Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнения за военен преврат в Буркина Фасо

Стрелба в столицата Уагадугу, правителството отрича, че армията е завзела властта

3 коментара
Буркина Фасо, Снимка: Архив

Рано в неделя в няколко казарми в Буркина Фасо, включително в столицата Уагадугу, се разнесе стрелба, но правителството отрече разпространяваните в социалните мрежи твърдения, че армията е извършила военен преврат и е завзела властта, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Стрелба е отекнала и в казармата Сангуле Ламизана, където се намира генералният щаб на армията и затвор, в който се намират военни, участвали в провалилия се опит за преврат през 2015 г.

Ройтерс уточнява, че стрелбата е започнала на зазоряване, около 5:00 часа местно време.

Очевидец съобщи за стрелба и в казармата в Кая, на около 100 км северно от столицата.

"В съобщения в социалните мрежи се изказват предположения за завземане на властта от армията. Макар да потвърждава стрелбата в някои казарми, правителството отрича тази информация и призовава населението да запази спокойствие", гласи изявление на правителствения говорител Алкасум Майга.

Властите в Западна и Централна Африка са в повишена готовност за антиправителствени действия, след като през последните 18 месеца бяха извършени преврати в Мали и Гвинея. Също така миналата година военните превзеха властта в Чад, след като президентът Идрис Деби загина на бойното поле.

По-рано този месец властите в Буркина Фасо задържаха десетина военни по подозрения, че заговорничат срещу правителството. Арестите последваха реорганизация в командването на армията, в която някои анализатори видяха опит на президента Рок Каборе да укрепи подкрепата за него сред военните.

Нарастващото насилие в западноафриканската страна, дело на екстремисти от "Ал Каида" и "Ислямска държава", причини смъртта на над 2000 души миналата година. В резултат през ноември избухнаха бурни протести, участниците в които призоваваха Каборе да се оттегли.

Протести бяха планирани и вчера, но властите ги забраниха. Намеси се и полицията, която разпръсна стотици събиращи се в Уагадугу хора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lady Jane
    #3
    Отговор на коментар #1

    Между другото, с интерес установих, че един бивш посланик - Лапер дьо Кабан - е в момента с много висока длъжност, свързана с френското председателство на ЕК. Той познава доста добре ситуацията в България, жена му е българка, има лични връзки с ДБ, и вероятно е един от основните инструменти за натиск върху нас по въпроса за РСМ.

  2. Lady Jane
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не сте прав. Посланикът там се казва Luc Hallade и не е бил в България: https://bf.ambafrance.org/Biographie-de-M-Luc-Hallade-ambassadeur-de-France-au-Burkina-Faso-1622

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Бившия френски посланик у нас отиде там! Това ли е успял да постигне?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.