Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдбата на "Бургас -Александруполис" тъне в неяснота

51 коментара
Съдбата на петролопровода "Бургас-Александруполис" изглежда все по-мъглява, след като компанията, натоварена с неговото изграждане, обяви в сряда, че едва догодина ще стане ясно дали той е изгоден за страната, какво да бъде трасето и как ще се разтоварва нефтът.

Това бе обявено на брифинг в Бургас от Международната проектна компания (МПК)“Транс-Болкан Пайплайн”, създадена за реализацията на петролопровода "Бургас-Александруполис". Брифингът бе свикан малко след провала на представянето на компанията заради протести.

С викове “Мафия”, “Не ви щем”, “Предатели” бургаски граждани провалиха речта на Александър Тараканов, главен изпълнителен директор на МПК.

Руснакът бе прекъснат от разярените бургазлии още на първите думи, след което гневът им се изля и върху зам.-министъра на регионалното развитие Калин Рогачев, срещу когото полетяха кутийки от дискове. Стигна се и до физическа саморазправа между протестиращите и охранителите на мероприятието.

Зам.-министър Рогачев коментира, че проектът може и да не се реализира, ако бъде отхвърлен след обществено обсъждане.

Търпението на гражданите на Бургас се изчерпа, заявиха протестиращите.

Българското правителство продаде интересите на хората за жълти стотинки. Таксите, които България ще получава за преминаването на тръбата, се равняват на 35 млн. евро, а гърците ще получават 2 млрд.евро, казаха активистите.

Те протестират и заради това, че тръбата ще минава през земеделски земи и такива, които са част от екологичната мрежа НАТУРА 2000.

Според тях туризмът в района ще понесе големи щети, а природата ще бъде необратимо увредена.

Ръководството на МПК от страна на мажоритарният собственик, Русия, която държи 51 на сто от проекта, не отговори на нападките и напусна срещата с обществеността.

Впоследствие Пламен Русев, директор на компанията за България, обясни, че е много разочарован от поведението на бургазлии и от това, че не им е даден шанс да разяснят новините около проекта, който се точи от 1993 г. и в който България и Гърция държат по 24.5%.

Ново трасе

“Транс-Болкан Пайплайн” беше регистрирана в Холандия през февруари т.г., след подписването на междуправителствено споразумение между България, Гърция и Русия. Компанията е избрала за консултант по техническите въпроси международната ILF Consulting Engineers, която ще получи за дейността си между 7 и 11 млн. евро.

Същата направи първото предпроектно проучване за тръбата през 1999 г. Тогава се предложи трасе от Бургаския залив до гръцкото пристанище Алескандруполис, което, оказа се, минава през три НАТУРА-защитени зони.

Сега се налага тези терени да бъдат заобиколени и проектът да се съобрази с оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС), която, ако е отрицателна, ще сложи спирачки пред реализацията.

По думите на Русев, българската страна е предложила да се направи екологична експертиза на Бургаския залив и да се създаде екофонд, в който да участват всички замърсители в региона.

Новото трасе ще е ясно през юни-юли 2009 г., ангажираха се от проектната компания.

Не е решено как ще се разтоварва нефтът

Също тогава ще е ясно как ще се претоварва нефта – дали ще е на буйов принцип или ще се изгражда ново пристанище.

“Що се отнася до този въпрос, консултантите разглеждат шест варианта, като ние ще изберем най-екологичния от тях” каза Русев. “Буй” е стоянка за разтоварване на танкери, закрепена на морското дъно с мека връзка. Въпреки, че буят се смята за по-безопасен за корабите, способът се смята за по-рисков по отношение на разливи.

При приключване на предпроектното проучване ще има и някакви груби финансови разчети за цената на нефтопровода и най-вече дали ще е рентабилен от икономическа гледна точка.

По думите на Русев, изчисленията от 99 г. показали, че строежът на тръбата ще струва около 900 млн. евро и че е икономически изгоден. Сега цената му се изчислява на над 1.1 млрд. евро. Проектът ще се финансира със 70% банкови кредити и 30% собствени средства.

Според ръководството на МПК, финансовата криза няма да се отрази негативно и банките ще се съгласят да инвестират в проект, който е “сигурен”.

Идеята на нефтопровода е да доставя горивото от Черноморския, Кавказкия и Каспийския райони до Средиземно море. Сегашният му път през Босфора е затруднен от натоварения трафик и от факта, че от там не могат да минават танкери с вместимост 300 хил. тона. Със създаването на нефтопровода, 150-хилядни танкери ще превозват нефта от Новоросийск до Бургас, а в Александруполис ще се товари на 300-хилядници.

От компанията нямат притеснения, че ще секне “интересът” на американците към доставките на нефт, защото кризата ще отшуми до 2010 г., а тогава едва ли и строителството на тръбата ще е започнало.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sin
    #52

    С Вас сме

  2. xxx
    #51

    Аре!

  3. иван
    #50

    Добре,че се събуди! По- добре късно отколкото никога,но борбата с тази мафия ще е трудна.

  4. ПРИЯТЕЛ
    #49

    НЕ ИМ СЕ ОСТАВЯЙТЕ.ЗАД ВСЕКИ ПРОЕКТ ИМА ТЛЪСТИ КОМИСИОННИ.ЩЕ СЪСИПЯТ ОКОНЧАТЕЛНО ГРАДА.

  5. Demostene
    #48

    То хубаво хората да си изкажат негативното мнение по проекта, ама това да почнат със сопите е селска работа!!! Това може да се случи само в бананова република като БГ. Още малко ни трябва да се хванем да се избиваме с калашниците.Разбирам да направят масов протест срещу проекта, да лобират срещу него, но да го правят демократично! Иначе въобще не сме за Европа. Къде се е чуло и видяло протестиращи да бият бзинесмени за неква си тръба?? Никъде в Европа не биха го позволили. Ама там си има полиция и държава, която хората уважават. А тука...има само озвверели скотове. Много мъка има по тоя свят боже...

  6. природа
    #47

    Браво! Браво!

  7. ДеСеБар
    #46

    "България ще получава за преминаването на тръбата, се равняват на 35 млн. евро, а гърците ще получават 2 млрд.евро" Това означава, че някои персони от България ще получат поне 1 милярд евро за да се осъществи сделката. Напред Бургазлии с Вас сме! Не оставяйте червените барони да ви продадат!!

  8. Burgas
    #45

    Tochno burgas vinagi e bil komunisticheski....tam ima ogromni komunisticheski typi tikvi...TE GLASUVAHA MASOVO ZA ZARIAI BIAHA SRESHTU KOSTOV

  9. Браво!
    #44

    Днес в Бургас - утре и в други градове...села, махали, къщи....

  10. уточнение
    #43

    срещу неподчиняващата се така наречена "държава".Браво на Бургазлии!-Гражданско неподчинение заради петролопровода Бургас-АлександруполисДесислава Лещарска12 Ноември 2008

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.