Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само БСП няма резерви към президентския съвет по престъпността

0 коментара

Заместник-председателят на парламентарната група на НДСВ Владимир Дончев потвърди позицията си, че новосъздадения от президента Първанов Съвет за координация на борбата срещу престъпността още не е легитимен. За него няма нито конкретен закон, нито политическо споразумение, посочи Дончев пред БНР и допълни, че оттук идват всички упреци към властта и президентството в кампанийност.

В интервю пред Mediapool в петък Владимир Дончев каза: “Естествено е отговорността да се носи от институциите и лицата, които по закон и по конституцията са определени да го правят”.

Идеята на Първанов да създаде девети по ред съвет към президентството възникна преди седмица, по повод престрелките в София. От президентството уточниха, че инициативата била на главния прокурор Никола Филчев, който напоследък демонстрира отлични отношения с БСП.

В съвета трябва да участват експерти и той трябва да бъде преди всичко с консултативни функции, действащ в рамките на Конституцията и на законите на страната, заяви днес царският депутат Владимир Дончев, който е и председател на парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност.

Първанов свиква във вторник първото заседание на съвета за борба с престъпността. За участие са поканени председателят на Върховния касационен съд, главният прокурор, председателят на Върховния административен съд, министрите на вътрешните работи и на правосъдието, директорът на Националната следствена служба, главният секретар на МВР, председателят на Консултативния съвет по законодателството към Народното събрание, представители на парламентарните групи на НДСВ, ОДС, Коалиция за България и ДПС.

НИС на СДС ще реши утре дали и с какъв представител да участва на първото заседание на Съвета за координация на борбата срещу престъпността, каза в предаването "Неделя 150" на БНР заместник-председателят на партията Едвин Сугарев.

Той определи инициативата на Първанов като “неочаквана” и припомни, че президентът е отхвърлил предложението на лидера на СДС Надежда Михайлова да бъде свикан спешно Консултативният съвет по национална сигурност във връзка с напрежението около престрелките в София.

Единствено БСП няма приветства безрезервно идеята на Първанов да координира борбата с престъпността.

Свикването на съвета е уместна, навременна и точна инициатива според заместник-председателя на БСП Румен Петков. Липсата на диалог между институциите според него е причина да не бъде свикан Консултативният съвет по национална сигурност, каквото беше искането на СДС. Този диалог не би могъл да намери ефективно решение в Консултативния съвет, защото в него не участва съдебната система, каза Румен Петков.

Липсата на координация между институциите и фаворизирането на отделни ведомства са двете причини за проблемите в борбата с престъпността, изтъкнати от Бойко Рашков, депутат от БСП и бивш шеф на следствието. По думите му, в определен период се фаворизира прокуратурата, в друг период се фаворизира МВР, имало е макар и по-малки периоди, по-отдалечени, се фаворизираха следствените органи и т.н.

В момента не само липсва координация, но и отделните правораздавателни органи неглижират другите институции, каза Рашков. Той даде за пример управлението на СДС, когато за неудачите в борбата с престъпността беше обвинявана прокуратурата, а “най-добрите момчета пък бяха в МВР, водени от г-н Богомил Бонев”. След това виновник за неудачите започна да става следствието. А когато законът се измени така, че да бъде в съответствие с Европейската конвенция за основните права и свободи на гражданите и вземането на мярката за неотклонение задържане под стража беше възложено на съда, “главен виновник” за неудачите в стремежа на държавата да ограничи престъпността в поносими граничи се превърна съдът, каза Бойко Рашков.

По негово мнение, “източник на тези обвинения е един и същи орган от правозащитната система на България. Онзи орган, който има фактически политическо ръководство, т.е. подчинява се политически на всяко едно управляващо мнозинство”.

Рашков се изказа за необходимостта от промени в НПК във връзка с възстановяването на Национална следствена служба. Трябва да се предвиди възможност за по-нискостоящите нива, включително ръководството на Националната следствена служба да може да преценява кои от делата да се разследват в окръжните следствени служби и кои се налага поради тяхната сложност, фактическа или правна, да бъдат пренасочвани, разбира се, под контрола и надзора на прокуратурата в някои от централните отдели на Националната следствена служба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.