Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ, платете вноските си в ООН

0 коментара

Съединените щати имат амбицията да бъдат лидери в ООН. Те се стремят да направят Съвета за сигурност съюзник в усилията за сдържане на Ирак. Дали са одобрението си за безчет мироопазващи мисии на ООН. Чрез хуманитарните ѝ агенции са изпращали помощи за нуждаещите се. Те обаче изглежда не са в състояние да изпълнят основното си задължение към световната организация - да платят парите, които ѝ дължат.

САЩ изостават с плащането на вноските въпреки продължителния спор, който трябваше да уреди въпроса. През 1997 г. Конгресът и Клинтън постигнаха споразумение САЩ да изплатят на ООН 926 милиона долара закъснели сметки, при условие че организацията подобри своето вътрешно управление и намали задълженията на страната в бъдеще. В продължение на две години Конгресът не даде пари по това споразумение, тъй като републиканците в Камарата на представителите обвързаха отпускането им с абсурдната забрана върху помощите за семейно планиране, с което предизвикаха налагане на вето от Клинтън.

През 1999 г. Конгресът направи едно плащане от 100 милиона долара и заяви, че ще даде още, след като ООН приеме намаления на американските вноски. Световната организация направи това през декември и Сенатът веднага гласува отпускането на още 582 милиона долара.

За разлика от него обаче Камарата на представителите се зае с изготвянето на сложен проектозакон, включващ клауза за Международния наказателен съд. Ръководителите на камарата не харесват този съд и някои от подозренията им са логични. Но казаното в проектозакона не е логично. Той предвижда да бъде прекъсвана военната помощ за всяка страна извън НАТО, която ратифицира договора за създаване на този съд, и да бъде забранявано участието на САЩ в умиротворителни сили на ООН, ако американските военни не бъдат предварително снабдени с гаранции срещу съдебно преследване. При определени условия американското правителство може да поиска такова освобождаване от преследване. Погрешно е обаче дейността на страната да се спъва с подобен задължителен закон.

Ако Камарата на представителите не се съгласи да отдели законопроекта за Международния наказателен съд от законопроекта за разходите по ООН, правителството може да наложи вето върху целия пакет. Това още повече ще забави изплащането на вноските и ще накърни международното доверие към страната. След месец президентът Буш ще произнесе реч в Общото събрание на ООН.

Камарата на представителите трябва да деблокира парите преди това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.