Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ спечелиха единодушна подкрепа в ООН за Ирак

0 коментара

Съветът за сигурност на ООН гласува единодушно в подкрепа на ревизираната американска резолюция за бъдещето политическо развитие на Ирак.

Този резултат ще бъде приветстван от някои като победа на американската дипломация, предаде кореспондентът на Би Би Си в ООН.

Малко преди вота стана ясно, че Франция, Германия и Русия, които най-силно се противопоставяха на САЩ за войната в Ирак, ще подкрепят текста, а няма да се въздържат.

Подкрепата за резолюцията, въпреки резервите им към текста, обаче, не означава, че те ще участват с войски или финансиране за възстановяването на Ирак.

Кофи Анан: Постигнат е "значителен напредък"

Генералният секретар на ООН Кофи Анан, който разкритикува по-рано този месец американския проект за резолюция за Ирак, заяви след днешния вот, че е бил постигнат "значителен напредък" в спорните дебати за най-добрия път за развитие на ситуацията в Ирак, предаде ДПА.

Процесът бе труден, но изходът демонстрира ясно волята на всички членове на Съвета за сигурност да поставят интересите на иракския народ над всичко, каза Анан.

САЩ очакват още 6 или 7 държави да изпратят войски в Ирак

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл приветства единодушното приемане на новата резолюция за Ирак, предаде ДПА. Президентът Буш и аз сме много радостни от това решение. Надявам се, че приемането на резолюцията ще се отрази положително и на донорската конференция в Мадрид идната седмица, каза държавният секретар.

Министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд също приветства приемането на резолюцията и подчерта, че това ще улесни много страни да предоставят средства и да изпратят войници в страната, предаде АФП.

На пресконференция в Пентагона Ръмсфелд посочи, че това ще има положителен ефект в някои държави, които настояваха за допълнителна резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Той допълни, че тепърва ще стане ясно колко страни ще решат да изпратят войници в Ирак. По думите на Ръмсфелд САЩ водят преговори с шест или седем държави по този въпрос.

"Приемането на резолюцията ще има и друг ефект - да улесни международните финансови институции да участват във възстановяването на Ирак", допълни министърът на отбраната на САЩ.

Джак Стро: Вотът е послание към терористите

Резолюцията, приета единодушно от Съвета за сигурност, представлява важна стъпка по пътя към свободен Ирак, заяви в Брюксел министърът на външните работи на Великобритания Джак Стро, цитиран от Асошиейтед прес.

"Тя няма да доведе незабавно до подобрение на ситуацията със сигурността, но мисля, че с времето ще го постигне, като промени общественото настроение още по-категорично против терористите", добави той.

Русия, Франция и Германия се консултираха в последната минута

Резолюцията е компромис, "но има повече плюсове, отколкото минуси", заяви руският представител в ООН Сергей Лавров пред Съвета за сигурност след вота.

Френският представител Жан - Марк де Ла Саблиер заяви, че Франция е искала да превърне единството в приоритет на ООН, предаде Би Би Си.

Промяната в нагласите спрямо последните американски предложения беше потвърдена след консултациите между лидерите на Русия, Франция и Германия, които се съгласиха, че текстът отива достатъчно далеч, за да спечели техните гласове. Трите държави тласкаха Вашингтон за консенсус по текста, чиято цел да е постигне широка международна подкрепа за възстановяването на Ирак.

Вотът беше отложен от сряда за четвъртък, след като руският президент Путин настоя да се консултира за последно със съюзниците си.

Китай, който също има право на вето в Съвета за сигурност, също не беше ентусиазирана по отношение на американската резолюция, чиито съвносители бяха още Великобритания, Испания и Камерун.

Външният министър на Китай обаче каза днес, че поправките са направили текста приемлив.

Сирия, която е единствената арабска страна в Съвета за сигурност и противник на американската политика в Ирак, в последния момент съобщи, че ще подкрепи резолюцията.

Широката рамка на резолюцията, подложена на гласуване в ООН, обаче не претърпя драматични промени, макар че проектът бе ревизиран на два пъти през последните 2 месеца.

Резолюцията потвърждава, че временното коалиционно управление в Ирак ще остане върховна власт, макар да се подчертава, че предаването на суверенитета и управлението обратно на иракчаните ще стане възможно най - бързо, когато това практически е възможно.

На ООН е обещана засилена жизненоважна роля в политическия процес и възстановяването на Ирак, но само ако обстоятелствата - по-специално ситуацията със сигурността - позволява това.

Все още липсва ясен график, с дати, за предаването на властта, както и по-доминиращата роля на ООН, за която се настояваше от страна на Франция, Германия, Русия и генералния секретар на ООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.