Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдбата на експерименталния космически “Слънчев платноход” не е известна

0 коментара
Съдбата на експерименталния космически “Слънчев платноход” не е известна

Руският Северен флот съобщи, че контактът с безпилотния космически кораб "Космос - 1" е прекъснат. Космическият кораб трябваше да изследва дали космически апарати могат да летят със слънчева енергия.

Частно финансираният експериментален космически кораб изчезна малко след изстрелването му от руска подводница в Баренцово море във вторник срещу сряда през нощта.

Оттогава информациите за състоянието му са противоречиви.

“Космос-1” изглежда е “жив” и изпраща сигнали към наземните станции, но може да е на по-ниска орбита от планираното, казаха от Planetary Society в Пасадена, Калифорния. Planetary Society е организацията, която финансира проекта.

“Нямаме никакво доказателство, че с космическия кораб нещо не е наред”, заяви Брус Бетс, директор на проекта в Planetary Society късно във вторник, цитиран от Си Ен Ен.

Членовете на Planetary Society, най - голямата в света група за космически изследвания, основана на частни начала, се надява да покаже, че група космически ентусиасти може да даде старт на междузвезден проект само за 4 млн. долара.

Според изявление на Planetary Society, са засечени два независими сигнала на две наземни станции – Петропавловск, на Камчатка и Маджуро, на Маршалските острови.

Според председателя на Planetary Society Брус Мъри, това най-вероятно означава, че “Космос - 1” е излязъл в орбита, но не в онази, в която е очаквано.

Източници от руските космически войски и от военноморския флот обаче казаха, че апаратът не е намерен в орбита и сигнали от него не се получават.

Почти със 100-процентова сигурност може да се каже, че спътникът, за съжаление, е изгубен, заявиха от космическите войски пред Интерфакс.

От щаба на Северния флот съобщиха, че на 83-тата секунда от полета двигателят на ракетата – носител прекратил работа и спътникът не бил изведен в орбита.

Помощникът на главнокомандващия на военноморския флот Игор Далго заяви, че все още няма сведения за спътника.

Руските учени съобщиха, че слабите сигнали които са получавали, са изчезнали.

Позовавайки се на неназован експерт от проекта, ИТАР- ТАСС предаде, че “Космос-1” може да е паднал в района на Нова Земя.

От своя страна американски учени казват, че след няколко часа очакване след старта, са получили сигнал от принципно нов космически апарат.

Разследването на обстоятелствата около инцидента с новия космически апарат се поема от специална комисия.

Бяха изразени опасения, че в случай на падане на ракетата – носител с апарата, може да се бъдат нанесени големи екологични поражения заради разлива на неизползваното гориво.

Все още не е известно дали космическият апарат се е отделил от ракетата - носител “Вълна”.

Апаратът, наречен “Слънчево платно”, вече бе пробван да излезе в орбита през 2001 година, но този опит завърши с провал, тъй като той не се отдели от своя носител, предаде ББС.

Апаратът трябваше да разтвори осем огледала в кръг с диаметър 30 метра, които да отразяват слънчевите частици и да ускоряват кораба по същия начин, по който вятърът ускорява платноходките. Вследствие на постоянното въздействие на енергията на слънчевите лъчи съществува теоретична възможност апаратът да развие много висока скорост.

Предположенията бяха, че “Слънчев платноход” ще може да се придвижва в Космоса само за сметка на използването на слънчева енергия.

Новият апарат е разработен от руски специалисти по поръчка на Planetary Society в САЩ. Целта е да се изпробва на практика нов тип космически двигател, който да може да се използва за междупланетарни пътешествия. Общата стойност на проекта е 4 млн. долара.

По такъв начин учените се опитват да решат проблема с далечните космически полети, за ефикасното осъществяване на които апаратите трябва да се движат много бързо.

Скоростта на съвременните ракети с химическо гориво е ограничена, но двигателите на “слънчевите платноходи” теоретично може да реши този проблем. Освен това, при наличието на подобен двигател не е необходимо при полетите да се взимат многотонни запаси гориво.

В момента космическите агенции на САЩ, Европа, Япония и Русия разработват програми за използване на слънчевата енергия при космически полети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.