Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съвременните монархии в капана на страстите

0 коментара

Семейна трагедия. Национална катастрофа.Престъпление от страст, което разтърси двореца. Масовото убийство на непалското кралско семейство от побъркан от любов принц написа нова зловеща приказка в историята на династиите.

Убийството, извършено според свидетели от пияния престолонаследник, е безпрецедентен акт на династично самоунищожение, който засенчва всичко най-грозно в досегашните скандали около оцелелите монархии в света.

Но убийството, извършено от принц Дипендра, може би има нещо общо с най-големите династични катаклизми от миналия век: невъзможността за помиряване между зова на сърцето и държавните интереси.

Мотивът за кръвопролитието на 1 юни може би никога няма да бъде доказан. Мнозина гледат скептично на разказа за унищожителното вилнеене на престолонаследника и героизма на братовчед му - не особено обичания син на новия крал. Близки на семейството обаче твърдят, че Дипендра рухнал след отказа на родителите му да му позволят да се ожени за момичето, което отдавна обичал.

Някои дори заговориха за нова версия на "Ромео и Жулиета", съчетана със съперничество между кланове. Това не е първият сблъсък около "синята кръв". Братът на Дипендра се отказа от монархическия си статут и прекара няколко години отвъд океана, след като през 1989 г. се ожени за чужденка. Дирендра, който по-късно се сдобри със семейството си, също загина в кървавата баня в двореца.

От кризата около абдикацията от британския престол до сватбените неволи на монарсите в Монако и японската принцеса - бивш дипломат, чиято основна задача сега е да осигури престолонаследник - всички кралски скандали все избухват около любов, секс и сватбени обещания.

За монархиите, където властта се наследява по рождение, а не се получава за заслуги, бракът е от ключово значение за интересите на семейството. Според роялистите това е начин да се предпазва страната от екстремисти и политически опортюнисти и да се осигурява стабилност. Според критиците обаче династичният принцип концентрира власт в малки елити и бракът става механизъм за наследяване, който ограничава свободата и на двете страни с потенциално взривоопасен резултат.

Може би в дъното на непалската трагедия лежи загуба на контрол заради обречена любов, но роялистите не искат да видят в това знак за фатална грешка в системата на наследствената власт. Семейните скандали не са присъщи само на монархиите, казва Дон Форман от Лигата на монархистите - международна организация с централа в Лондон. Той припомня историята на клана Кенеди и проблемите около дъщерите на президента Джордж Буш.

Случаят Моника Левински е забележителен пример, но историята на кралете е пълна с разкази за грозни постъпки, лудост и съпружеско малтретиране.

Хенри Осми скъса с Рим, за да се ожени за любовницата си, докато Едуард Осми се отказа от трона заради любимата си два пъти развеждана американка. Сегашният британски престолонаследник Чарлз сключи злощастен брак с Даяна.

Японският принц Нарухито бе под натиск да осигури бъдещето на трона, след което се ожени за Масако. Нацията чака цели осем години, за да чуе, че нов престолонаследник е на път. Скрита в двореца, Масако остава загадка, но все пак сгълча медиите задето твърде много се занимават с въпроса за нейната фертилност.

Западните принцове също предизвикаха дебати около правото на монарсите да си избират брачен партньор. Норвежкият принц Хаакон поиска да се ожени за самотна майка. Баща на детето ѝ е осъден наркоман.

Дори непалската монархия е била разтърсвана от скандали довели до повече от една абдикация и до убийството на бившия крал Рана ахадур Шах от брат му през 1806 г.

При управлението на убития крал Бирендра конституционната монархия бе ценена като гаранция срещу маоистките бунтовници, но брат му Гианендра сега трябва да убеди скептично настроения народ, че е легитимният монарх. За поданиците, които смятат кралете си за полубогове, цареубийството и самоубийството, които освободиха трона за непопулярния клон на фамилията Шах, едва ли може да бъде правдоподобно. Като добавим към това неестественото наследяване на трона, когато умиращият Дипендра бе провъзгласен за крал и пораженията за короната изглеждат неизбежни. Първоначалният опит да се представи убийството като инцидент влоши нещата.

Нуждата на момента е да се възстанови доверието между народа и двореца, смята Майкъл Хът от лондонското Висше училище за ориенталски и африкански изследвания. "Маоистите ще използват всяка възможност, за да се възползват от най-малката неяснота."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.