Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вероятният нов македонски премиер бързо влезе в конфронтация с България

Мицкоски за коментарите на Главчев: Ще чакаме да дойде някой разумен за преговори

26 коментара
Слоган на ВМРО-ДПМНЕ, сн. БГНЕС

Лидерът на спечелилата изборите в Северна Македония ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски и вероятен нов премиер бързо потвърди, че няма да се откаже от провокативния тон към София, който е много популярен в страната.

Той поиска нов анекс към договора за добросъседство и отново заговори за предоговаряне на условията за започване на реални преговори за членство в ЕС, което вече неколкократно бе отхвърлено от различни европейски представители.

Мицкоски отговори и на българския служебен премиер Димитър Главчев, който каза, че България не е готова на повече отстъпки към Северна Македония, като коментира по-рано, че не вижда за какво точно е отстъпила България.

"Аз не виждам от какво България е отстъпила. Аз не виждам такова нещо. За пръв път двустранен договор е част от преговорна рамка", посочи Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ спечели убедително парламентарните избори, като се нуждае само от три депутати, за да формира управленско мнозинство в 120-местния парламент. Мицкоски потвърди, че очаква подкрепа от по-малката коалиция на албански партии "Заслужава си“, но не изключва и по-широка подкрепа.

Мицкоски представи рамката за бъдещо коалиционно споразумение, сн. БГНЕС

В същото време обаче албанските партии стигнаха до съгласие да не подкрепят управление, което няма да подкрепи промените в конституцията, с които в нея ще бъдат вписани и българите. Това условие залегна в преговорната рамка на Северна Македония.

ВМРО-ДПМНЕ се обяви срещу "българския диктат" върху конституционните промени и заложи на опорки, като тази, че може да договори по-добри условия. Въпреки това очакванията са, че и ВМРО-ДПМНЕ ще търси вариант да придвижи страната към ЕС, като "опакова" конституционните промени по по-приемлив начин за симпатизантите си.

От ВМРО-ДПМНЕ обявиха рамката, в която ще водят разговорите за евентуална бъдеща коалиция за управление, и един от принципите в нея е "реализация на стратегическия интерес за европейска интеграция чрез диалог и спазване на принципи”.

Позицията за ВМРО-ДПМНЕ за конституционните промени

От ВМРО-ДПМНЕ са по-умерени около темата. Като Мицкоски коментира, че Северна Македония ще приеме промените, но след като влезе в ЕС.

Подобен вариант вече бе отхвърлен и от ЕС обясниха, че няма опция да се предоговарят условията. В същото време Скопие е под силен натиск от страна на САЩ и големите европейски държави да се придвижи към ЕС на фона на интересите на Русия и Китай в региона.

Политици от предпочитания коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ „Заслужава си” (ВРЕДИ), неколкократно са заявявали, че приемането на промените в конституцията, за да продължи Северна Македония по европейския път, са тяхното условие, за да участват в правителството.

Попитан дали това не е проблем за него, Мицкоски заяви, цитиран от БТА, че не иска да прави договор "в дух на ултиматуми" и ако ВМРО-ДПМНЕ уважава избирателите на "Заслужава си” и те трябва да уважават избирателите на ВМРО-ДПМНЕ.

"Никой не е против европейското бъдеще, напротив, но не мога да приема, че това, което е поставено на масата или го приемаш или го оставяш. Това е ултиматум и няма нищо общо с европейските ценности, нито пък аз съм участвал в договарянето на този ултиматум. Нещо повече, предложихме да бъдем част от този процес. Отказаха ни. Не може ВМРО-ДПМНЕ и македонският народ да плаща грешките на някои неразумни или неопитни политици..", заяви Мицкоски.

Договорът за добросъседство с България

ВМРО-ДПМНЕ заговори за предоговаряне на договора за добросъседство с България, подписан през 2017 година, който така и така не се изпълнява.

"Не виждам какво е толкова страшно след като имаме анекс към Договора за приятелство и добросъседство с България, да имаме още един анекс към него, в който да видим какви принципи ние ще представим и с какво ние ще влезем в тези разговори. С такава концепция, като сегашната ние нямаме намерение да го подкрепяме. Не влизаме в този процес за политическа гимнастика или да покажем колко сме твърди. Ние не вярваме, че това е истинският процес (на присъединяване към ЕС). Защото, за да бъде истински този процес, от другата страна трябва да имаме представен ясен план. Ние нямаме ясен план освен гола реторика, че трябва да им вярваме. Но, чакайте, господа, ние ви вярваме повече от две десетилетия”, заяви Мицкоски, който на уточняващ въпрос на водещия посочи, че все пак говори за ЕС, защото "ЕС води този процес, а България е част от това”.

По време на правителството на Кирил Петков България успя да вкара изискванията си в преговорната рамка на Северна Македония, като така на практика изведе темата на европейско ниво.

"Ще чакаме някой разумен в София"

В отговор на коментара на българския премиер Димитър Главчев, че България няма да прави повече отстъпки на Северна Македония, Мицкоски каза, че не вижда отстъпки.

"Тогава ще се заемем със задачите си тук и ще чакаме да дойде някой разумен, с когото да можем да разговаряме”, каза Мицкоски.

"Аз не виждам от какво България е отстъпила. Аз не виждам такова нещо. За пръв път двустранен договор е част от преговорна рамка. Такова нещо не съществува в нито един случай. Добросъседските отношения са съвсем друго нещо и си има международни критерии какво означават добросъседски отношения. Аз говоря за двустранен договор, покажете ми друг такъв пример. Няма. Аз съм готов да тръгна и навсякъде по света да аргументирам нашите позиции”, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганди
    #26
    Отговор на коментар #16

    Не сте прав. България в наше време е дала много български паспорти на граждани от РСМ, на база документи. Тоест, сега ги има българи. Но страхът от гонения там е голям. Имат всякакви етноси вписани в конституцията си. Просто искаме да добавят българите като етнос. Очевидно, те вече масово не искат да са българи...по различни причини. ОК. Тяхно право е да се самоопределят. Но не бива да тормозят тези, които държат да си останат българи. И 3000 да са, и 3 да са. Вписването и на българския етнос в конституцията им гарантира малко повече равнопоставеност и справедливост.

  2. Deus Vult
    #25

    Никакви анекси няма да има. Никакви нови условия за преговори, също. Макетата да го дух.т подводно, да не вдига прах.

  3. Коментарът е изтрит в 08:18 на 11 май 2024 от автора.
    #24
  4. марко василев
    #23

    Тези са нагледна картина за това в бъдеще какво бихме представлявали ако някоя партия като Възраждане би спечелила изборите...

  5. ефрейтора
    #22
    Отговор на коментар #20

    Така ли ? Кога и къде си прочел това от мен ?

  6. Panasonic
    #21

    Чудя се дали биха се съгласили да ни впишат като “татари” в т.н. им конституция?

  7. ABV
    #20
    Отговор на коментар #19

    Така ли? Тогава Zащо ревеш, срещу НАТОвските бомбандировки по сръбските комунета?

  8. ефрейтора
    #19

    " Македонците " , създадени като нация от мръсните съветски и сръбски комунета , са ясни - те нищо старо не могат да забравят и нищо ново не могат да научат , и ако некой си мисли че това е възможно е за психиатрията . Топката е изцяло в нашето поле , но съм много скептичен , че нашата безгръбначна политическа класа ще може да я отиграе достойно...

  9. ABV
    #18

    Имаше ли начин да накараме македонците да искат да бъдат българи? - Разбира се! - Ако бяхме изградили, модерна, развита, просперираща, чиста, красива, образована България. Тогава не само македонците, ами румънците, сърбите, гърците и даже турците щяха да си намират "българските си корени"!

  10. ABV
    #17
    Отговор на коментар #13

    Разумен въпрос, който следва да бъде продължен - а защо не се занимаваме със собствената си държава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.