Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ искат Северна Македония "спешно" да започне преговори за ЕС

"София и Скопие да решават сами проблемите си и да ги държат извън ЕС и НАТО"

27 коментара
Матю Палмър

Спешно трябва да се проведе междуправителствена конференция за започване на преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз, призова зам. -помощник държавният секретар на САЩ Матю Палмър в интервю за "Гласът на Америка".

По думите му Вашингтон би искал Скопие и София да решават проблемите в двустранните си отношения чрез диалог и да пазят проблемите от разискване в многостранни формати, включително в НАТО и ЕС.

"Със сигурност никой не иска да види един съюзник в НАТО и партньор от НАТО да се заплашват един друг", каза Палмър.

Северна Македония не започна преговори за присъединяване в ЕС, тъй като България не одобри преговорната ѝ рамка. Това стана, след като Скопие отказа да се съобрази с българските изисквания, а останалите страни членки не ги вкараха в рамката. Вече месеци напрежението в двустранните отношения ескалира и няма сигнали за пробив в кризата. Напротив, премиерът Бойко Борисов делегира на ВМРО темата и тя стана основна част в предизборната кампания на партията на Красимир Каракачанов.

Правителството на Зоран Заев втвърди тона, а опозиционната ВМРО-ДПМНЕ реагира истерично при споменаването на каквито и да били отстъпки към България. Преговорите между София и Скопие зациклиха и не е ясно как може да се реши ситуацията. Призивите и на САЩ, и на ЕС, са до края на годината Скопие да започне преговори.

"Чувстваме момент на спешност. Смятаме, че Северна Македония и Албания заслужиха междуправителствената конференция и официално отваряне на присъединителните преговори. Много бихме искали това да бъде договорено тази годин", каза Палмър.

Той отбеляза, че САЩ искат да "отстранят пречките", отбелязвайки, че Северна Македония и Албания са свършили трудна работа и са си "написали домашното, правейки някои от необходимите реформи".

В същото време обаче САЩ очакват Скопие да "свърши по-добра работа" в борбата с корупцията.

"Гражданите на Северна Македония очакват това от тяхното правителство. Колкото по-добре правителството се справя с корупцията, толкова повече ще постави този проблем под контрол и повече други държави, включително съюзници от НАТО, ще виждат Северна Македония като място за инвестиции, вярвайки, че споразуменията ще бъдат спазени, където няма да бъдат подкупени и където те ще имат разумна възвръщаемост на инвестициите в предвидима среда, включително в съдебната система", посочи дипломатът.

България не блокира присъединяването на Северна Македония към НАТО, разчитайки, че Скопие ще изпълнява подписания през 2017 година Договор за добросъседство.

Според българските власти, след като Северна Македония е станала част от Алианса, управляващите там са спрели да се съобразяват с договора и да работят за решаване на проблемите с езика на омразата и историята.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NORAD
    #27

    А два от старите , въоръжени до зъби с американско оръжие съюзници, да се заплашват взаимо вече 40 години дали е приемливо...

  2. Обектив
    #26

    България не трябва да чака да я обвиняват, а да изясни дибре на Държавния Департамент на САЩ, че българският народ в РСМ и в РБ е жертва на Руско-сръбската политика за насаждане на разделение, противопоставяне и омраза!

  3. Обектив
    #25

    По повод на някои упреци, че решението на проблемите ни с РСМ не е успешно ! Отстрани нещата винаги изглеждат лесни и прости.
    Да, Договорът за добросъседство има по-скоро пожелателен, отколкото задължителен характер и не включва конкретно разписани ангажименти със срокове.
    Сега изглежда наивен, но нека не забравяме, че дори в този му вид той помина с огромна съпротива едва с 1 глас в парламента на РМ.
    Нека не забравяме също, че този документ отвори пътя на РМ за преговори с Гърция и за приемането

  4. fantom
    #24
    Отговор на коментар #20

    Бойко Борисов и външният ни министър нямат проблеми. Проблемът си ти и такива нехранимайковци като тебе, които ти плащат да пишеш от чужбина. А и не знаеш добре български.

  5. dimitardi100
    #23

    Зверовете разкъсват по-лесно плячката , когато е по-малка, по-слаба и по-разпокъсана. Това е причината никой да не иска да чуе и види аргументите на историческата истина.

  6. dimitardi100
    #22

    САЩ нямат нищо общо с ЕС !Освен това нашите американски приятели трябва много добре да разберат, че българският национален интерес стои много по-високо от мнението на всеки американец, дори и на президента, а какво остава за държавен секретар втори разряд !

  7. milan
    #21

    България иска повече от САЩ, РСМ в ЕС. Практиката показа, че с титовизма и македонизма, с руски и сръбски щпиони, една държава не може в ЕС. Та била тя и в НАТО.

  8. Free spirit
    #20

    Така и не разбрах какъв е порблема на Бойко Борисов и външния ни министър че блокираха присъединяването на Македония. Какво толкова ако си начичат езика Македонски. Аз не го разбирам много добре. Друг е въпроса че и съвремения български не го разбирам...така опошля през последните 30 години. За по маловажните неща трябваше да отстъпим а да си държим на важните: ле например Климент охридски и цар Самъул са българи. Не македонци. А дали е диалект или самстоятелен език?...В политиката за да успееш трябва да бъдеш гъвкав. Политикинстване от позиция на сила никога до нищо добро не е довела, особено мейду съседски държави...

  9. Стефанов
    #19

    Кога ще влезе измислената държава в ЕС, е проблим само на страните членки на ЕС, а не на държави извън съюза, особенно на „световния полицай„,а всъщност терорист - САЩ

  10. Коментарът е изтрит в 14:43 на 6 януари 2022 от автора.
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.