Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само 2 български университета в класация на най-добрите в света

3 коментара
Само 2 български университета в класация на най-добрите в света

Само 2 от 52 български университета попадат в световната класация на висшите училища Times Higher Education за 2022 г. Софийският университет "Св. Климент Охридски" е в групата 1201 – 1500, след като през миналата година е бил в категорията 1200+. Преди това най-старото висше училище у нас е било в групата 1001+.

Другото българско висше училище в подреждането е Техническият университет в София, който е след 1500-ната позиция, което означава, че се е сринал с 200 мeста спрямо предходната година.

Общата позиция на дадено висше училище се определя според няколко фактора - качеството на обучението, на научните изследвания, цитатите на научни трудове, доходите на завършилите, както и според международната перспектива. Данните за Софийския университет показват подобрение по отношение на заплащането и на интернационализацията. Това са и критериите, по които висшето училище получава най-висока оценка. Следва резултатът по отношение на обучението, който обаче се влошава в сравнение с предходната година. Същото се отнася и за цитатите и научните изследвания, които традиционно се оценяват по-ниско.

Подобно е положението и при Техническия университет.

Топ 10 на най-добрите университети в света според класацията включва само висши училища от САЩ и Великобритания. За поредна година на първо място е Оксфордският университет, следван от Харвард. На трето място е Кеймбридж, а след него са Станфордският университет и Масачузетският технологичен институт. За сравнение последното висше училище в топ 10 има резултат от над 90 точки, докато най-добрият български университет в подреждането е с точки в диапазона 18.4 – 24.3 точки.

Според авторите на проучването тазгодишната класация показва, че китайските университети догонват доминиращите в проучването американски висши училища. Основното им изоставане идва от интернационализацията, която се оказва и слабата им страна. По отношение на научните изследвания обаче китайските подобряват резултатите си за сметка на влошаващите се позиции на американските, чиято доминация е подкопана основно от голямата разлика между елитните училища и останалите.

През последната година средният резултат на китайските университети по отношение на цитатите се е увеличил от 55.6 на 58 точки. В същото време по същия показател средният резултат на висшите училища от САЩ е спаднал от 70 на 69.4 точки. За сравнение през 2019 г. средният резултат на китайските висши училища е бил 41.1 точки, а на американските - 75.9.

По отношение на общия резултат университетите от САЩ бележат повишение от 0.1 за последната година, а китайските – с 1.6 точки. Средното повишение на показателите за целия свят е 0.7 точки.

Общият брой на американските университети в класацията на 100-те най-добри е 34 при 38 миналата година. Китайските в топ 100 остават доста по-малко – едва 7, но пък броят им нараства постоянно като преди 5 години сред най-добрите висши училища е имало 3 китайски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Earendel
    #3
    Отговор на коментар #1

    Гневът ти е трогателен. Впрочем какво против имаш срещу краварите? Фермерите са честни хора.

  2. Разбиращ от политика
    #2

    Times Higher Education е британска класация, нищо чудно че британски университети ще са първи и трети. Всъщност в по престижната класация QS Rankings на първите места са американски университите, Оксфорд и Кембридж са в десетката, но дори за Европа не са първи и втори.

  3. Sgt. Pepper
    #1

    Времето на краварската доминация изтича. Те затова сега гледат да объркат света, че ако може краят им да се поотложи с някой и друг месец.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.