Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия е на крачка от статута на кандидат за членство в ЕС

Литва и Румъния обаче все още блокирали пътя към споразумение

20 коментара
Сградата на скупщината (парламента) в Белград

На заседанието на министрите на външните работи от ЕС в Брюксел в понеделник не е имало възражения срещу предоставянето на Сърбия на статут на кандидат за членство в съюза. Решението трябва да бъде взето официално на заседание утре на министрите по европейските въпроси, а след това да бъде одобрено от европейските лидери на среща на 1 и 2 март. Паралелно с оптимистичните изказвания по въпроса обаче се появиха и информации, че някои страни и по-специално Литва и Румъния продължават да блокират положителното му решаване.

ЕС ще даде зелена светлина на Сърбия, за да получи статут на кандидат за присъединяване към ЕС, заяви френският външен министър Ален Жупе, цитиран от АФП. Днес имаше съгласие за това Сърбия да получи статут на кандидат за членство в ЕС, каза Жупе по време на заседанието на външните министри.

По въпроса за Сърбия ние бяхме убедени отдавна, че трябва да се върви напред и да се предостави на Сърбия статут на кандидат, това е готово, каза Жупе. Това ще бъде насърчение за Белград, за да напредва по пътя на сближаването си с ЕС, добави френският външен министър. Той призна обаче, че Белград има да измине още път преди да се присъедини към евросъюза.

По-рано върховният представител на Европейския съюз за общата външна политика и сигурността Катрин Аштън заяви, че споразумението между Белград и Прищина за регионалното представяне на Косово е "голям успех". Аштън е представила на министрите доклад за споразумението между Белград и Прищина и за работата на мисията на блока в Косово ЕУЛЕКС.

Външният министър на Швеция Карл Билд заяви от своя страна, че Сърбия е изпълнила условията за получаване на статут на държава кандидат за членство в блока.

"Мисля, че Сърбия изпълни условията за получаване на статут на кандидат", посочи Билд, подчертавайки, че се надява споразумението между Белград и Прищина да отвори пътя и на Косово за започване на "договорни отношения" с ЕС.

Сърбите направиха това, което се искаше от тях, всичко е на масата, каза от своя страна люксембургският външен министър Жан Аселборн.

Австрийският външен министър Михаел Шпинделегер заяви, че е оптимист за шансовете на Белград да получи статут на кандидат за членство в ЕС.

Всички решения за разширяването на ЕС, включително предоставянето на статут на кандидат, изискват единодушие на страните членки.

Литва и Румъния засега блокират окончателното решение

Същевременно дипломатически източници посочиха, че споразумение по въпроса все още не е постигнато заради проблеми, повдигнати от страна на Литва и Румъния.

Първо Литва има конкретен спор с Белград: Сърбия предизвика гнева ѝ, предлагайки своя министър на външните работи Вук Йеремич за кандидат за председател на Общото събрание на ООН - пост, към който се стреми Литва и който е предвиден за страна от Източна Европа за периода 2012-2013 г.

Освен това Литва, която е бивша съветска република, изпитва недоверие към Сърбия. Литовците възприемат Сърбия основно като верен съюзник на Русия, който ще влезе в ЕС, подчертава дипломат, цитиран от АФП.

Не е сигурно, че ще имаме споразумение във вторник в Брюксел, посочил същия източник, като не изключил въпросът да остане за срещата на върха на лидерите от ЕС в четвъртък и петък, за да бъде решен на по-високо ниво.

Румъния от своя страна иска гаранции по отношение на зачитане на румънското малцинство в Сърбия.

Според дипломати тези спорни въпроси би трябвало, ако няма изненада, да бъдат решени до края на срещата на върха на ЕС. Нищо не изглежда непреодолимо, отбелязват дипломатите.

Всички останали страни от ЕС, включително Германия, която доскоро блокираше даването на Сърбия на статут на кандидат за членство, вече изглежда подкрепят предоставянето на този статут на Белград.

Основната пречка бе премахната в петък, когато Сърбия постигна споразумение с Косово по два много деликатни въпроса - за регионалното представяне на Косово и за съвместното управление на границите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Ние ли сме най-големите самаряни на Балканите, та всеки, който поиска, ни прекарва ? Съгласно Ньойския договор Западните покрайнини и района на Струмица са откъснати от България и предадени заедно с населението им на кралство Югославия. Сега, когато то юридически не съществува, на какво основание с тях се разпореждат Сърбия и ФИРОМ ? Българското правителство е исторически длъжник на своя народ и без ослушвания трябва най-малко да поиска предоговаряне на условията на този договор, включително и чрез международния арбитраж !!!

  2. Анонимен
    #19

    Предатели нещастни, защо официално София както Букурещ не търси гаранции за зачитане на българското малцинство и за отказ от политиката на "македонизация" и денационализиране на българския народ ? Защото Бойко е приятел на чалгаджийките Цеца и лепа Брена, а Николай Младенов е кум на сръбския външен министър ли ?

  3. Анонимен
    #18

    Броени дни са изминали от поредните сръбски провокации в Западните покрайнини, а българският министър на външните работи, вместо да притисне дипломатически властите в съседната страна - да спазват правата и свободите на българското население, излиза с поредната си меко казано неадекватна позиция по темата. Влязъл в ролята на сръбски лобист, той твърди, че ако Сърбия получи статут на кандидат за членство в ЕС, то това ще е и "най-добрата гаранция за правата на нашите сънародници в тази страна.“

    Подобно

  4. Анонимен
    #17

    А българските управници са на крачка от национално предателство. Никаква Европа за сърбите докато не дадат автономия на Западните покрайнини и официално не се откажат от политиката на македонизма! Руски мекерета в Европа не ни трябват! Нека всички да видят какво представляват и чий интереси бранят нашите управници. Идат избори.

  5. Анонимен
    #16

    Румъния от своя страна иска гаранции по отношение на зачитане на румънското малцинство в Сърбия. Dokato Balgaria njama takiva pretencii ... nie sme sviknali da ni takovat vsichki sasedi ...

  6. Анонимен
    #15

    Не на сърбия за сега, докато не почнат да уважават българите там, и спрат терора по границите/аутобаните, колко пъти са се доказали като цигани а и са с русия...

  7. Анонимен
    #14

    Ммдаа...Мутренското сърбофилско правителство на Тиквата не беше на висотата на историческия момент да защити българските интереси.Едва ли някой е очаквал това.Жалко за България.

  8. Анонимен
    #13

    №11, по твоята логика Албания, Косово, Босна също могат да придобият статут на кандидати за членство на ЕС, ама не стават.Защо ли?За да придобие една държава такъв статут, тя трябва да е демократична и да спазва елементарните човешки права.Процесът на преговори е доизкусуряване на подробности.В Сърбия правата на българите жестоко са нарушават, нещо повече, това е в резултат на негласна антибългарска политика на Сръбското правителство.Ето защо България беше ДЛЪЖНА да постави този въпрос като условие за добиване на този статут "кандидат".Поведението ти е на типичен български нихилист и сърбоман.

  9. Анонимен
    #12

    България изпусна златен шанс за решаване на многобройните проблеми ,които имаме със Сърбия в наша полза.А те са защита правата на българите в тази страна, възстановяване на българските паметници и военни гробища, свободно разпространение на печатни и електронни медии в т.н. западни покрайнини, повдигане на въпроса за статута на тези български покрайнини, който съгласно сръбската конституция могат да придобият някаква автономия, подобно на Воеводина и други.Свидетели сме на поредното национално предателство на това антибългарско нихилистично правителство.

  10. Анонимен
    #11

    Въпросите за български и румънски малцинства не могат да са пречка за получаване на статут "кандидат" - тези проблеми трябва да се обявят като се каже "Съгласни сме да станат кандидат, да започнат преговори, но по време на този дълъг процес трябва да направят такива законодателни промени, които ние да оценим като достатъчно защитаващи правата на нашето малцинство."

    Има си механизми и инструменти за целта. България или Румъния могат да наложат множество пъти вето преди да се присъедини Сърбия - на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.