Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Страсбург даде надежда за "смъртниците" в българските затвори

ЕСПЧ поиска от властите да отменят доживотния затвор без право на замяна

7 коментара
Съдът в Страсбург даде надежда за "смъртниците" в българските затвори

Европейският съд за правата на човека в Страсбург излезе във вторник с ключово решение, с което обяви най-тежката присъда в България доживотен затвор без право на замяна за нехуманна. Според институцията тази присъда нарушава чл. 3 на Конвенцията за защита правата на човека, която провъзгласява, че "никой не може да бъде подложен на изтезания или на нечовешко и унизително отношение или наказание".

Преките последствия от това решение са, че Народното събрание трябва бързо да предприеме мерки за отмяна на доживотния затвор без право на замяна. Ако това не се случи, главният прокурор Сотир Цацаров трябва служебно да поиска от съда да се преразгледат присъдите на т.нар. "смъртници" в българските затвори.

Общо 57 са затворниците, които изтърпяват такова наказание в българските затвори. Преди това решение на съда в Страсбург те нямаха почти никаква друга перспектива пред себе си, освен да умрат в затвора. Техният шанс бе помилване от президента, но от 2002 година досега няма нито едно положително решение на държавния глава за тези хора. Други 108 са с присъда доживотен затвор, но те имат шанс за преразглеждане на присъдата си, ако покажат, че осъзнават грешката си и са склонни да се превъзпитат.

Решението е взето по делото на "Харакчиев и Толумов срещу България", водено от адвокатите Михаил Екимджиев и Снежана Стефанова. Митко Харакчиев е осъден на доживотен затвор без право на замяна, а Людовик Толумов на доживотен затвор. Двамата търпят наказанията си за повече от едно убийства и множество кражби.

И двамата са се жалвали от унизителните битови условия в затворите, където са настанени. Харакчиев обаче е осъден на доживотен затвор без право на замяна и иска от съда в Страсбург произнасяне за хуманността на това наказание. И успява. Наред с това държавата ще трябва да плати на Харакчиев 4000 евро за нехуманните условия в затвора в Стара Загога. Толумов ще трябва да получи от държавата 3000 евро за условията в затвора в Пловдив.

Пред Mediapool адвокат Михаил Екимджиев коментира, че решението на съда в Страсбург не означава, че "всички изроди и убийци" ще да бъдат пуснати на свобода.

"Решението означава, че държавата трябва да създаде процедура, която да даде възможност на тези хора след много години да поискат преразгледане на наказанието. Държавата трябва да създаде тези тежки комисии от юристи, психолози и всякакви експерти, които да вземат това решение. То сигурно ще засегне 1 от 100 души, които са го поискали. Съдът в Страсбург реши единствено да даде тази хуманитарна перспектива. Все пак не бива да изключваме и възможността някой да е осъден и след съдебна грешка в България", коментира адвокат Екимджиев.

Българското наказание доживотен затвор без право на замяна не дава никаква перспектива за разглеждане на наложеното наказание. То бе прието през 1998 година като заместител на отмененото смъртното наказание. В проекта за нов Наказателен кодекс доживотният затвор без право на замяна отпада с мотива, че е нехуманно наказание. Новият НК обаче няма как да бъде приет през тази година заради политическата криза и предстоящите предсрочните парламентарни избори през октомври. Поради тази причина решението на Европейския съд най-вероятно ще доведе до служебно задействане на главния прокурор, който трябва да поиска преразглеждане на тези 57 най-тежки присъди в страната.

Извън това съдът в Страсбург намира, че България третира нечовешки и унизително затворниците с присъди доживотен затвор. Те обикновено изтърпяват своето наказание при специални по-тежки условия от останалите затворници, което съдът намира за нарушение на конвенцията. Харакчиев и Толумов са държани в килии, извеждани са до тоалетна по три пъти на ден, а в останалото време са ходили по нужда в пластмасова кофа в килията си. Общите условия на задържането им правят невъзможна всякаква социализация и превъзпитанието им, смята съдът.

Решението на ЕСПЧ трябва да промени и практиката на българските съдилища да налагат автоматично по-строг режим за излежаване на хората с по-тежки присъди. Съдът в Страсбург за пореден път отчита и лошите битови условия в българските затвори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Realist
    #7

    Бащата на педагогиката - Ян Амос Коменски е казал: "Възпиращо влияние оказва не прилагането на определено наказание, а самото му съществуване". Колкото до "социализацията и превъзпитанието" не бива да се заблуждаваме, че условията в нашите затвори преполагат такива резултати, отделен въпрос е какъв процент от изтърпяващите най-тежкото наказание са податливи на такива морални преображения. Споделям впрочем аргументаите на 5 (alexdbalexdb) и 6 Иван Сусанин) относно степента на хуманност и смисъла на смъртната присъда и доживотния затвор без право на замяна.

  2. Иван Сусанин
    #6

    Каквато държавата - такива и затворите. Факт е, че да лежиш доживот в такъв затвор си е наказание по-лошо от смъртното. То си е като в каторгите на времето. Трябва да ги карат да бачкат - поне да има смисъл и за тях и за обществото. Освен това - назидателната същност на присъдата не трябва да се забравя. Тя е по-важната тука.

  3. alexdbalexdb
    #5

    Да, нехуманно е! И за да не страдат е редно да се замени доживотната присъда без право на замяна с куршум в тиквата. Хем бандита няма да страда дълго, хем ние няма да плащаме грешна пара. Може и хуманна инжекция, макар че най-добре първо да питат жертвите!

  4. Kiril Kovatchev
    #4

    Хубаво е затворниците да живеят при по-добри условия, но е още по-хуаво и непрестъпилите закона да живеят още по-добре. В България доста непрестъпили закона люде живеят зле, но някак си все не влизат в полезрението на смелите защитници. Някак си много по-скандално и носещо слава и пари е да се защитават убйци, а не несретници. За второто трябва да си добър човек християнин, за първото е достатъчно да си адвокат. Колко далеч може да се стигне ако се впряга каруцата преди коня?

  5. dimitardi100
    #3

    Христянството учи:

    Дори убиецът трябва да имат право да се поправи, да се покае, да поиска прошка и да му бъде простено!

    Убиецът е жертва на бяс, който влиза в човека и го кара да върши определени неща. Този бяс както е влязъл, така може и да излезе и тогава човекът е с възстановена Божия Същност .

    Човекът е като земята - ражда плода на семето, което е посято в него!

    Да убиеш убиец е все едно да унищожиш земята, която е родила бурени, вместо да ги изкорениш и на тяхно място да посадиш плод!

  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  7. SILENCE
    #1

    Екимджиев,а на убитите какво да предложим?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.