Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ лобират за Турция в замяна на нейно участие във войната срещу Ирак

0 коментара

Администрацията на Джордж Буш започва голяма кампания, за да си осигури подкрепата на новото ислямистко правителство на Турция за откриването на северен фронт в случай на война с Ирак, съобщиха вчера високопоставени служители.

Като част от тези усилия заместник-министърът на отбраната на САЩ Пол Д. Улфовиц планира в неделя да отпътува за поредица консултации в Анкара, Брюксел и Лондон. Турция е най-важната му спирка.

Членове на администрацията заявиха, че САЩ ще могат да победят Ирак и без помощта на Турция. Но те смятат, че американската военна кампания би била по-решителна и би приключила по-бързо, ако иракските военни бъдат принудени да се сражават на няколко фронта.

Та казаха още, че Пентагонът трябва да разсее несигурността относно турското участие в евентуален конфликт. В САЩ работят по два плана: единият предвижда активното участие на Турция във военна кампания по свалянето на режима на Саддам Хюсеин, а другия не включва такова участие. Високопоставени американски източници твърдят, че Вашингтон не разполага с много време за определянето на своята стратегия за северния фронт, тъй като едва ли иракското правителство ще сътрудничи на оръжейните инспектори на ООН.

Освен обиколката на Улфовиц предстоят и други визити в Европа, Азия и Близкия изток: на Ричърд Армитидж - заместник-държавен секретар, на Стивън Хедли - заместник на съветника по националната сигурност на президента Буш, на Дъглас Дж. Фейт - помощник-министър на отбраната, отговарящ за политиката. Помощник-държавният секретар по политическите въпроси Марк Гросман ще придружи Пол Улфовиц в обиколката му, след което ще продължи по свой маршрут.

Първата спирка на Улфовиц ще бъде Брюксел, където той ще се срещне с посланиците на страните от НАТО. Администрацията на Буш би желала членовете на НАТО да се присъединят към коалицията от държави, които могат и искат да се противопоставят на Ирак.

Освен това администрацията иска алиансът да подкрепи съюзничката Турция в случай на война с Ирак. Член пети от Северноатлантическия договор предвижда нападението срещу една страна от договора да бъде смятано за нападение срещу всички страни. Вашингтон иска този текст да бъде приложен в евентуалната война с Ирак.

Улфовиц ще посети и Лондон, който е най-твърдият съюзник на Вашингтон по иракския въпрос. Очаква се британците да участват с войски в нападението срещу Ирак.

Но визитата в Турция е ключова.

Администрацията на Буш вече осъществи интензивни консултации с Турция относно евентуалния сблъсък с Ирак. През пролетта вицепрезидентът Ричърд Чейни посети Анкара, но изборната победа на Партията на справедливостта и развитието, чието ръководство изповядва твърди ислямистки възгледи, принуди Вашингтон да започне отначало /Преди изборите тази партия даде знак, че ще остави на турските военни да решават въпроса за Ирак/.

Администрацията използва няколко аргумента, за да убеди Турция да участва в офанзивата.

Първо, тя твърди, че така войната ще приключи по-бързо и затова икономическите загуби за Турция ще бъдат по-малки, ако участва.

Освен това Вашингтон казва, че военната заплаха ще накара Саддам Хюсеин да сътрудничи на оръжейните инспектори на ООН, въпреки че някои висши членове на администрацията изказват лични мнения, че Багдад едва ли ще сътрудничи.

Администрацията на Буш даде знак, че е готова да отпусне на Турция икономическа помощ като компенсация за евентуални загуби заради войната с Ирак. Размерът на тези помощи е въпрос на преговори.

По-общо казано, Вашингтон твърди, че за Анкара ще бъде икономически изгодно, ако в Ирак бъде сложено ново правителство и се разшири търговията с Ирак. Освен това САЩ подкрепят усилията на Турция да се присъедини към Европейския съюз.

Администрацията на Буш даде и ясен знак, че няма да подкрепи създаването на отделна кюрдска държава в северен Ирак.

Висш служител от администрацията изрази увереност, че Вашингтон ще съумее да разсее безпокойствата на Турция. В момента турското ръководство има да решава редица въпроси, сред които кандидатурата за ЕС и предложеният от генералния секретар на ООН Кофи Анан план за Кипър.

По време на войната в Персийския залив през 1991 г. САЩ нанасяха въздушни удари от военни бази в Турция. Тогава в страната бяха дислоцирани и екипи за издирвателни и спасителни операции.

След войната американски и британски самолети използват базите на турските ВВС, за да патрулират над забранените за полети зони над северен и южен Ирак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.