Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът за сигурност трябва да играе важна роля

0 коментара

През последния месец светът стана свидетел на нещо непознато до момента: САЩ, Русия, Европа, Индия, Китай, Куба и голяма част от ислямския свят застанаха на общи позиции. Независимо, че съществуват много съществени различия, всички те се събраха с цел да спасят цивилизацията.

Дойде моментът, в който световната общност трябва да превърне тази коалиция срещу тероризма в коалиция за постигането на мирен световен ред. Не трябва да пропускаме възможността да доведем до край тази идея, както стана в последните десетилетия на 90-те години.

Някои въпроси като тези за солидарността, подпомагането на страните от Третия свят, борбата срещу бедността и изостаналостта напоследък изчезнаха от политическия речник. Но ако тези проблеми не намерят адекватна реализация, тогава би могъл да се изпълни най-песимистичният сценарий за сблъсъка на цивилизациите.

Мисля, че Съветът за сигурност на Обединените нации трябва да поеме инициативата в борбата срещу тероризма и решаването на другите световни проблеми. Основните въпроси, разглеждани от ООН засягат сигурността на човечеството в неговата цялост. Така че, време е ООН да престанат да бъдат хулени и да продължат напред в процеса на адаптиране на институциите към новата им задача.

Конкретните мерки, които трябва да бъдат взети, включват ускоряването на ядреното разоръжаване, както и увеличаване на контрола върху запасите от бойни отровни вещества и по-специално химичното и биологично оръжие. И в никакъв случай не трябва да се смятат за прекалено големи отпуснатите с тази цел средства.

Надявам се, че САЩ подкрепят протокола за проверка от Конвенцията за забрана на биологичното оръжие и че ще ратифицират договора за забрана на ядрените опити, независимо че и двете мерки, на практика, влизат в противоречие с досегашната позиция на администрацията на Буш.

Трябва да обърнем внимание, също така, на онези, които говорят за негативните последици от процесите на глобализацията за стотици милиони хора по света. Разбира се, глобализацията не може да бъде спряна, но тя би могла да се осъществява по по-човешки начин, така че да бъде в полза на най-засегнатите сектори от икономиката.

Ако борбата срещу тероризма се приема в ограничен смисъл, само в рамките на военните операции, светът може да се окаже губещата страна. Ако обаче преследването на тероризма се превърне в неразделна част от общото усилие за изграждане на по-справедлив световен ред, всички ще спечелят от това, включително и тези, които не подкрепят действията на Америка, нито антитерористичната коалиция.

Тези хора, чийто брой е значителен, не трябва да се квалифицират прибързано като неприятели.

Русия изрази своята солидарност към САЩ. На 11 септември президентът Владимир Путин изпрати телеграма на президента Буш, непосредствено след събитията, в която осъди това "нечовешко деяние", извършено на този ден. Русия огласи сведения, съгласува позиции със Запада и със своите съседи, отвори въздушното си пространство и раздаде хуманитарна помощ на афганистанския народ, както и оръжия за Северния съюз.

Това беше добра политика. Трябва обаче да имаме предвид, че тези мерки не бяха приети с особен ентусиазъм от руските предприятия и народа и че реакциите бяха различни. Някои хора все още са склонни към разбиране на света и мястото, което Русия трябва да заема в него, връщайки се към старите обичаи в това отношение.

Други открито се питат дали най-силната държава в света трябва да бомбардира бедна страна като Афганистан. А някои и дори си казват: "ние подкрепихме САЩ, когато най-много имаха нужда от това, но дали те ще са склонни да се споразумеят с нас по въпросите, които ни интересуват? "

Сигурен съм, че Русия ще бъде отговорен съюзник в борбата срещу тероризма. Важно е, също така, нейният глас да бъде чут, сега, когато предстои изграждането на новия световен ред. В противен случай Русия може да стигне до убеждението, че просто е била използвана.

Конфликтните точки в отношенията Русия-САЩ като противоракетния щит и приемането на нови членове в НАТО, ще бъдат поставени на обсъждане в нужното време, но те биха могли да бъдат решени много по-лесно, ако бъде установено по-тясно сътрудничество между двете страни.

Накрая, много е важно да се отбележи, че ще бъде грешка, ако започната война бъде използвана за установяване на контрол върху определени страни или региони от планетата. Ако се стигне до там, световната коалиция против тероризма ще бъде дискредитирана и това ще ѝ попречи да се превърне в мощен инструмент за изграждането на свят, чиято основна цел ще бъде опазването на мира.

Превръщането на световната коалиция в съюз, който ще се посвети на постигането на справедлив световен ред, ще бъде траен жест на почит към хилядите жертви, загинали в трагедията на атентатите от 11 септември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.