Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Със собствен ток от биогаз и слънце ВиК секторът е покрил 5.5% от нуждите си

Загубите на вода с лек спад през 2021 г., лек ръст на събираемостта на сметките, но остават оплакванията

0 коментара
Със собствен ток от биогаз и слънце ВиК секторът е покрил 5.5% от нуждите си

Започналата миналата есен криза с цените на енергийните ресурси е провокирала водните оператори у нас да започнат да използват получавания биогаз от преработването на отпадните води, някои са сложили и слънчеви панели. Така през 2021 г. с произведените от 12 ВиК дружества от възобновяеми енергийни източници близо 33 хил. МВтч секторът е успял да покрие 5.5 на сто от нуждите си от електроенергия през годината Това сочи годишния доклад и сравнителния анализ на ВиК сектора за 2021 г. https://www.dker.bg/uploads/documents/vik/prot_321_22.pdf , изготвен и одобрен от Комисията за енергийно и водно регулиране в петък. От него става ясно още, че за година е постигнат лек спад на загубите на вода, но за петгодишния регулаторен период намалението на течовете е 11 на сто. Въпреки това загубите остават малко под 60 процента при заложена дългосрочна цел да се свият до 49 процента. Леко се увеличава събираемостта на сметките, но хората продължават да се оплакват от фактурирането и 56 на сто от жалбите им са за това.

От анализа става ясно, че най-големият производител на ток за собствени нужди сред ВиК-тата е "Софийска вода". На концесионера на столичната водоснабдителна и канализационна мрежа се падат 71.9 на сто от общо произведената от водния сектор електроенергия от ВЕИ. Останалите 28.1 процента идват от други 10 държавни и едно общинско водни дружества. Това са Добрич, чийто воден оператор има когенерация в станцията за пречистване на отпадни води), Стара Загора, който освен от биогаз, произвежда ток за свои нужди и от микроВЕЦ и слънчева централа, Варна, Русе, Велико Търново, Сливен и Шумен използват биогаз, Перник и Габрово – ВЕЦ, а Враца – фотоволтаична мащност. Общинското ВиК Троян също произвежда ток от слънце, макар и да е покрило с него едва 0.4 на сто от нуждите си.

КЕВР изрично отбелязва в анализа си, че ВиК-атата имат значителни възможности за производство на ток за свое ползване, но не ги използват към момента въпреки несигурността и нестабилността по отношение на цените на електроенергия на свободния
пазар.

Любопитен детайл от годишния доклад е това, че през 2021 г. ВиК операторите не са приспаднали в отчетените разходи за дейността си получените компенсациите за потребена електрическа енергия за периода октомври-декември 2021 г. Така те хем са начислявали в цените си разходи за електроенергия, хем са получавали помощ от държавата, който реално намалява тези техни разходи. Защо помощите не са приспаднали от разходите от анализа на КЕВР не става ясно, както и какви ще са последващите действия. Обикновено обаче през декември, при определянето на цените на водата за следващата година, КЕВР прави свои разчети за пълното икономическо и финансово състояние на ВиК-атата и би трябвало да приспадне служебно компенсациите и да ги отрази в цените на водата за 2023 г.

Отчетените през 2021 г. загуби на вода във водоснабдителните системи са средно за страната от 18.39 куб. м при пренасяне на един километър за едно денонощие или 59.78% от постъпващите в системата количества вода не стига до потребителите. Все пак има подобрение спрямо 2020 г., когато загубите на вода в мрежата са били 60.30%, но показателите са далеч от дългосрочните нива от 15 куб. м/км/д или 49%. Все пак за периода от 2017 до края на 2021 г. течовете са намалели общо с 11 процента

Авариите по водоснабдителната мрежи са били 81.47 броя на 100 км през 2021 година при
дългосрочно ниво от 60 броя.

Дружествата са повишили леко събираемостта на сметките си – от средно 84.65 на сто през 2020 г. на 84.88% през миналата година, но все още тя не е оптимална и затруднява ВиК-тата за собствените им разплащания, сочи още анализът на КЕВР.

Минимален е спадът на жалбите – 56 на сто от тях са за фактурите, 38 процента са за проблеми с налягане, нарушено водоснабдяване, качество на питейната вода и други, а едва 7 на сто са свързани с отвеждането и пречистването на отпадните води.

За петте години регулаторът отчита подобряване на общо 19 от показателите за качеството на ВиК услугите, сред които са и налягането във водоснабдителната система, отвеждане и пречистване на отпадъчни води, оползотворяване на утайки от пречистването на отпаднит еводи, рехабилитация и проучване на водопроводната мрежа, присъединяване към ВиК мрежи и ефективност на персонала.

Докладът предоставя информация за всяко ВиК дружество, което има одобрен бизнес план през 2021 г. Посочени са подробни данни за степента на внедряване на задължителните регистри и бази данни, както и информация за разчет/отчет на показателите за качество и оценка на качеството на информацията. Направена е оценка на изпълнението на показателите за качество, изпълнението на одобрената инвестиционна програма за 2020-2021 г. и изпълнението на единните показатели за ефективност за 2020-2021 г. Представена е също информация за отчетените нива на ВиК услуги от ВиК операторите, които са без одобрени бизнес планове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.