Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ се оттеглят от Договора за противоракетна отбрана от 1972

0 коментара

Администрацията на Джордж Буш скоро ще обяви официално, че САЩ се оттегля от Договора за противоракетна отбрана /ПРО/, съобщиха снощи конгресмени от Републиканската партия. Според пожелали анонимност правителствени източници във Вашингтон, най-вероятно днес президентът Буш ще оповести това решение. Така президентът на САЩ ще задейства клаузата за шестмесечно предизвестие за оттеглянето на една от страните от подписания през 1972 г. между САЩ и СССР договор

ИТАР-ТАСС също съобщи, позовавайки се на анонимни правителствени източници в американската столица, че Джордж Буш е взел решение страната му да се оттегли от Договора за ПРО и скоро ще уведоми Русия за това. Излизането на САЩ от Договора за ПРО ще навреди на международната сигурност, но няма да влоши руско-американските отношения. Така ИТАР-ТАСС резюмира изявленията на изтъкнати политици в Русия. Агенцията цитира председателя на комисията по външна политика към Съвета на федерацията Михаил Мергелов, според когото тази вест би била посрещната в Москва спокойно, прагматично и без истерия. По думите на Мергелов ще бъде по-добре американската страна се оттегли от подписания през 1972 г. договор с 6-месечно предизвести, както предвижда текстът му, вместо да го нарушава.

Според Сергей Карганов, който оглавява Съвета за външна и отбранителна политика, отказът на администрацията на Джордж Буш от договора ще бъде негативна новина, която обаче няма да изостри двустранните отношения. Карганов смята, че такова развитие би било по-изгодно за Русия, тъй като отговорността се поема от Вашингтон.

Коментарите отбелязват, че Вашингтон иска да се възползва от затоплените отношения с Москва след сътрудничеството в борбата срещу тероризма и да прокара едно решение, което е взето отдавна. Това вероятно става точно сега поради напредването на проекта за Антиракетна защита, който САЩ разработват от няколко години. На 4 декември тази година САЩ извършиха поредния, четвърти, този път успешен, опит за откриване и поразяване на ракета, симулираща нападение над САЩ. Досега висши американски представители, сред тях и държавният секретар по отбраната Рамсфелд, твърдяха че разработваната система за противоракетна отбрана не нарушава Договора от 1972 и остава в неговите рамки..

Том Дашли, шеф на мнозинството от демократи в Американския сенат осъди решението на Буш и го нарече "шамар в лицето на всички, които работят от години за намаляване на ядрените оръжия."

Русия не иска да се откаже от договора от 1972 и предлага той да бъде заменен с нов. САЩ обаче се опасяват, че един нов договор за ПРО ще разкрие част от военните им тайни и това е още една причина да предпочетат да се оттеглят, вместо да преговарят наново. Европейските си съюзници от НАТО, които или са резервирани или дори враждебни на американската инициатива за противоракетна отбрана, не можаха да повлияят на администрацията на Буш и получиха само символичното отпадане на определението National в названието на проекта. Благодарение на това сега той се нарича само Missile Defense.

Фактор за обявяването на решението за оттегляне от договора за ПРО от 1972 е и началото на президентската кампания през есента на 2004, когато Буш иска се похвали с реално започване на проекта. Във вчерашната си реч по повод три месеца от терористичните атаки срещу Ню Йорк и Вашингтон Буш ясно заяви, че въпросите на сигурността ще са в центъра на вниманието на правителството на САЩ. Буш подчерта, че САЩ ще засилят усилията си в изграждането на антиракетната система, високотехнологичните оръжия и специалните служби. Във вчерашната реч на Буш, която повтаря части от подобна негова реч от 1999, обаче липсва конкретното посочване на държави, които са потенциална заплаха за САЩ. През 1999 Буш посочи Северна Корея, Ирак, Иран и Китай като страни, срещу чиято заплаха ще се изгради антиракетната система.

Американският проект за "Противоракетен щит", планира в бъдеще да покрие и предпазва цялата територия на САЩ. В сравнение с договора подписан на 26 май 1972 в Москва това е прилагане на нов принцип на защита.

Договорът от 1972 за ограничаване на балистичните антиракетни ситеми засяга само САЩ и бившия СССР, сега съответно Русия. Договорът, подписан от Никсън и Брежнев, засилва доверието между държавите, но всъщност не намалява въоръженията. Потвърден през 1974 и уточнен през 1997, Договорът определя елементите на антиракетните системи за отбрана, в които се включват както ефективни елементи, така и такива в строеж, в етап на опити, поправки, конверсии или тези на склад.

Според Договора антиракетните системи за отбрана включва балистични ракети-прехващачи, средства за изтрелването им и радарни системи за откриване. Договорът фиксира, че всяка от двете страни, които са го подписали, няма да използва за защита на столицата си повече от 100 ракети-прехващачи, 100 установки за изстрелване и повече от 6 радарни комплекса за контрол. Освен това двете страни са подписали през 1972, че няма да имат повече от 100 ракети-прехващачи, 100 установки и 20 радара, с които да защитават зоната на разполагане на междуконтиненталните стратегически ракети земя-земя.

Всяка страна се задължава да не разполага в близост до границите си радари за ранно предупреждение.

Освен това двете страни се задължават да не конструират, да не изпробват и да не разполагат системи или елементи от антибалистични ракети в морето, въздуха и космоса, както и на подвижни сухопътни платформи.

В заключителните разпоредби на Договора от 1972 се определя, че упражнявайки своя национален суверенитет поради това, че "извънредни обстоятелства" заплашват "върховните интереси", всяка от подписалите го страни, може да се оттегли от Договора с шестмесечно предупреждение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.