Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Англия търсят международна подкрепа срещу Ирак

0 коментара

Вашингтон и Лондон ще търсят възможно най-широка международна подкрепа, за да се справят със заплахата, която представляват иракските оръжия за масово унищожение. Това заяви британският премиер Тони Блеър след срещата си с американския президент Джордж Буш, продължила повече от три часа. Целта на срещата бе Вашингтон и лондон да изработят съгласуван подход към Ирак.

Преди срещата в Кемп Дейвид и Буш, и Блеър говориха пред журналистите. Акцентът в изявленията и на двамата бе, че Саддам Хюсеин представлява заплаха за света и бездействието по отношение на него би било безотговорно. След срещата пред медиите се появи само Блеър, на брифинг във военновъздушната база Андрюс край Вашингтон, преди да отлети за Лондон. Буш не направи никакви изявления.

Говорителят на Белия дом Шон Маккормик заяви, че на оценената като отлична среща и двамата ръководители са изразили съгласие за необходимостта да се отговори на реалната заплаха, каквато представлява Ирак, както и да бъде убедена международната общност в тази заплаха. И Буш, и Блеър са съгласни, че Саддам Хюсеин и режимът му представляват проблем не само за САЩ и Великобритания и че Саддам предизвиква международната общност в продължение на повече от десетилетие, подчерта говорителят на Белия дом.

Преди да се върне в Лондон, пред американските медии най-верният съюзник на Вашингтон декларира, че двамата ръководители споделят еднаква решимост да се противопоставят на “съвсем реалната заплаха”, каквато представлява иракският президент Саддам Хюсеин. Блеър подчерта, че Съединените щати и Великобритания нямат никакви съмнения, че иракският режим отдавна трупа оръжия за масово унищожение и добави, че Саддам се е опитвал да се снабди с ядрено оръжие.

Още преди срещата американският президент и британският премиер заявиха, че съществуват сериозни доказателства за това, че Ирак продължава да разработва програмите си за създаване на химическо, биологическо и ядрено оръжие. Те съобщиха, че на новите снимки, направени от космически спътници, са заснети възстановителни работи на иракски обекти, използвани по-рано за производство на химическо, биологическо и ядрено оръжие.

"Не знам какви още доказателства ни трябват", каза Буш. "Не можем да пренебрегваме този проблем", подкрепи го Блеър.

След срещата английският премиер заяви, че заплахата е реална и не е само за района, а за цялата международна общност. Той отново каза, че Лондон ще даде публични доказателства за това до няколко седмици.

Във връзка с опасенията от евентуални военни действия на САЩ срещу Ирак Блеър каза, че "начинът да се справим с тази заплаха остава открит". "Хората трябва да бъдат сигурни, че ще разгледаме ситуацията по отговорен и премерен начин", добави той.

Тезата на Буш и Блеър, че Саддам Хюсеин е натрупал оръжия за масово унищожение след изтеглянето на инспекторите на ООН през 1998 г., бе потвърдена и от бившият главен оръжеен инспектор на ООН Ричард Бътлър. В навечерието на срещата на американския президент и английския премиер Бътлър призова Вашингтон да разкрие доказателствата си срещу Ирак и да позволи на Съвета за сигурност на ООН да постави ултиматум - Ирак да предаде оръжията си за масово унищожение или да понесе военен удар, предаде Ройтерс.

Според Бътлър САЩ разполагат с доказателства, че иракският президент Саддам Хюсеин е натрупал оръжия за масово унищожение след 1998 година. Приканвам САЩ да разгласят доказателствата си. Нека светът да види реалната ситуация. Така ще работим с фактите и ще бъде по-лесно да решим какво можем и трябва да направим, каза Бътлър в предаване на австралийската телевизия Ес Би Ес.

Бившият главен инспектор заяви, че е видял доказателство за намеренията на Ирак да се сдобие с ядрено оръжие. Видях снимка от въздуха на място в Ирак, където ядрени специалисти са събрани, за да започнат отново работа по ядрено оръжие, каза той, без да даде подробности кой и кога е направил снимката.

Бившият главен инспектор обаче изрази несъгласие с кампанията на американския президент Джордж Буш за изпреварващ удар срещу Ирак, особено ако Вашингтон действа едностранно. Не съм съгласен с вицепрезидента Дик Чейни, че връщането на оръжейните инспектори ще бъде безполезно, каза Бътлър и добави, че така Чейни иска да оправдае войната. Според Бътлър за последните четири години инспекторите на ООН всъщност са подобрили методите си за инспекция.

На обратната позиция е друг водещ член на бившия екип на оръжейни инспектори на ООН - Скот Ритър. В реч пред парламента в Багдад днес, по покана на тамошните власти, Ритър заяви, че в момента Багдад не представлява никаква заплаха за съседите си или за САЩ и няма доказателства, че притежава оръжия за масово унищожаване.

“Риториката на страха, използвана от моето и други правителства, днес не е подкрепена от твърди факти, които да докажат твърденията, че Ирак притежава оръжия за масово поразяване или че има връзки с терористични групи, отговорни за атентатите в САЩ. Без такива факти всичко друго са спекулации и според международните закони няма основание една страна да тръгне на война срещу друга страна, като се позовава само на спекулации”, заяви Ритър, който се превърна в изявен критик на американската политика към Ирак.

Скот Ритър призова Багдад да приеме отново инспекторите и да им предостави безпрепятствен достъп, като подчерта, че това е единственият начин да се избегне нова война, а Ирак да докаже, че няма нищо за укриване.

Преди срещата си с Блеър, президентът Буш разговаря последователно с австралийския премиер и с лидерите на Франция, Русия и Китай по въпроса за Ирак.

Според австралийския премиер Джон Хауърд, Буш още не е взел решение дали САЩ да ударят Ирак. Хауърд подчертал пред събеседника си, че според Австралия евентуална акция срещу Ирак трябва да бъде предприета с участието на ООН и че не е редно САЩ да поемат цялата отговорност за действията срещу Багдад.

Белият дом не съобщи официална информация за разговорите на Буш с Владимир Путин, Жак Ширак и Цзян Цзъмин - част от усилията на Вашингтон да получи международна подкрепа за намерението си да свали Саддам Хюсеин. Неофициално анонимен служител от Белия дом каза, че това е "началото на процеса от консултации с приятели и съюзници, за който президентът говори в сряда". Разговорите са свързани с въпроса "как да бъде премахната заплахата, която представлява Саддам Хюсеин, и за непрестанното придобиване от Ирак на оръжия за масово поразяване", заяви той. В сряда американският лидер обеща да представи становището си по иракския въпрос на 12 септември в речта си пред Общото събрание на ООН.

Според говорителката на френския президент, по време на разговора си с Буш Ширак е повторил отдавнашната си позиция по въпроса: решението за евентуално започване на военни действия срещу Ирак трябва да бъде взето от Съвета за сигурност на ООН.

Освен с Буш, руският президент Путин обсъди темата Ирак и в разговор с британския премиер Блеър. Според говорителят на Путин Алексей Громов, руският президент е повторил, че Москва е против удар срещу Ирак. Путин е заявил, че "много се съмнява", че има каквито и да било основания за използване на сила за промяна на режима в Багдад, съобщи Громов. Руският президент е казал също така на Блеър, че има възможност за политическо уреждане на кризата около предполагаемото натрупване от Ирак на оръжия за масово унищожение.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.