Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ: Идва край на бездействието спрямо Ирак

0 коментара

Вашингтон ще предприеме едностранни действия срещу Ирак, ако Съветът за сигурност на ООН и другите правителства се откажат да разоръжат Багдад. Това заяви категорично американският държавен секретар Колин Пауъл в реч пред европейските лидери на Световния икономически форум в Давос.

Пред световните икономически лидери Пауъл подчерта, че различните мнения не могат да бъдат извинение за бездействие спрямо Ирак. Не трябва да се позволява сегашната ситуация с Ирак да продължава, добави той.

"Иракският режим не трябва да се съмнява, че ако не се разоръжи по мирен път сега, ще бъде разоръжен по-късно. САЩ смятат, че времето изтича. Няма да се откажем от войната, ако тя е единственият начин да освободим Ирак от оръжията за масово поразяване. Продължаваме да си запазваме суверенното право да предприемем военни действия срещу Ирак сами или в коалиция с желаещите да се присъединят. Както заяви президентът Буш, ние не можем да защитим Америка и нашите приятели, само като се надяваме на най-доброто. Историята ще осъди строго тези, които са виждали приближаващата опасност, но не са предприели действия", заяви Пауъл пред форума в Давос.

Американският държавен секретар отново обяви, че иракският президент Саддам Хюсеин поддържа връзки с Ал Каида.

В речта си американският държавен секретар заяви, че иракският режим не е издържал теста с декларацията, в която трябваше да обяви до 8 декември м.г. пред ООН оръжейните си програми. Според него този документ от 12 000 страници е опит "чрез обема да се скрие липсата на истинност на данните".

Блеър: Войната зависи от действията на Саддам

В интервю пред Би Би Си днес и британският премиер Тони Блеър заяви, че оръжейните инспекторите на ООН се нуждаят от още време за проверките си в Ирак, но не и от месеци. Ще им бъде дадено толкова време, колкото е необходимо да свършат работа, но не смятам, че се нуждаят от месеци, за да разберат дали Саддам Хюсеин е склонен да сътрудничи или не, изтъкна британският премиер.

И Блеър, подобно на Пауъл, заяви, че времето, с което инспекторите на ООН разполагат, не трябва да бъде използувано, за да се играе на криеница с иракския президент.

"Войната не е неизбежна - това зависи от Саддам. Ако той сътрудничи на инспекторите, ако обяви какви материали притежава, ако сътрудничи изцяло с тях, като им позволява не само достъп, но ги информира какви материали има и им разреши да ги затворят, като направи Ирак сигурна страна, свободна от оръжия за масово поразяване - химически, биологични и може би ядрени, въпросът е решен. Но в момента той не прави това", каза Блеър в интервюто си пред телевизия Би Би Си.

Британският премиер добави, че Великобритания може да започне военна операция без подкрепата на ООН само ако инспекторите обявят, че Саддам Хюсеин не сътрудничи и някой от постоянните членове на Съвета за сигурност наложи вето на втора резолюция. Той подчерта, че отказът на иракските власти да сътрудничат ще представлява нарушение на резолюция 1441 на СС на ООН.

Ден по рано Блеър е провел продължителен телефонен разговор с американския президент Джордж Буш. И двамата са потвърдили, че ако Ирак не предаде оръжията си за масово унищожение, ще трябва да бъде разоръжен със сила, съобщи говорител на британския премиер, цитиран от АП. Агенцията напомня, че на 31 януари е запланувана среща между американския президент и британския премиер в резиденцията на Джордж Буш Кемп Дейвид.

Сътрудничат ли иракските власти - акцент в доклада на МААЕ

Също днес директорът на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ Мохамед ел Барадеи настоя Ирак да убеди своите учени да се съгласят да бъдат разпитани от оръжейните инспектори на ООН в отсъствието на иракски официални представители, предаде АФП. Изявлението на Ел Барадеи е по повод отказа вчера на трима иракски изследователи да бъдат разпитани в Ирак от инспекторите на ООН, ако на разговорите не присъстват представители на иракската власт.

Този факт буди съжаление, заяви Ел Барадеи пред журналисти, преди да отлети от Виена за Ню Йорк, където утре трябва да докладва за хода на проверките пред Съвета за сигурност на ООН. Ирак заяви, че ще насърчи своите учени да бъдат разпитани на четири очи и се надявам да ускори процеса, допълни директорът на МААЕ.

Според говорителката на МААЕ Мелиса Флеминг, голяма част от доклада е посветен на въпроса за сътрудничеството между оръжейните инспектори и иракските власти. По думите ѝ, генералният директор на агенцията Мохамед ел Барадеи няма да може да докладва за напредък в разговорите с иракските учени, както се е надявал.

Вашингтон не изключва ядрен отговор на оръжие за масово поразяване на Саддам

Международната агенция за атомна енергия заяви, че още не е открила доказателства за тайна иракска програма за атомни оръжия и в утрешния си доклад ще информира Съвета за сигурност на ООН за това, предаде Ройтерс.

Вашингтон обаче не изключва употребата на ядрено оръжие, ако президентът Саддам Хюсеин използва оръжия за масово унищожение срещу Съединените щати и техните съюзници, заяви днес началникът на канцеларията на Белия дом Андрю Кард по телевизионния канал Ен Би Си.

В отговор на въпроса дали Вашингтон ще използва ядрени оръжия при евентуална военна интервенция в Ирак, Кард отговори: "Ако Саддам възнамерява да прибегне към оръжия за масово поразяване, трябва да се знае, че Съединените щати ще използват всички средства".

По-рано днес в. Лос Анджелис таймс съобщи, позовавайки се на военния експерт Уилям Аркин, че вече е изготвен план за употреба на ядрено оръжие, който може да бъде приложен при евентуална военна операция срещу Ирак. Стратезите от Пентагона обмислят тази възможност за разрушаването на подземните командни центрове на Саддам Хюсеин.

По думите на експерта Уилям Аркин, през декември 2001 г. министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд е подписал таен документ за ядрената политика на страната, отваряйки възможността за употреба на ядрени оръжия срещу обекти, които не могат да бъдат поразени от конвенционални оръжия. В списъка на потенциалните цели са поставени страни като Ирак, Иран, Северна Корея, Либия и Сирия.

Този документ задължавал освен това военните стратези да изготвят планове за нападение срещу подземни обекти, където са складирани оръжия за масово унищожение. Специалистите били на мнение, че радиационният ефект от подобни удари щял да бъде ограничен.

Според Аркин, който е бивш служител на военното разузнаване, военните експерти вече са изготвили план, който може да бъде приложен при евентуална военна операция срещу Ирак.

По думите му самият факт, че администрацията на Буш обмисля да прибегне до ядрени оръжия за превантивни действия, снижава значително ядрения праг.

Помолен от Франс прес да коментира думите на военния експерт, представител на администрацията на Буш заяви, че САЩ си запазват правото да защитават себе си и своите съюзници с всички необходими средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.