Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само германско-българският играч допуснат за БМФ

26 коментара
Само германско-българският играч допуснат за БМФ

Седмица по-рано Агенцията за приватизация (АП) обяви решението си да допусне само един кандидат до процедурата за продажба на 70 на сто от Параходство "Български морски флот".

Трима бяха претендентите, чиито документи за съответствие с изискванията на приватизационната процедура трябваше да прегледа АП до 19 октомври – регистрираният в София германско-български консорциум “Кей Джи Маритайм Шипинг”, индийската “Есар Шипинг енд Лоджистик Лимитед" и гръцката "Чартуърлд Шипинг Корпорейшън". Последните две дружества обаче отпадат от надпреварата, защото не отговорят на критериите, поставени от АП, обяви в петък изпълнителният директор на ведомството Тодор Николов.

Той обясни, че единствено "Кей Джи Маритайм" е доказала, че е транспортирала изискваните обеми товари, има необходимите активи и отговаря на изискването в консорциума да участва корабен чартьор – фирма, която осигурява логистиката на товарите по вода. Другата допускана от приватизационната стратегия възможност бе участие на корабособственици, но с привличане на стратегически инвеститори.

В "Кей Джи Маритайм Шипинг" акционер с 30 на сто е българската фирма "Адванс Пропъртис" на братята Кирил и Георги Домусчийски, която работи в областта на фармацевтиката, енергетиката и др. Мажоритарният участник е фирмата "Кей Джи Маритайм Партнърс", в която 99 на сто държи немската "Мартрейд Шипинг анд транспорт", регистрирана в Дюселдорф, а останалият процент е на индийската "Акорд Шип Мениджър", която е корабен мениджър на над 200 плавателни съда, обясни Николов.

Само преди два дни в София бе пребит адвокатът Светлин Стойнев, който учреди дружеството "Кей Джи Маритайм Шипинг" и дори доскоро бе притежател на 99 на сто от фирмата, а другият собственик Явор Иванов купи документацията за участие в конкурса.

Гръцката "Чартуърлд" е отпаднала, защото компанията е само корабен мениджър, а според изискванията те могат да играят само със стратегически инвеститор. Индийците са отрязани поради това, че участват с регистрирания си през 2006 г. клон в Кипър, който не може да покрие изискването за обеми товари. "Есар" предоставила гаранции от компанията си майка в Мумбай, но доказването на критериите през друга страна било недопустимо от процедурата.

"Бяхме изправени пред едно от най-трудните решения", заяви Николов. По думите му обаче, ако са били допуснати и другите двама, това щяло да доведе до обжалване на решението от останалите кандидати, които не са подали документи за доказване на съответствие, само защото са били напълно наясно, че не отговарят на изискванията. Навлизането на процедурата в съдебни спорове ще я забави поне с шест месеца, а това ще е доста негативно за самия морски флот, посочи Николов.

"В момента ситуацията е благоприятна за БМФ, защото има голяма търсене на кораби дори втора ръка, но това няма да е така след година и половина – две, когато на пазара излязат поръчаните в момента за строеж плавателни съдове", каза Николов. Така по думите му се създава риск въобще да не се появи купувач за параходството, чиито кораби са 2-5 пъти по-стари от нормите на Европейския съюз.

"Наясно сме, че продължаването на процедурата само с един кандидат му дава комфорта да се надява, че може да постигне сделка на приемлива единствено за него цена", отбеляза шефът на АП. Той обаче изрази надеждата си,че кандидат-купувачът ще представи оферта с реална цена и подходящите инвестиции, които да гарантират развитието на флота и построяването на нови плавателни съдове.

Според Николов наличието на немска фирма в останалия в конкурса консорциум дава гаранция за реални параметри на предложението за покупка на БМФ. Той отново подчерта, че няма да продава на всяка цена параходството и са възможни различни сценарии за следващия етап от конкурсната процедура, който ще последва след подаването на предварителната оферта.

Запазва се срокът за внасянето ѝ – 8 ноември, но предвид това, че остава само един кандидат, с когото да се преговаря, финализирането на сделката ще приключи по-рано от предвиденото, каза Тодор Нколов.

Индийците и гърците имат 2 седмици, за да обжалват отхвърлянето им от конкурса, но според приватизационния шеф нямат шансове да спечелят подобно съдебно дело.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NAIVNIK
    #27

    Pak TIM sa v igrata......NE se naiadoha.........

  2. sam
    #26

    Pravilno, nikakvo dopuskane na drugi do kokala.Toi e zapazen za dezata na drugarite ot BKP i DS.

  3. Germany
    #25

    Chitateliu, ne chetesh dostatuchno! Ne stava duma za prinzipite na pazarnata ikonomika! V BG nikoga ne e imalo takava. Stava duma za mafia ot bivshite strukturi na DS, koiato kupuva "pazarno" vsichko obiaveno za prodan. S nashite (tvoite) pari, na roditelite i praroditelite ni sled 1944!

  4. Да!
    #24

    България - държавата на играчите.

  5. 3
    #23

    Предполагам, че далаверата повтаря тази с БТК. Защо не се пусна част от БМФ посредством фондовата борса. Далаверата е за милярди, но загрижената ни власт се прави -както винаги- че незнае? Б-ското дружество е създадено миналият месец, специярно за далаверата.

  6. Bobi
    #22

    Bratiata Kiril i Georgi (KG). Nemskoto na tazi firma i e samo registraciata mai. hihi

  7. комшу
    #21

    Тая "Кей Джи Маритайм Шипинг" е пълен ташак.Германците са само оператори и имат 2 клона: в Одеса и в Дубай и общо 60 души персонал.Не е сегурно германци ли са или руснаци в Германия,Одеса и т.н.Сигурно българският им партньор,който "работи в областта на фармацевтиката" ще им помага много: най-вече в уреждането на комисионните на БГ-продавачите. Гърците са само корабни оператори и никога не са имали и един собствен кораб, т.е. и те са като "германците".И накрая "Есар"-Бомбай, най-големия в бранша

  8. Читател
    #20

    На базата на какво го предполагате, господине? На това, че е България, нали, не на факти. Какво стана с всичките приказки за ТИМ? Или сега това са техните кандидати? Тези приказки за борсата са неграмотни. Ако искаш да получиш някакви прилични пари, се пуска на борсата нещо работещо що годе добре, нещо,което има бъдеще, нещо което има достъп до фондове за развитие. БМФ сега, както и БТК преди продажбата на Адвент, не бяха такива компании. Сега БТК е. За вас тези милЯрди ей така, от въздуха ги създава

  9. заклет десебар
    #19

    Ново време се задава с гръмки пламенни слова: Царят нека управлява, та да бъде светлина. Симеон е име славно! Мъдър княз и цар велик за възхвала на народа той дарил му златен миг. Името ти славно нека бъде символ на века, да помогне на човека в тези трудни времена. От сърце те моля, Боже, дай му сили, дай му мощ да направи от България име славно - горд народ.

  10. Морски
    #18

    ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.