Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Европа имат нужда от нови мостове за новия век

0 коментара

В интервю за в. Таймс британският премиер Тони Блеър се опитва да омаловажи слуховете за разединение между Съединените щати и Европа и да атакува онези от двете страна на Атлантика, които може би искат да ги разделят. В отношенията ЕС-САЩ има проблеми и тази седмица Джордж Буш ще се изправи директно срещу тях. Съществува опасност евентуалното засилване на различията в мненията по определени въпроси да породи криза на взаимно неразбирателство.

Тони Блеър е решен да направи всичко възможно, за да предотврати това. Той е прав да действа не само заради самата същност на проблема, но и защото Великобритания ще бъде особено притеснена, ако има сериозен разрив между САЩ и ЕС.

Развитието на отношенията между САЩ и Европа е неизбежно и те трябва да бъдат разглеждани в международен план. Студената война започна през 1945 г. в Европа и продължи на този континент до колапса на комунизма. По такъв начин Европа бе в центъра на американската външна политика. Би било смешно да се приеме, че съвсем същият модел ще се запази в един нов и различен контекст. Съединените щати развиват отлични икономически връзки с част от НАФТА, гледат към Китай, Русия и Япония с оглед на геополитическата си стратегия и чувстват заплаха за своите интереси от редица страни от Близкия изток до Източна Азия. Европейският съюз е ангажиран със свои собствени политически експерименти.

Политическите институции могат или да смекчат, или да изострят характера на съществуващите проблеми. Изминалите десет години не донесоха голямо обновление в институциите. Би било полезно, ако Европа и САЩ покажат повече въображение през следващото десетилетие

Има три сфери, които спешно се нуждаят от внимание.

Първата е в рамките на ЕС и засяга външнополитическия ѝ апарат. Както потвърждава Тони Блеър, личните връзки между Белия дом и основните европейски лидери са значително по-близки, отколкото подсказва впечатлението от последните няколко месеца. Европейската комисия е до голяма степен отговорна за това развитие. По-специално еврокомисарят по външните отношения Крис Патън изглежда доволен да играе роля, която не е много по-различна от тази на сенатор Джеси Хелмс във Вашингтон. И двамата изразяват ясна позиция и заемат постове, които предполагат, че имат влияние върху външната политика, но не са решаващи фигури. Великобритания, Германия, Франция, Италия и Испания трябва да открият начин за по-добро представяне на външната им политика.

Все по-вероятно е повечето проблеми, с които трябва да се справят Европа и САЩ, да бъдат от икономическо естество. Г-8 се превърна в огромно дипломатическо сборище, което включва и други актьори. Периодичните срещи на върха между ЕС и САЩ като тази миналия месец не са най-доброто място за потенциално деликатни икономически дискусии. Мрежата от контакти в рамките на срещите на Международния валутен фонд или на Световната банка са полезни, но им липсва структура.

Има и допълнителна празнина, с която страните също трябва да се справят. Както отбелязва Тони Блеър, срещите между американски и европейски политици по въпроси на икономическата и социалната политика като престъпността, образованието, здравеопазването и транспорта могат да бъдат неоценими. Прототипът дойде под формата на семинари на Третия път, но смяната на администрацията на Клинтън и свалянето на много лявоцентристки правителства в Европа не бива да слагат край на тази съвместна инициатива. Подновяването на тези срещи ще позволи обмена на нестандартни идеи в напредналите демокрации в полза на всички страни.

Студената война донесе със себе си множество нови инициативи - включително плана Маршал, НАТО и до известна степен самата Европейската икономическа общност. Периодът след 1989 г. не допринесе с много освен с неясната, макар и често от голямо значение Организация за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/. Работата на г-н Блеър е да строи мостове. Строителството обаче не може да започне без инстутуционална архитектура или споделени цели. Настоящият спор не бива да бъде преувеличаван, но не бива да бъдат игнорирани и опасностите, които той носи.

По БТА

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.