Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ ще финансират проучването за производство на водород в "Чирен"

4 коментара
Карл Крес е потвърдил пред Малинов, че САЩ ще финансират проекта за производство на водород в газохранилището в Чирен, сн. "Булгартрансгаз"

Агенцията за търговия и развитие на САЩ е стартирала процес по кандидатстване за грантово финансиране на предпроектното проучване по пилотния водороден проект за подземното газово хранилище "Чирен". Това е потвърдил Карл Крес, регионален директор за Близкия Изток, Северна Африка, Европа и Азия от Агенцията за търговия и развитие на САЩ (The U. S. Trade and Development Agency) по време на среща с изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов във Вашингтон, съобщиха от българския газопреносен оператор в четвъртък.

Институцията финансира ключови проекти и си сътрудничи с компании с цел развитие на устойчива инфраструктура и стимулиране на икономическото развитие в партньорски страни.

Карл Крес е подчертал, че предпроектното проучване е допустимо за финансиране в пълния му обем. След като приключи вътрешна процедура по одобрение в рамките на агенцията, ще бъде подписано грантово споразумение. Каква ще е сумата, която е необходима за анализа не се посочва.

Проектът за производство и използване на зелен водород за технологични нужди в съоръженията на подземното газово хранилище "Чирен" бе обявен миналия септемвро. Тогава бе подписан меморандум за разбирателство по проекта между "Булгартрансгаз", "Главболгарстрой Холдинг", американските компании "Солар Търбайнс" (Solar Turbines Inc.) и "Хъниуел" (Honeywell), както и италианската "Пиетро Фиорентини" (Pietro Fiorentini). Газовият оператор работи с тези компании по реализацията на проекта за разширението на капацитета на газохранилището в Чирен до 1 млрд. куб. м.

Предпроектно проучване, което ще бъде финансирано безвъзмездно от САЩ, ще определи техническата конфигурация и структурата на публично-частното партньорство за неговото изпълнение.

"Като отговорен газопреносен оператор "Булгартрансгаз" вече работи по бъдещото развитие на преносната инфраструктура за водород към съседните страни, както и за адаптиране на съществуващата газопреносна система за работа с водородно-газови смеси", коментирал Малинов пред представителите на USTDA. По думите му реализацията на този първи по рода си за България проект за производство и използване на зелен водород за технологични нужди в съоръженията на подземното газохранилище, ще намали емисиите на парникови газове и ще допринесе за постигане целите на декарбонизация“.

Шефът на "Булгартрансгаз" е представил и проекта на дружеството за изграждане на водородопреносна инфраструктура в България, който бе включен през ноември 2023 г. в списъка на Европейската комисия на Проектите от общ интерес за ЕС.

Става въпрос за строеж на нов тръбопровод с дължина около 250 км и две компресорни станции в района на Дупница и Кулата. Той ще позволява двупосочен пренос както на водород, произведен в страната, така и на водород от Гърция и е част от общото трасе на водородопровода до Солун.

"Булгартрансгаз" разработва и варианти за развитие на втората фаза на водородната мрежа, включваща разширение в страната и осигуряване на свързаност с бъдещата преносна инфраструктура за водород в Румъния.

"Инфраструктурата на "Булгартрансгаз" за пренос на водород ще има ключова роля за реализирането на приоритетния коридор на ЕС за пренос на зелен водород от Югоизточна до Централна Европа", заявил Малинов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #4
    Отговор на коментар #2

    Превръщането на природния газ с помощта на водна пара във течен водород е нещо, в което петролните компании инвестират много, като това задължително включва хващане и погребване на отделения въглеводороден двуокис (по модерному карбон диоксид). Явно, това може да е ролята на хранилището в Чирен. Това е декарбонизацията на природния газ, която намалява драстично неговата роля в загряването на Земята. Доколко това е евтино и реално широко приложимо не смея да твърдя. Не съм специалист, но явно при сегашната ситуация е по-добре от нищоправене.

  2. Dora Apostolova
    #3

    Ха ха ха ,руския енергиен олигарх от български произход Малинов ( от Мултигруп) се здрависва с Карл Крес! Време му беше да излезе от руската си бърлога, да му видим забравената физиономии да си спомним за старите славни години на Мултигруп . Алелуя!

  3. perdah
    #2

    Малко некомпетентно написана статия.
    Добив на водород и пренос на водород през газопреносната мрежа са две съвсем различни понятия. Съвременните технологии за добив на зелен водород от вода се базират на електролиза (водород може да се добива и от метана в природния газ, ама това е все едно да бутнеш колиба за да направиш друга). Иначе казано, необходима е много електроенергия, желателно от възобновяеми източници. Та за какъв добив в Чирен може да става въпрос? То и за хранилище на водород Чирен

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    България е територия, не е държава. Щом други трябва да финансира това и онова 35 години след началото на "нИмУкратичните промени".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.