал, което ще се разгледа на открито заседание на 12 октомври.

Според магистратите миналогодишното увеличение на електроенергията е незаконосъобразно и то трябва да бъде отменено. Решението на тричленката обаче може да бъде обжалвано и ДКЕВР ще стори това, заявиха за Mediapool  от регулаторната комисия.

Като основен аргумент за решенето си от ВАС посочват, че в тригодишния график за поскъпване на тока, предвиден в енергийната стратегия на България от юли 2002 г., е заложено увеличение при средногодишен курс валутен курс от 2,20 лв. за щатски долар по бюджетната макрорамка до 2005 г. През цялата 2004 г. най-високата стойност на щатския долар спрямо българския лев е била 1.657200 лв. Но дори при тази стойност на долара изчисленията на ДКЕВР в оспореното решение показват едно значително и валутно необосновано увеличение на средните продажни цени на тока, смятат от ВАС.

Хронология на скъпата електроенергия

През 2002 г. поскъпването на тока за бита е с 20 на сто и се въвежда първо стъпало от евтини киловати през деня до 75 квтч месечно, чиято тарифа от 0,098 лв. не е променяна от тогава. За дневното потребление над това количество таксата бе 0,127 лв./квтч. За живеещите в топлофицирани райони, но не присъединени по независещи от тях причини към топлоснабдяването, за през зимните нощи се въведе евтино стъпало от 0,053 лв./квтч, което също не е променяно от три години. Нощната тарифа тогава се определи на 0,068 лв./квтч. Същата такса плащаха клиентите без парно през зимата за потреблението над 50 квтч.

Още

В енергийната стратегия е предвидено, че през 2002-2005 г. трябва да бъдат направени поетапни увеличения на средните цени на електрическата енергия за битови нужди, в резултат на което средно през 2004 г. един киловат да струва 0,108 лв. с включен 20% данък добавена стойност (ДДС). В тригодишния график на ДКЕВР се предвижда повишение на цената с 20 процента от юли 2002 г., с 15 на сто – година по-късно, и с 10 на сто – от юли 2004 г. при 2,20 лв. за долар, обясниха от ВАС.

Нито в наредбата за ценообразуването на електроенергията, нито в методологията ни, работим с валутни курсове, категоричен бе пред Mediapool Игнат Томанов, зам.-председател на ДКЕВР. Цените ни се формират според пазарните стойности на суровините, които електроцентралите ползват за производството на електроенергията – въглища, ядрено гориво, природен газ, според преносните такси на НЕК, загубите, които се признават само в определен процент и които дружествата до 13 години трябва да сведат до 12 на сто, както и други нормативно-признати разходи на електроразпределителните дружества, обясни Томанов. Нас не ни интересува цената на долара, въпреки че тя фактически влияе върху стойностите на горивата, така че на практика промяната в курсовете все пак е отразена в решенията ни чрез стойностите на суровините, каза още зам.-шефът на регулаторния орган.

Томанов заяви, че цифрата от 2,20 лв. за долар като базова за ценообразуването на тока за бита присъства в споразумението, подписано от България със Световната банка като условие за отпускането на програмните заеми ПАЛ І, ІІ и ІІІ за структурни реформи на страната ни.

Действително в нито едно от решенията на ДКЕВР за увеличението на тока за бита през последните три години не присъстват валутни курсове.

Шервашидзе: Комисията да връща парите на хората

Ако съдът реши, че повишението на цените на електроенергията не е правно издържано, надвзетите пари за ток на потребителите трябва да бъдат върнати, и то не от НЕК или от Министерството на енергетиката и енергийните ресурси, а от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Това заяви бившият шеф на енергийното ведомство Никита Шервашидзе. цитиран от  Агенция Фокус.

”ДКЕВР се опита да изхитри и съда и потребителите, но забравиха за тези 75 киловат часа евтина енергия, които са като социална мярка. Това е недоглеждане. Тази комисия е фалшива, тя не е независима и в нея няма компетентни правно-културни хора”, заяви още Шервашидзе.

Въпреки, че цените на тока и от 2003 г., и от 2004 г. висят във съда, това надали ще доведе до отмяната им и до възстановяването на надвзети суми на гражданите. ВАС в сряда излезе с определение, което не подлежи на обжалване, че оставя без уважение искането на Митьо Марков за спиране на изпълнението на решението за скъпия ток в периода юли 2003-юли 2004. Аргументът на магистратите е, че става въпрос за минал период и подобна забрана няма да доведе до неблагоприятни последици в хода на разглеждане на делото. За този период цената на потребената енергия е заплатена и тези суми не могат да се променят до постановяване на окончателно решение по делото, мотивират се от ВАС. Все още обаче липсва определение на съда за спиране на цената на тока от 2004 г.

Междувременно от октомври 2005 г. ще бъдат въведени актуални тарифи на тока. Електроразпределителните дружества, които в края на миналата година бяха продадени на компаниите ЧЕЗ, E.ON и EVN, поискаха по-високи цени на електроенергията и дори отпадане на евтиното стъпало от 75 квтч дневна енергия и до 50 квтч нощна през зимата за нетоплофицираните абонати. Преговорите с трите собственика вървят поетапно и на 25-26 август ще има нов кръг от разговори между тях и ДКЕВР, съобщи Игнат Томанов.

Със съдебните казуси около скъпия ток, на практика българската електроенергетика попада в сякаш омагьосан кръг, очертал неплатежоспособността на българите и явната невъзможност на ДКЕВР да обясни и защити формираните от нея цени както на обществеността, така и на магистратите.

Друг въпрос е нуждата от инвестиции в електросистемата. Които е крайно време да бъдат фиксирани за достатъчно дълъг период от време, а не на час по лъжичка да се спори дали мрежата има нужда от 500 млн. или от милиард евро. Само така няма да се обсъждат година след година нови цени на тока, които да се приемат, после да се обжалват и да се отменят дълго време след като вече има други тарифи. От това не печели нито обикновения гражданин, нито електроразпределителните дружества, нито държавата.

На практика единственото полезно нещо с цялата юридическа драма с цените на тока може да се окаже бъдещата по-добра аргументация на ДКЕВР за тарифите на електроенергията, както и по-ползотворния диалог с неправителствените организации по време на обществените обсъждания на цените на тока. Както отбеляза министърът на енергетиката в оставка Мирослав Севлиевски пред БНР, сегашните съдебни спорове ще доведат до по-малка вероятност да бъдат обжалвани бъдещите решения на ДКЕВР. Севлиевски допълни още, че важните дебати са какви ще са цените на тока оттук нататък. Надявам се държавната комисия да използва капацитета си и следващите цени на тока, които ще определи, да са справедливи и законни, каза още енергийният министър в оставка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. наблюдател
    #23

    Робско племе ли сме? И ако да, до кога? Явно не си знаем правата или не искаме да си ги търсим! В нормално демократично общество дори не могат да си помислят да те ограбват по такъв начин! Но за всичко сме си виновни и ние самите!

  2. 1944-2005
    #22

    Така е проектирана тази "държава" наложена от комунистическите агресори на Москва през 1944.

  3. наивник
    #21

    Съдът да наказва престъпници, а не да определя цени на тока, хляба и доматите...

  4. +/-
    #20

    ediniq pxt vdigat cenite, za6toto dolara poskxpva, a posle za6toto poskxpva leva. edno vreme MVF iska6e cena ot 4 centa za kW/h. sega cenata e dvojna, no nali naroda e kravadojna, kakvo da ti puka kato si monopolist. e, 4ak na poeziq me izbi

  5. Иванова
    #19

    Браво на Прокуратурата на Република България - защитава интереса на обикновения граждан.

  6. петър
    #18

    Сега остава прокуратурата да повдигне наказателно обвинение срещу длъжностните лица, които отказват да изпълнят съдебно решение. Има членове в НК, предвиждащи ЗАТВОР и за това и за престъпление по служба. Например: чл.282 и чл.296

  7. критикар
    #17

    странна е тази информация, която ни се поднася от време на време. тя е само частичка, така както върха на айсберга. Цените трябвало да растат?! Така ли, а докога в света съществуват граници, видимо непознати у нас - имаме най скъп ток в Европа/ако не е точно може да се направи справка/, но със сигурност спрямо размера на доходите е на недостижими височини. Та беше 3,5 цента, та беше рентабилност и сега това си е чиста проба дъмпинг когато говорим за износ. Може да се каже още, но нека остане и за някой анализатор - ако смее да се обади

  8. петър
    #16

    Чл.282 от Наказателния кодекс: Длъжностно лице, което ...превиши правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да ПРИЧИНИ ДРУГИМУ ВРЕДА...и от това настъпят немаловажни вредни последици се наказва с лишаване от свобода до пет години...чл.296 от НК :"Който попречи или осуети по какъвто и да е начин изпълнението на съдебно решение, се наказва с лишаване от свобода до 3 години..."ХА ДА ВИДИМ СЕГА МИЛИТЕ НИ ПРОКУРАТУРА И СЪД !!!

  9. Панайот
    #15

    Не беше ли ВАС дето реши преди 2-3 години, че паяците са незаконни. И не му ли плю на тоя ВАС в сурата една мутра - шеф на ОФ "Паяци и гаражи", като продалжава да действа с паяците и до днес.

  10. Idealist
    #14

    Упражнение за студенти по право!Това е ефекта от делата за тока. Просто магистратите си намират работа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.