Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдии искат промени в НПК за бързо приключване на делата

0 коментара

"След този разговор на ген. Борисов му се изясни, че съдът не може да носи отговорност за работата на дознанието, следствието и прокуратурата и че всичко, което може да се вмени като вина на съда, е от момента на влизането на обвинителния акт в съда". Това обясни шефът на Върховния касационен съд(ВКС)Иван Григоров след едночасов разговор с главния секретар на МВР Бойко Борисов.

След срещата ген. Борисов обясни, че поискал разговора, за да си изяснят някои правила. Той призна, че когато се говори за съдебна система, трябва ясно да се разграничават отговорностите на прокуратурата, следствието и съда. Така Борисов загърби предишната си теза, че "МВР залавя престъпниците, а съдът ги пуска без основание". Повод за изявленията на главния секретар станаха случаи, при които магистрати отказаха да наложат арест на уличени в бомбен атентат, а ги освободиха под парична гаранция.

"За много от делата, които интересуват МВР, ще проверим дали има внесени обвинителни актове, защото когато се атакува съда, трябва да се види дали има внесен обвинителен акт и дали прокуратурата си е свършила работата", каза Борисов.

Григоров обясни още, че е обещал на Борисов пълно съдействие от страна на съда, делата да се придвижват по най-бързия начин. Той изтъкнал пред главния секретар обаче, че основната пречка за бавенето наказателното правораздаване се корени в лошото законодателство. По думите на Григоров ген. Борисов не бил запознат много с това и след разговора се съгласил с него.

ВКС има готовност до две седмици да предложи промени поне на 10 текста от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), за да се постигне реална бързина на наказателния процес, заяви Григоров.

По думите му трябва да се съкрати пътя от влизането на обвинителния акт в съда до окончателната присъда. Сега законът позволявал неоснователното отлагане на делата. Григоров изтъкна, че трябва да се ограничат правомощията на съда да връща делата за ново разследване. "Трябва конкретно да бъдат визирани няколко случаи, които императивно да задължават съда, да връщат делата", обясни Григоров.

Подобна практика има в демократичните държави и най-вече САЩ, поясни той и допълни, че същото мнение застъпват и негови колеги съдии.

"Това е много по-добре за хората, защото излизат оправдани, а не както има някои дела, включително и срещу бивши министри и зам.-министри, от най-различни правителства да се точат десетилетия", каза магистратът.

Подобно мнение преди време бе застъпено и от прокуратурата. От Асоциацията на прокурорите обявиха, че трябва да се ограничат възможностите за връщането на делата, както от прокурорите към следователите, така и от съдиите към прокурорите. Обвинителите изтъкнаха тогава, че е нелогично да се отлагат дела с болнични листове, заетост по други дела и други, защото това обслужва интересите на подсъдимите и забавят наказателното правосъдие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.