Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само 1/10 от енергийния пазар у нас е свободна от държавна намеса

3 коментара
Само 1/10 от енергийния пазар у нас е свободна от държавна намеса

Само 10 процента е делът на свободния от държавна намеса енергиен пазар. Това сочи публикуван доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за състоянието на сектора “Електроенергетика”, който ще бъде разгледан в четвъртък на открито заседание на органа. Малко повече от 1/10 от сделките в отрасъла се осъществяват на конкурентни начала и на цени, които не подлежат на санкцията на ДКЕВР, според данните към края на април 2005. В началото на годината само 4,6 на сто от пазара е бил либерализиран. Прогнозите са, че до края на настоящата година делът на свободния енергиен пазар ще достигне 12-13 на сто. Това е доста нисък процент на фона на изискването от 1 юли 2007 г. енергийният пазар изцяло да бъде изчистен от държавна намеса.

В доклада е отбелязано още, че през миналата година печалбата на електроразпределителните предприятия (ЕРП) се е увеличила с 48 %, в сравнение с 2003 г. и е достигнала 48,281 млн. лв. Постигнатата средна възвръщаемост на собствения капитал на ЕРП-ата е 5,05 процента, а средната рентабилност в сектора възлиза на 4 на сто.

Заради общите добри финансови резултати на ЕРП-та, подобрената събираемост на вземанията, по-доброто издължаване на енергийните дружества към доставчиците им, а заради назхвърлянето на одобрените от регулатора разходи за миналата година, ДКЕВР е отказал от октомври да се въведат по-високи цени на тока за бита, поискани и от тримата нови собственици на седемте електроразпеделителни дружества – чешката ЧЕЗ, австрийската EVN и германската E.ON.

Задържането на цените на електроенергията на сегашните им нива ще стане с коригиране на признатите от ДКЕВР разходи на ЕРП-ата и свиването на инвестиционните им програми за 2005-2007 г. През 2004 г. повечето дружества са инвестирали над одобреното от регулатора и включено в цената на тока от юли м.г., като в същото време не са изпълнили всички свои задължения по ремонтните програми, одобрени от държавния орган, пише в доклада.

ДКЕВР обаче ще се съгласи да отпадне ползването на евтините 50 киловатчаса нощна електроенергия за потребителите, които нямат парно. Тези домакинства вече няма да ползват преференцията, която досега им се даваше от 1 ноември до края на март.

Регулаторът приема също така предложението на ЕРП-ата цената на тока ниско напрежение за стопанските производители да скочи с 16 на сто, а за фирмените ползватели на енергия средно напрежение – с 5 процента.

Не само електроразпределителните дружества са отрязани от поскъпване на цените им. Електропроизводствените предприятия също не можаха да извоюват исканото увеличение на цените, на които продават тока си на НЕК. И на тях регулаторът коригира разходите за 2005 г.

На АЕЦ “Козлодуй” се позволява поскъпване на енергията на 13,68 лв./МВтч, вместо исканите 15,28 лв./МВтч. Цената за разполагаемост на мощностите, която ДКЕВР допуска за атомната централа, е 21,26 лв./МВтч., а не заявените 24,06 лв./МВтч.

На “Топлофикация Русе” не само е отказано поскъпване на продажната цена, а тя дори е намалена спрямо сегашната. Централата искаше да продава тока си на едро по 49,51 лв./МВтч вместо сегашните 45,52 лв./МВтч, а комисията определя цена от 39,74 лв./МВтч.

Само с една стотинка поскъпва електроенергията на ТЕЦ “Варна” спрямо сегашните 43,10 лв./МВтч., а централата в Езерово бе поискала промяна с 1,51 лв.

На ТЕЦ “Марица 3” е отказано исканото поскъпване до 49,82 лв./МВтч и е запазена сегашната цена от 45,35 лв.

Най-удовлетворена е топлоцентралата в Бобов дол, внесла заявление за цена на тока от 48,70 лв./МВтч и получила разрешение за 48,56 лв.

ДКЕВР е фиксирала на 56,42 лв./МВтч цената, на която НЕК ще продава закупената от електроцентралите енергията на снабдителите. Таксата за пренос ще е 9 лв./МВтч.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Edin bulgarin
    #3

    Ami zashtoto inatche nyamashe da ima kandidati za zakupuvane na tiya drujestva. Na tova se bazira "uspehut" na tazi privatizatzia.

  2. Един бърарин
    #2

    На едната българка бих искал да посоча за пример направеното примерно в ЕРП дружество Стара Загора, което успя да намали технологичните си разходи от 20% на 13% . Това става с инвестиции и с добра инвестиционна програма.

  3. Една българка
    #1

    Тези дружества нарочно раздуват разходите си и търсят тяхното включване в цената на тока авансово. А какви технологии са внедрени за намаляване на загубите при пренос на ток? Защото загубите също са калкулирани в цената.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.