Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът оневини Христо Александров и Христо Данов за източване на Агробизнесбанк

3 коментара
Съдът оневини Христо Александров и Христо Данов за източване на Агробизнесбанк

Двамата банкери Христо Александров и Христо Данов бяха оневинени от състав на Пловдивския окръжен съд на заседание във вторник, предаде Дарик радио. Обвинението срещу тях беше за длъжностно присвояване на 2.5 млн. долара през 1994 г. от фалиралата по-късно Агробизнесбанк.

Мотивите за оправдателната присъда са за това, че престъплението не е доказано. Освен това по онова време двамата са били длъжностни лица и по смисъла на закона не са извършили престъпление, защото са изпълнявали решение на колективния орган на Агробизнесбанк, който е отпуснал кредита на Финансово – брокерска къща “Пловдив”, за да бъде погасен към Хебросбанк.

До момента обаче не е ясно дали тези пари са върнати, ясно е само, че данъкоплатците са измамени, тъй като средствата липсват във фалиралата вече Агробизнесбанк, коментира Дарик радио.

Пред журналисти двамата банкери отказаха да коментират оправдаването си, но срещу тях има още две висящи дела в Пловдивския окръжен съд, които са за неправомерно раздаване на кредити. От прокуратурата съобщиха още, че ще обжалват.

Единият обвиняем Христо Александров създава през 1991 г. създава едно от първите чейнчбюра в Пловдив "Александър". Малко по-късно регистрира Финансово-брокерска къща "Пловдив", а от 1993 г. е собственик на Агробизнесбанк. Създава група от холдинги и фирми, най-големите сред които са Финком, Алком, Телерпрес.

През юли 1995 г. Христо Александров като управител на Финансово-брокерска къща “Пловдив”, издава 27 банкови гаранции, предназначени за фирмите “Осака” ЕООД-Пловдив, “Сюрприз” ЕООД-София и Махмуд ЕООД. На тези фирми със самолети са доставени големи количества цигари на летище Пловдив, които по-късно трябва да бъдат изнесени от страната. За целта Христо Александров издава банкови гаранции пред Пловдивската митница.

Окръжната прокуратура, съвместно с РДВР-Пловдив, започва проверка на реекспорта на цигарите и иска справка от ФБК “Пловдив”. Оттам изпращат писмо до шефа на сектор Икономическа полиция, в което се твърди, че ФКБ “Пловдив” не е издала банковите гаранции. За изясняване на случая е направена почеркова експертиза, доказваща, че подписите са на управителя на финансово-брокерската къща Христо Александров.

През октомври 2000 г. пловдивската районна прокуратура внася в съда обвинителен акт по случая срещу Христо Александров.

Пловдивският ексбанкер е обвиняем по още няколко дела, най-голямото от които е за фалита на Агробизнесбанк. Обвиняеми по делото са и останалите четирима от управителния съвет на трезора - Христо Данов, Петър Нейчев, Гинко Ализотов и Деньо Каназирски.

Частната акционерна земеделска банка е създадена на 18 февруари 1991 г. с решение № 3713 на Пловдивския окръжен съд. Уставният ѝ фонд е 22 млн. стари лева, разпределен в акции по 1000 лв. 93,7 % от капитала е частен, останалите акции са притежание на държавни и кооперативни фирми. Чрез няколко свои фирми Христо Александров и близкият му сътрудник Христо Данов държат контролния пакет.

С подписите на петимата обвиняеми в периода 1994-1995 г. неправомерно са отпуснати 24 кредита, с които банката е била ощетена с 23 млрд. стари лв. Почти всички кредити са отпуснати на фирмите на Александров и Данов “Юнион Алком”, “Стад”, “Финком” и Финансово-брокерска къща “Пловдив”.

През 1996 г. БНБ купува за 1 лв. натрупалата 9 млрд. лева дългове Агробизнесбанк. На 22 юли 1997 г. трезорът е обявен в несъстоятелност.

Първоначално Александров и Данов са арестувани, но по-късно са освободени срещу гаранция от 20 млн. лева. През декември 1999 г. Христо Александров напуска страната и е обявен за общонационално издирване и търсен в чужбина чрез Интерпол. На 12 януари 2000 г. Върховната касационна прокуратура е уведомена от бюрото на Интерпол в град Росао, доминиканската република, че Александров и приятелката му Александра Чобанова са поискали гражданство там.

На 17 октомври 2001 г. ексбанкерът доброволно се предава на следствието в София, след което е арестуван.

През ноември 2001 г. Пловдивският окръжен съд дава ход на делото МИК, обвиняеми по което са Христо Александров, проф. Христо Драганов, доц. Тодор Янков и Мариан Петров. Според магистратите от 1992 до 1994 г. от застрахователна компания „МИК" (чийто директор е Христо Драганов) по сметките на брокерските къщи „Дилър" и „Пловдив" е преведена валута на стойност 253 млн. лева. Парите са използвани неправомерно за покриване на кредити, гарантирани от Първа частна земеделска инвестиционна банка с управител Тодор Янков.

Заедно с Христо Данов, Александров е обвинен и за източването на над 2 млн. долара от Хебросбанк, предоставени от трезора като кредит на ФБК "Пловдив". По-късно заемът е погасен със средства от Агробизнесбанк

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПЕТКА
    #3

    АГЪНЦА МИЛИ С МНОГО ПАРИ. ОТКУПИХА СЕ ОТ ДОБРИТЕ СЪДИИ И ПАК ИМ ОСТАНАХА МНОГО ПАРИ. МОЙТЕ И ТВОЙТЕ ПАРИ В ТЕХНИТЕ И СЪДИЙСКИТЕ ДЖОБОВЕ. БРАТЯ БУДАЛИ КРОТУВАЙТЕ СИ, А ОНИ ВИ СЕ СМЕЯТ.

  2. big pi4
    #2

    I savsem "slu4aino" vsi4ko stava mimoxodum po vreme na patardiata IZBORI! 4e koi go e ve4e enya za 1991 i xiper-inflaciata, sega vsi4ki gledat EU. A dalaverite se iz4istvat sas zakon /razbirai prosadnoto ministerstvo/. Posle Europata tvardi za korupcia v sadebnata sistema!!! XAXAXA

  3. Марк Твен
    #1

    Малко е вероятно Христовците, Александра и Ко. да са пропили и проиграли на рулетка милионите, задигнати от българските данъкоплатци чрез елементарни финансови трикове. Интересно ще е, ако те все пак някога проговорят и кажат как точно са "инвестирали" (и продължават да "инвестират"?) заграбеното, за да си осигурят безнаказаност "поради липса на доказателства".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.