Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ клони към по-широко разширяване на НАТО

0 коментара

Съединените щати дадоха най-ясния досега знак, че през есента в Прага ще подкрепят широко разширяване на НАТО към Източна Европа.

"В Прага нашите нации ще направят историческа стъпка към премахване на съществуващите все още разделения в Европа, каза вчера президентът Буш в обръщението си към срещата на върха в Букурещ на 9-те страни-кандидати за НАТО.

Ние ще се насочим към адаптиране на структурите на НАТО и ще увеличим възможностите им, така че нашите общества и нашите граждани да са по-добре защитени срещу новите предизвикателства, откъдето и те да идват", каза още той.

НАТО, което прие при последното си разширяване през 1999 Унгария, Чешката република и Полша, все още нищо не е казало официално за това кои страни вероятно ще получат одобрение на срещата на върха в Прага.

Въпреки това заместник държавен секретар на САЩ Ричард Армитидж заяви вчера, че политиката за разширяването на НАТО се е променила след атентатите от 11 септември срещу Ню Йорк и Вашингтон.

Терористичните атаки в Съединените щати "доведоха до спояващ ефект, както в НАТО, така и в страните, стремящи се към НАТО. Някои от нашите приятели и съюзници направиха крачка напред след ударите от 11 септември, каза още г-н Армитидж. Той отбеляза, че няколко страни-кандидати за НАТО от Централна и Източна Европа са подпомогнали стремежите си, предоставяйки чувствителна военна и логистична подкрепа на водената от САЩ война срещу тероризма в Афганистан и навсякъде другаде по света.

Ръководителите на 9-те официални кандидати - Латвия, Литва, Естония, Словакия, Словения, Румъния, България, Македония, и Албания - са събрани в Букурещ заедно с хърватските партньори.

Тъй като се очаква Вашингтон да има решаващата дума, за това кои и колко страни да бъдат приети в НАТО, делегатите на срещата в Букурещ слушаха внимателно думите на заместник държавния секретар Армитидж, опитвайки се да доловят накъде се накланят симпатиите на администрацията на Буш.

Всичките девет кандидати правят усилия, за да изпълнят изискванията на подробните програми за военни реформи, като едновременно с това се опитват да убедят НАТО, че имат нужната политическа и икономическа стабилност, за да са полезни съюзници.

Възможностите за разширяването на пакта варират от минималния брой нови членове, които може да са Словения, Словакия и една балтийска държава, до много по-амбициозно разширяване, включващо и трите балтийски държави, и Румъния и България.

Македония и Албания имат малък шанс да получат покана за членство на този етап от разширяването.
Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън, във виедозаписано поздравление към делегатите, каза, че броят на страните, които ще бъдат поканени варира от "от една до девет". Армитидж обаче даде ясно да се разбере, че Буш клони към по-голяма бройка.

"Съединените щати се насочват към най-голямото възможно разширяване на членовете на НАТО на срещата в Прага", каза Армитидж след срещата с румънския премиер Адриан Настасе. Армитидж подчерта, че има намерение да предаде същото послание и на срещата в Брюксел на Изпълнителния комитет на НАТО.

Румъния и България, за които до преди година се смяташе, че имат много малки шансове да получат покана, спечелиха през последните месеци няколко привърженици, които смятат, че терористичните атаки срещу САЩ налагат укрепване на югоизточния фланг на НАТО и създаването на "сухопътен мост" към Турция.

Двете страни участват в мисии на НАТО и на САЩ на Балканите и в Афганистан. Българският външен министър Соломон Паси каза в интервю, че "е ясно, че мисията на НАТО трябва да бъде променена след 11 септември". Българският министър каза още, че България е позволила на САЩ да използват нейна военно-въздушна база за афганистанската кампания - за пръв път в историята си, разрешавайки разполагане на чужди войски на нейна територия.

Румънските домакини разгласиха съвместно писмо до делегатите на срещата в Букурещ от ръководителя на мнозинството в Сената, демократът Том Дашъл и от ръководителя на републиканското малцинство Трент Лот. В него двамата заявяват, че "разширяването продължава да има подкрепата и на двете партии" в Сената.

Предлагайки надежди за голямо разширяване, г-н Армитидж каза, че е предупредил кандидатите, че тежката работа по подготовката на техните армии за членство в Алианса трябва да продължи и след Прага. Отбелязвайки увеличаващият се оптимизъм на много от събраните на срещата страни, Армитидж отбеляза "Искаме да сме сигурни, че те ще продължат да работят с пълни сили".

Често се споменават руските възражения за разширяването на НАТО. Президентът Буш, обаче, в своето обръщение отбеляза сближаването със Запада на руския президент Владимир Путин по въпросите на борбата с тероризма, което е приглушило критиките на Москва към разширяването на Алианса. "Изпълнени сме с решителност да извлечем полза от безпрецедентната възможност да изградим партньорство с Русия, което да се фокусира върху реалистично и конкретно сътрудничество срещу общите предизвикателства", каза президентът Буш.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.