Съюзът на съдиите в България излезе с декларация във вторник, с която поиска независимост на бюджета на съдебната власт и повече прозрачност от страна на Висшия съдебен съвет. Писмото е адресирано до изпълнителната власт, Народното събрание и кадровиците на Темида. Организацията напомня, че проблемите, с които се сблъскват трите власти при обсъждането на финансовата рамка за 2014 година, не са нови.
Повод за декларацията стана обсъждането на бюджета в правната комисия на Народното събрание. Депутатите приеха на първо четене бюджет от 434 милиона лева, който не може да подсигури дори заплатите в системата и би блокирал цялата система за кадрово развитие на магистратите. Според разчетите на ВСС, за да се подсигури финансово съдебната власт за следващата година, ще са нужни най-малко 161 милиона лева или 27 милиона лева повече от сега предвиденото.
Съюзът на съдиите напомня, че винаги е отстоявал позицията за пълна прозрачност по въпросите, свързани с осигуряване на необходимите финансови средства за съдебната система. В същото време организацията напомня, че има очевидната връзка между финансирането и управлението на съдилищата от една страна и спазването на принципите на европейската Конвенцията за правата на човека от друга.
"Достъпът до правосъдие и правото на справедлив процес не са надлежно гарантирани, ако делата не могат да бъдат разглеждани в разумен срок от съд, който не разполага с подходящи средства и ресурси, за да действа ефикасно”, се казва в позицията на съдиите.
Напомня се, че най-натоварените съдилища в страната са в София и Варна, а там съдиите работят в унизителни условия на труд, без да се обезпечи решаването на проблема със сградите им.
"През последните три години финансово се обезпечават единствено заетите щатни бройки за магистрати и съдебни служители, което води до невъзможност за кадровото обезпечаване на съдебната система, респективно - за нормално разпределение на натовареността", се казва в позицията на ССБ. В новия бюджет на съдебната власт няма обезпечение на незаетите щатни бройки в системата, които са около 500.
ССБ напомня още, че прокуратурата натрупват значителни задължения към гражданите, които са успели да спечелят дела по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
"(В същото време) не се предприемат никакви мерки тези недостатъци да се отстранят, като се включат като критерии за оценка качествата на магистрата и като се провеждат системни обучения за отстраняването им", се казва в позицията на организацията.
Съдиите напомнят, че остават нерешени проблемите с разумното разходване на средства за външни услуги и със събирането на съдебните разноски, направени за решаването на делата.
"В резултат на трайния отказ за разрешаване на споменатите проблеми заетите в съдебната система се демотивират, тъй като не виждат политическа воля за преодоляването им, но най-вече - гражданите страдат, защото не могат да получат очакваното качество на обслужване от правораздавателните органи", коментират от ССБ.
Организацията напомня, че на няколко пъти досега е апелирала ВСС да обясни ясно и точно за какво се харчат парите.
"Напълно осъзнаваме трудността да се определят приоритетните за финансиране от държавния бюджет области в условията на финансова и социална криза и необходимостта от подпомагане на уязвимите групи от българските граждани. Същевременно проблемите в нито една социална и икономическа сфера не могат да бъдат успешно решение без качествено правосъдие", казва от ССБ.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент